עד מתי מניה-דיפרסיה במניות הסלולר?

שוק התקשורת צפוי לעבור תקופה לא קלה עד שיגיע לאיזון בריא בין תחרות לתשואה

אמיר טייג

לא קל להגיע לשיווי משקל. לאחר שנים של קיפאון, שוק התקשורת הישראלי עובר מהפך של פעם בחיים. משוק מסודר, שבו איש מהשחקנים אינו חורג ממקומו ונזהר לא לעורר תחרות גבוהה מדי, נהפך שוק התקשורת הישראלי לזירה תחרותית סוערת של מלחמת כל בכל, שבה אין לחברה כלשהי סיכוי לתאם עמדות עם מתחרותיה.

שינוי מהותי זה הוא הגורם לנפילה החדה בשווי של חברות הסלולר בשנתיים האחרונות. מאז הגיעו המניות של סלקום ופרטנר לשפל, הן מתנהגות בהתאם ל"מניה־דפרסיה" של השוק - כל מבצע אגרסיבי המצביע על כך שהתחרות בסלולר אינה פוחתת, מפיל את המניות; כל סימן לכך שהתחרות אולי נרגעת, מעלה את המניות חזרה.

כדי לצאת ממחול שדים זה, צריכים להתקיים כמה תהליכים אבולוציוניים חשובים בשוק התקשורת. בשבוע שעבר סלקום השיקה שירותי טלוויזיה, ועשתה צעדים מהוססים ראשונים לתוך ביתם של הלקוחות, זירה שבה פעלו בבלעדיות עד כה בזק (yes) ו-HOT. עוד פורסם בשבוע שעבר כי פרטנר רוצה מאוד לכרות ברית אסטרטגית עם מיזם אנלימיטד (IBC), שפורש בימים אלו סיבים אופטיים בערים ספורות בישראל ומתכוון להתחרות בתשתית הקווית של בזק ו-HOT.

צילום: עופר וקנין

במקביל גוברים הפרסומים כי פרטנר ו-HOT מחדשות את החיזור ההדדי ובוחנות מיזוג. ואולם, בעוד סלקום קיבלה רוח גבית ממשרד התקשורת, שני מהלכים של פרטנר צפויים כנראה להיתקל בחומה בצורה מצד הרגולטור. בשלב הנוכחי קשה לראות כיצד משרד התקשורת והממונה על ההגבלים העסקיים מאשרים מיזוג בין HOT לפרטנר. גם החבירה האסטרטגית של פרטנר עם IBC אסורה, שכן הרישיון של IBC אינו מתיר זאת.

ברור כי לא יהיה זה אסון לאומי אם פרטנר או סלקום יעברו להפסד לרבעון אחד או שניים, אך הרגולטור צריך לשאול עצמו עד מתי הוא מתכוון לעצור תהליכים אבולוציוניים כמו מיזוגים ורכישות. חזון התקשורת הישראלית הוא ארבע קבוצות תקשורת יציבות, המספקות סל של שירותים איכותיים במחיר נמוך, ומשקיעות בתשתיות מתקדמות. כל עוד החברות יציבות, כל עוד המחירים יורדים והחברות ממשיכות להשקיע בעתידן, אין מקום לשינוי מדיניות. ואולם הירידות החדות במניות הסלולר מצביעות על חוסר אמון גובר של המשקיעים בתוחלת היציבות הפיננסית של חברות הסלולר.

שוק התקשורת צפוי לעבור תקופה לא קלה עד שיגיע לאיזון בריא בין הצורך של הצרכנים בתחרות לבין הצורך של החברות לספק תשואה למשקיעים. חשוב שמשרד התקשורת לא יהווה חסם בתהליכים אלו וינסה לקצרם ככל הניתן.

למשל, ההשקעה שרוצה פרטנר לבצע ב-IBC עשויה דווקא לקדם את התחרות בבזק וב-HOT לצד הכנסתה של פרטנר לתחום התשתיות הקוויות.

שווי החברות בשוק התקשורת הישראלי עדיין נמצא בעיקר בידי הרגולטור. מאחר שבתקופה הקרובה לא צפוי שר חדש במשרד התקשורת, והממונה על ההגבלים רק מקשיח עמדתו, נראה שחברות הסלולר ימשיכו לסבול עד שיקבלו מזור לצרותיהן.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker