פרטנר נפלה עוד 5% - ואיבדה 30% בחודש; אי.די.בי צנחה ב-7.5%

ת"א 25 עולה ב-0.1% ■ מניית מזרחי טפחות עלתה ב-3.9% ■ הדולר עלה ב-0.2% ושערו היציג נקבע על 3.9710 שקלים

ערן אזרן

המסחר בשוק המניות בבורסת תל אביב ננעל הערב (ג') עם תנועות לשני הכיוונים, כשברקע המשך הירידה במחירי הנפט, שנסחר אמש והיום ברמה הנמוכה מ-50 דולר לחבית. איגרות החוב הקונצרניות נסחרו בירידות, בעוד איגרות החוב הממשלתיות ננעלו בתנועות לשני הכיוונים. הדולר המשיך להתחזק.

מדד ת"א 25 עלה ב-0.08%; ת"א 100 ירד ב-0.18%; ת"א בנקים עלה ב-1.12%, ומדד נדל"ן 15 נחלש ב-0.3%. בלטו מניית אי.די.בי פיתוח, שאיבדה עוד 7.5% ומניית כלכלית ירושלים, שירדה ב-3%. מחזור המסחר היומי הסתכם בכ-1.3 מיליארד שקל. מניית מזרחי טפחות עלתה ב-3.9%.

גם היום מניות חברות הסלולר סלקום ופרטנר המשיכו בירידות, על רקע מלחמת המחירים בתחום הסלולר ולחשש הממשי מהמשך הפגיעה ברווחיותן. מניית פרטנר ירדה ב-4.6% ומניית סלקום איבדה 2%. במהלך החודש האחרון איבדה מניית פרטנר כ-27% (לא כולל הירידות של היום), וסלקום נחתכה בכ-21.5%.

בשוק הסולידי, מדדי איגרות החוב הקונצרניות הצמודות למדד - תל בונד 20 ,40 ו-60 - ירדו עד 0.17%. מדד תל בונד שקלי עלה ב-0.04%. בלטו במסחר איגרות החוב של קבוצת כלכלית ירושלים (סדרה יג') שאיבדו 4.4%, ועלו לתשואה לפדיון של 12.5%. איגרות החוב הממשלתיות נסחרו בנטייה לעליות: איגרת חוב שקלית לפדיון ב-2014 עלתה ב-0.73%, והתשואה עליה ירדה ל-2.17%.

לאחר העליות החדות אתמול, הדולר הוסיף להתחזק. המטבע האמריקאי עלה ב-0.2% ושערו היציג נקבע על 3.9710 שקלים. היורו עלה ב-0.25% ושערו היציג נקבע על 4.7253 שקלים.

"אתמול ראינו את הדולר מתחזק ומטפס מול השקל עד ל-3.97, ומציג שוב את המומנטום החיובי שראינו עד תחילת דצמבר. נראה שעם פתיחת השנה הספקולנטים ממשיכים להביע אי אמון בשקל וייתכן שהשפל שנקבע בשבוע שעבר ב-3.872 מהווה תחתית בהמשך מגמת העלייה. עלייה מעל רמת ה-4 שקלים תאשש זאת וכנראה תדרבן עוד ועוד סוחרים להצטרף למהלך העולה", אמרו הבוקר במחלקת המחקר של FXCM ישראל.

הנפט בשפל של חמש שנים וחצי

מחיר הנפט הגולמי צנח אמש במהלך המסחר בניו יורק אל מתחת לרמה של 50 דולר לחבית - לראשונה זה חמש שנים וחצי. הצניחה נרשמה על רקע הערכות כי עודפי ההיצע בשוק יימשכו ובעקבות התחזקות הדולר של ארה"ב, בו נקוב מחיר הנפט. החוזים על הנפט הגולמי למסירה בפברואר נסחרו במחיר של 50.13 דולר לחבית, נפילה של 4.9%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שמוקדם יותר נגעו בשפל של 49.95 דולר לחבית.

בלונדון, נסחרו החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה בפברואר במחיר של 52.93 דולר לחבית, נפילה של 6.2% והרמה הנמוכה ביותר מאז אמצע שנת 2009.  על רקע ההירידה במחיר הנפט - חברות האנרגיה נסחרו בתנועות לשני הכיוונים - בהן קבוצת דלק, רציו, דלק קידוחים ואבנר.

מניות בולטות במסחר

אחרי שהמגעים עם קבוצת קושנר האמריקאית בראשות ג'ראד קושנר למכירת 47% מהפניקס תמורת כ-1.7 מיליארד שקל לא הבשילו לכדי עסקה בעקבות הדרישה של קושנר להנחה של כ-300 מיליון שקל, מנהלת קבוצת דלק מגעים עם מספר גופים בינלאומיים המעוניינים לרכוש את הפניקס הנסחרת לפי שווי שוק של כ-2.67 מיליארד שקל. מבין אותם מתעניינים, נכון להיום, הקבוצה הכי רצינית היא פוסון, קבוצת השקעות סינית המתמחה בין השאר בתחומי הביטוח והפיננסים. קבוצת דלק ירדה ב-0.5%.

חברת טבע השיקה היום את הגרסה הגנרית הראשונה ל-Zyvox - זריקה אנטיביוטית שפותחה על ידי חברת פייזר לטיפול בדלקת ריאות וזיהומים בקטריאליים, כמו זיהומי עור. מכירותיה של הזריקה בארה"ב ב-12 החודשים שהסתיימו באוקטובר 2014 הסתכמו ב-464 מיליון דולר. המניה ירדה ב-0.95%.

חברת גמידה סל שמוחזקת על ידי אלביט הדמיה (24.5%) כלל ביוטכנולוגיה (19%) ונוברטיס (15%) קיבלה מרשות המזון והתרופות האמריקאית (FDA) מעמד של תרופת יתום לתרופה NIcord שמיועדת לטיפול בסרטני דם מסוג לוקמיה לימפוציטית חריפה (ALL) לוקמיה מיאלואידית חריפה (AML) לימפומת הודג'קין (HD) ותסמונת מיאלודיספלסטית (MDS). אלביט הדמיה עלתה ב-3.8%.

הסכסוך הממושך בין איזי בורוביץ', מבעלי השליטה בחברת כנפיים, בעלת השליטה (36.3%) בחברת אל על, לבין אחיו וגיסתו דדי ותמי מוזס בורוביץ' - עומד להיפתר בקרוב. מוזס בורוביץ' רכשה שלשום מאיזי בורוביץ' 1.1 מיליון מניות של כנפיים, שהם 6.95% מהונה, במחיר של 5.59 שקלים למניה ובתמורה ל-6.2 מיליון שקל. אל על עלתה ב-7.5%, כנפיים הוסיפה 6.5%.

סכסוך בין קבוצת הרכישה שמארגנת קבוצת חג'ג למגדלי הצעירים בתל אביב, לבין הקבלן המבצע, דורי בניה, יגרום להתייקרות הבנייה ולעיכובים בהקמה. לפני חמישה שבועות התכנסה אסיפה של בעלי דירות בקבוצת הרכישה של הפרויקט, ושמעה מפי מארגני הקבוצה, עו"ד יצחק חג'ג' ועידו חג'ג' כי חברת הביצוע, דורי בנייה, דורשת לייקר את עלות הבנייה ב–33 מיליון שקל (כ–68 אלף שקל לדירה) ולדחות את מסירת הדירות בשנה וחצי עד סוף 2017.

מנית אי.די.בי פיתוח המשיכה להיסחר במרבית הימים האחרונים בירידות. קרוב לוודאי שהירידה במניה נובעת מהנפקת זכויות גדולה בהיקף של כ-800 מיליון שקל שצפויה לבצע החברה. זאת בעקבות אישור הדירקטוריון לקדם מתווה הצעה לחיזוק ההון של אחד משני בעלי השליטה, אדוארדו אלשטיין, והצטרפות אפשרית אליה של שותפו מוטי בן משה. אידיבי פתוח צנחה, כאמור, ב-7.5%.

בית ההשקעות מיטב דש קורא למשקיעים לרכוש את מניותיהן של רשתות המזון ויקטורי ושל חברת דור אלון, המחזיקה ברשת AM:PM. בסקירה שפירסם לענף הקמעונות הישראלי ל-2015 קובע האנליסט ערן יונגר כי מניית ויקטורי נסחרת בתמחור חסר ("דיסקאונט") של 56%, בעוד שמניית דור אלון נסחרת בתמחור חסר של כ-40%. מנגד, לחברות המזון הוותיקות שופרסל ומגה (אלון רבוע כחול), מעניק יונגר המלצת "תשואת שוק" בלבד. המניה נותרה ללא שינוי.מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker