מיטב-דש: קנו מניות ויקטורי - נסחרות בפער של 56% משווין האמיתי

האנליסט ערן יונגר צופה כי 2015 תהיה שנה מאתגרת נוספת בענף המזון בישראל - ובמיוחד לשתי הרשתות הוותיקות שופרסל ומגה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית ההשקעות מיטב דש קורא למשקיעים לרכוש את מניותיהן של רשתות המזון ויקטורי ושל חברת דור אלון, המחזיקה ברשת AM:PM. בסקירה שפירסם לענף הקמעונות הישראלי ל-2015 קובע האנליסט ערן יונגר כי מניית ויקטורי נסחרת בתמחור חסר ("דיסקאונט") של 56%, בעוד שמניית דור אלון נסחרת בתמחור חסר של כ-40%. מנגד, לחברות המזון הוותיקות שופרסל ומגה (אלון רבוע כחול), מעניק יונגר המלצת "תשואת שוק" בלבד.

מבין כלל מניות הקמעונות, יונגר סבור כי אלו של ויקטורי הן האטרקטיביות ביותר. לדבריו, ויקטורי, הרשת הקטנה מבין ארבע החברות המסוקרות, מציגה את הצמיחה הגדולה ביותר (קצב צמיחה ממוצעת שנתית במכירות של כ-12.7%, וקצב צמיחה של 7.5% ברווח התפעולי). "אנו סבורים כי הרשת תמשיך במהלכי התרחבות בשנים הקרובות והחלטות רגולטוריות חדשות, דוגמת היבוא המקביל, יסייעו בידיה לעלות את רמת המרווחים", מדגיש יונגר.

ענף המזון בישראל סובל במהלך השנים האחרונות מתחרות מחירים עזה, בעיקר על רקע פעילותן של רשתות הדיסקאונט דוגמת רמי לוי וויקטורי; וזאת לצד המחאה החברתית, שאילצה את רשתות המזון להפחית מחירים ולצאת במבצעים אגרסיביים. התחרות הביאה לשחיקה משמעותית ברווחיות של קמעוניות המזון והעבירה את חלקן להפסדים. יונגר מעריך כי גם השנה הקרובה תמשיך להיות שנה מאתגרת במיוחד לשתי הרשתות הגדולות מגה ושופרסל, שימשיכו לשחוק את נתח השוק; בעוד שהרשתות הקטנות "ייכנסו לחלל הריק שמותירות הרשתות הגדולות".

סניף לינקולן של רשת ויקטוריצילום: דניאל בר און

יונגר מעריך כי 2015 תהיה שנת המבחן לשופרסל, רשת המזון הגדולה בישראל, שתנסה להוציא אל הפועל שינויים מבניים משמעותיים. יונגר מדגיש כי בשנים האחרונות נשחקה הרווחיות התפעולית של השת מכ-5.2% ב-2008 לכ-3.6% ב-2013 ולהפסד תפעולי ב-2014. על רקע זאת, החברה החלה ביישום של תכנית אסטרטגית חדשה, הכוללת הורדת מחירים, הרחבה של המותג הפרטי, צמצום מתן הנחות בתווי קנייה צמצום עובדי המטה וסגירה מאסיבית של סניפים. יונגר מדגיש ש"תוצאות הרבעונים הקרובים יהיו משמעותיות לבחינת הצלחת המהלך".

ביחס לרשת המזון המפסידה מגה, יונגר צופה כי הוצאות נוספות, בהן הסבת סניפים לרשת YOU, המשך המעבר למרכז הלוגיסטי החדש ומכירה של סניפים, ימשיכו להעיב על תוצאותיה ב-2015. מלבד הסעיפים התפעוליים, יונגר סבור כי המאבק בין שני בעלי השליטה - שרגא בירן ודודי ויסמן – עשוי לפגוע בביצועיה של הרשת. "על רקע מאבקי השליטה, עתידה הניהולי של אלון רבוע כחול לוט בערפל, דבר שבעת הנוכחית עלול להיות קריטי, בעיקר לרשת מגה", מדגיש יונגר.

מנגד, בניגוד לשתי רשתות המזון הוותיקות, יונגר מעניק לרשת רמי לוי המלצת "תשואת יתר" (הנמוכה בדרגה אחת מהמלצת "קנייה"). יונגר צופה כי בדומה לרשת ויקטורי, רמי לוי תמשיך להגדיל את נתח השוק שלה על חשבון שתי הרשתות הוותיקות. לדעת יונגר, מנוע צמיחה מרכזי של הרשת יהיה מכירה באמצעות האינטרנט, שתבוצע במודל חדש. "אנו מעריכים כי הגברה של המכירות באינטרנט יהווה מכפיל כוח לרשת ויתמוך בהמשך צמיחה גבוהה", קובע יונגר.

על אף הקשיים של הרשתות הוותיקות, יונגר מעריך כי בטווח של כשנה שיעורי הרווחיות בענף הקמעונות ישובו לעלות, וזאת על רקע מהלכי ההתייעלות שבהן נוקטות החברות, לצד סגירת סניפים מפסידים וקיצוץ בכח האדם. "ב-2014 נסגרו כ-20-30 סניפים של קמעונות המזון. אנו מעריכים כי בשנת 2015 ייסגרו מספר דומה של סניפים - עד להגעה לשיווי משקל חדש בענף".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker