בנק ישראל: חשבונות העו"ש הוזלו - אך כרטיסי האשראי התייקרו

הבנק פירסם הבוקר הדו"ח החצי שנתי הסוקר את עלות ניהול החשבון הכולל פעולות בסיסיות בלבד

סיון איזסקו
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בנק ישראל פרסם היום את הדו"ח החצי שנתי על עמלות העו"ש בבנקים. מדובר בדו"ח הסוקר את עלות ניהול החשבון הכולל פעולות בסיסיות בלבד ולא כולל את העלויות הנוספות בחשבון ובהן עלויות הקשורות במסגרת אשראי, תיקי ני"ע ופעולות אחרות הכרוכות בעמלות כמו החזרת שיקים, עמלות על הודעה ללקוח ועלויות הקשורות בהחזקה ושימוש בכרטיסי אשראי. על כן הדו"ח של בנק ישראל רחוק מאד מלשקף את העלויות האמיתיות של ניהול חשבון בנק בישראל.

עם זאת לפי הודעת בנק ישראל, במחצית הראשונה של שנת 2014, העלות החודשית הממוצעת לחשבון עו"ש למשקי בית במערכת הבנקאית, על פי פרופיל פעילות אחיד (הכולל 10 פעולות בערוץ ישיר ו-0.7 פעולות על ידי פקיד), הסתכמה בכ-13 שקלים, בהשוואה לסך של כ-13.8 שקלים בשנת 2013.

יועצימשכנתאות
יועצי משכנתאותצילום: עופר וקנין

לפי בנק ישראל מבין חמשת הבנקים הגדולים, בנק הפועלים הוא הזול ביותר - עלות חודשית של כ-12.1 שקל, ולעומתו הבנק הבינלאומי הוא היקר ביותר - עלות חודשית של כ-16.2 שקל.

בכלל המערכת הבנקאית, בנק ירושלים הוא הבנק הזול ביותר בפער משמעותי מיתר הבנקים - עלות חודשית של כ-0.6 שקל. ולעומתו הבנקים: מרכנתיל וערבי ישראלי הם היקרים ביותר - עלות חודשית של כ-19.9 ש"ח וכ-16.8 ש"ח, בהתאמה.

בנק ישראל ציין עוד כי העלות הממוצעת בפועל של החזקת חשבונות עו"ש עם פעולות בסיסיות במחצית הראשונה של שנת 2014, הסתכמה בכ-12.5 שקל, בהשוואה לסך של כ-13.5 שקל בשנת 2013. בבנק ישראל הסבירו כי הירידה בהוצאה החודשית הממוצעת בפועל מקורה, בין היתר, בהפחתת עמלת המינימום בניהול חשבון, מסכום מצטבר של שתי פעולות פקיד לסכום עמלת פקיד אחת בלבד, אשר נכנסה לתוקף ב-1 באפריל 2014.

בבחינת העלויות בפועל, בנק ישראל מצא כי מבין חמשת הבנקים הגדולים, ההוצאה החודשית הממוצעת לחשבון הזולה ביותר נמצאה בבנק דיסקונט (כ-11.9 שקל), והיקרה ביותר - בבנק הבינלאומי (כ-15.5 שקל). בכלל המערכת הבנקאית, ההוצאה החודשית הממוצעת לחשבון בבנק ירושלים היא הזולה ביותר (כ-0.8 שקל) ובבנק פאג"י היא היקרה ביותר (כ-23.9 שקל).

לצד ההוזלה בעלויות ניהול החשבון, בנק ישראל מדווח על התייקרות בדמי כרטיסי האשראי. במחצית הראשונה של שנת 2014, ההוצאה החודשית הממוצעת בפועל של החזקת כרטיס אשראי (מסוג - מקומי, בינלאומי וזהב) במערכת הבנקאית, הסתכמה בכ-7.4 שקל, בהשוואה לסך של כ-7.0 שקל בשנת 2013. ישראכרט היא הזולה ביותר (כ-5.9 שקל) , ואילו כ.א.ל. היא היקרה ביותר (כ-9.4 שקל).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker