הרפורמה בבנקים שחוסכת מאות שקלים בשנה; לאומי - הראשון לאפשר פתיחת חשבון באינטרנט

(עדכון) מהיום אפשר לפתוח חשבון בנק באינטרנט - וכל ההליך נמשך כחצי שעה ■ המטרה: להקל על מעבר מבנק לבנק ולעודד תחרות

סיון איזסקו

הרפורמה שאותה הוביל המפקח על הבנקים דוד זקן נכנסת היום לתוקף: מהיום הבנקים יוכלו להציע ללקוחות אפשרות לפתוח חשבון בנק דרך האינטרנט. בשנה האחרונה הבנקים נערכו לשינוי זה והתאימו את אתרי האינטרנט שלהם למהלך.

בנק לאומי הוא הבנק הראשון שהפעיל את האופציה לפתוח אצלו חשבונות בנק דרך האינטרנט. ההליך מתבצע באמצעות הזנת פרטית לאתר הבנק, העלאת קובץ תמונה של תעודת הזהות ומסמך מזהה נוסף כמו רישיון נהיגה או דרכון ובהמשך מתבצעת שיחת ווידאו צ'ט מול בנקאי. לאחר תהליך זה הלקוח מתבקש לבצע העברה בנקאי בסכום כלשהו מחשבון אחר המתנהל על שמו. רק לאחר ביצוע העברה מבנק אחר בישראל (פעולה המעידה כי הלקוח עבר הליך מול בנקאי בבנק אחר) החשבון נפתח לפעילות. כל ההליך נמשך כחצי שעה. הבנק מאפשר לבצע את פתיחת החשבון גם דרך סמארטפונים וטאבלטים (אפל ואנדרויד). תוכלו לפתוח חשבון דרך האינטרנט בבנק לאומי דרך הלינק כאן.

בנק ירושלים השיק אפשרות לפתיחת חשבון ייעודי לצורך נטילת ההלוואה - הליך שעד אתמול חייב כי הלקוח יגיע פיזית לאחד מסניפי הבנק. בשלב זה בנק ירושלים לא מאפשר פתיחת חשבונות עו"ש שלא לצורך נטילת הלוואה.

בנק הפועלים צפוי להשיק מחר (ג') את פתיחת חשבונות עו"ש דרך האינטרנט. בבנק דיסקונט ובבנק הבינלאומי נערכים להשקת הפעילות החדשה בשבועות הקרובים ובבנק מזרחי טפחות - הבנק עם מערכות המחשוב הישנות במערכת - נערכים לפתיחת חשבונות באינטרנט בעוד כמה חודשים. בנק אגוד מתכנן להשיק את היישום עד סוף השנה.

המפקח על הבנקים דודו זקןצילום: אוליבייה פיטוסי

מטרת המהלך מצידו של המפקח על הבנקים היא להקל על הלקוחות במעבר מבנק לבנק, כצעד שנועד לעודד את התחרות בין הבנקים - כחלק ממסקנות דו"ח זקן להברת התחרות בבנקים. כיום שיעור מעבר הלקוחות בין הבנקים עומד על כ-4% בלבד - שיעור נטישה נמוך המאפשר לבנקים להתייחס ללקוחות כאל לקוחות שבויים.

ההקלה במעבר מבנק לבנק צפויה להגדיל את כושר המיקוח של בעלי החשבונות מול הבנקאי, במיוחד בתחומים שאינם חשבון העו"ש, כמו למשל תנאי הלוואות, תנאי מסגרת האשראי, עמלות על תיק ני"ע ודמי כרטיס אשראי. בתחום עמלות העו"ש הבסיסיות המפקח כבר חייב את הבנקים להציע סל של פעולות בסיסיות במחיר מפוקח של עד 10 שקלים בחודש, כך שבתחום זה החיסכון כתוצאה ממעבר לבנק אחר הוא מוגבל.

אולם בתחום האשראי למשל, עד כה קבלת הלוואה באינטרנט התאפשרה אך ורק בבנק בו מתנהל חשבונו של הלקוח או על ידי פנייה פיזית לסניף של אחד הבנקים המתחרים. מהיום, למעשה לקוחות יוכלו לפתוח חשבון בנק דרך האינטרנט לצורך קבלת הלוואה בתנאים משופרים מאלו שהוצעו לו בבנק בו הוא מנהל את חשבונו. בהמשך כאשר הבנקים יחויבו לספק ללקוח גם את דירוג האשראי, כוחם של הלקוחות הטובים צפוי לגדול עוד יותר.

מידת ההשפעה של המהלך על התחרות במערכת הבנקאות תלויה במידה רבה במידה בה הצרכנים יבצעו שימוש בערוץ ההתקשרות החדש שיושק היום עם הבנקים. החיסכון כתוצאה משיפור תנאי החשבון עשוי להגיע למאות שקלים בשנה או אפילו חיסכון של אלפי שקלים בשנה אם מדובר בלקוח עם פעילות גדולה יחסית הכוללת הלוואות יקרות או תיק ני"ע (פעילות הנחשבת כמחלבת עמלות נקאיות).

פתיחת חשבון באינטרנט תתאפשר למי שכבר מחזיק קיים חשבון במערכת הבנקאות בישראל (ולכן כבר עבר הליך הזהות מול בנקאי) והוא מעל גיל 18. התהליך יתבצע באמצעות שיחת וידיאו צ'ט במהלכה הלקוח יידרש להחזיק בידו תעודה מזהה לצורך הזדהות מול הבנקאי.

חשבון הבנק שייפתח דרך האינטרנט יהפך לפעיל לאחר שהלקוח יבצע העברה בנקאית בסכום סמלי כלשהו מחשבון בנק הישן המתנהל על שמו שלו אל החשבון החדש. זאת כצעד נוסף שנועד לאמת את זהות פותח החשבון. חשבון שנפתח באופן מקוון יוגבל כך שפעולה במזומן לא תעלה על 10,000 שקל (לכל פעולה), והיתרה בסוף כל יום עסקים לא תעלה על 300 אלף שקל. הגבלות אלו יוסרו לאחר שהלקוח יפקוד את אחד מסניפי הבנק וישלים שם הליך זיהוי פנים אל פנים. הרפורמה נכנסה היום לתוקף בעקבות חתימתו של בנימין נתניהו, המשמש כשר האוצר בפועל, על תיקון חקיקה בנקאית בעניין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker