סקירת מסחר

הבורסה ננעלה בירידות קלות; סלקום ופרטנר איבדו 11% ביומיים

ת"א 25 נחלש ב-0.2% ■ האג"ח הממשלתיות התחזקו ■ מדד הנפט והגז ירד ב-2.6% ■ אי.די.בי ירדה ב-5.6%

עמרי זרחוביץ'

המסחר בבורסה של תל אביב ננעל היום (ב') בירידות קלות של המדדים המובילים. מניות הסלולר המשיכו לרדת, לאחר שירדו אתמול בחדות בעקבות החרפת התחרות בתחום. הדולר התחזק ב-1.1% ל-3.96 שקלים.

מדד ת"א 25 נחלש ב-0.2%; ת"א 100 ירד ב-0.4%; ת"א בנקים נחלש ב-0.7% ומדד נדל"ן 15 נחלש ב-1.5%. מדד ביומד עלה ב-2.5%. מדד הנפט והגז ירד ב-2.6%, לאחר דיווח בבלומברג כי ירדן משעה את השיחות עם נובל אנרג'י ליבוא גז טבעי מישראל ותחתום על הסכם לרכישת גז טבעי מעזה עם חברת BG. כל מניות המדד הגיבו בירידות, אך רציו ספגה את הירידה החדה ביותר של 5%. מניית קבוצת דלק איבדה 3%.

מדד התקשורת, שהשיל אתמול 3.6%, עולה היום ב-1.2%, בהובלה של בזק  שעלתה ב-2.6%; סלקום נחלשה ב-4.2%, פרטנר איבדה 5%.

מניית אי.די.בי פיתוח ירדה ב-5.6% לאחר שנפלה אתמול ב-9.3% על רקע הנפקת זכויות גדולה בחברה. מניית אלביט מערכות עלתה ב-3.5% לאחר שדיווחה על עסקה נוספת עם משרד הביטחון. פרוטרום התחזקה ב-2.6%, על רקע ראיון של מנכ"ל החברה אורי יהודאי, כי החברה עשויה להגיע למכירות של מיליארד דולר כבר ב-2015. כלכלית ירושלים ירדה ב-4.8%.

מדדי תל בונד (20, 40 ו-60) נחלשו עד 0.21%, ומדד תל בונד שקלי ירד ב-0.11%. מדד אג"ח ממשלתי שקלי עלה ב-0.19%, ומדד אג"ח ממשלתי צמוד התחזק ב-0.31%. איגרת שקלית ל-10 שנים מסוג שחר טיפסה ב-0.46%, ואיגרת צמודה מסוג גליל שנפדית בסוף ספטמבר 2023 עלתה ב-0.43%.

מעבר לים

שבוע המסחר הראשון של 2015 נפתח היום בבורסות העולם על רקע מחירי הנפט הנמוכים, יציאה אפשרית של יוון מגוש היורו ותחזיות מעודדות בנוגע לצמיחה של ארה"ב. במהלך הרבעון הרביעי בלבד של 2014, ירדו מחירי הנפט הגולמי ב-42% - מה שהשפיע באופן ישיר על חברות האנרגיה ועל מדינות התלויות ביצוא כמו רוסיה וונצואלה.

המסחר בבורסות אירופה מתנהל במגמה חיובית על רקע הדיונים ביבשת בנוגע לעזיבה אפשרית של יוון את גוש היורו. לונדון עולה ב-0.3%; פרנקפורט נסחרת ללא שינוי; פריז מוסיפה 0.3%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופה עולה ב-0.2%. היורו נחלש מול הדולר בירידות של 0.3% ונסחר סביב שער של 1.1967, אחרי שמוקדם יותר נסחר בשערו הנמוך ביותר מאז מארס 2006.

דברים שאמר נשיא הבנק המרכזי של אירופה, מריו דראגי, לעיתון גרמניה גורמים להיחלשות היורו מול הדולר האמריקאי, שמוקדם יותר היום נסחר סביב שפל של תשע שנים. דראגי אמר כי הסיכון שהבנק המרכזי של אירופה לא ימלא את תפקידו בשימור יציבות המחירים עלה בחצי השנה האחרונה.

מחירי הנפט רושמים גם היום ירידות: נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-1.7% ונסחר תמורת 51.8 דולר לחבית; נפט מסוג ברנט יורד ב-1.5% ונסחר תמורת 55.6 דולר לחבית. הירידה במחירי הנפט ממשיכה את המגמה מהרבעון האחרון של 2014, אז צנחו המחירים ביותר מ-40% על רקע העלייה בתפוקת הנפט האמריקאי לשיא של 3 חודשים. שר הנפט העיראקי אמר כי מדינתו מתכננת דווקא להגדיל את ייצור הנפט, ובכך להוריד את מחירו אף יותר, מתוך ניסיון להפעיל לחץ על יצרניות הנפט האמריקאיות שסובלות מעלויות הפקה גבוהות יותר.

בורסות אסיה ננעלו במגמה מעורבת: טוקיו ירדה ב-0.2%; הונג קונג נסגרה בירידות קלות של פחות מ-0.1%; שנחאי זינקה ב-3.6%.

מניות במרכז

חברת רדהיל ביופארמה, שמנוהלת על ידי דרור בן אשר, חתמה על מכתב כוונות לא מחייב עם חברה אירופית למתן רישיון לייצור ושיווק התרופה RHB-101, כך עולה מתחזית עסקית ודיווח על אבני הדרך המרכזיות בתוכניות הפיתוח ל-2015. התרופה RHB-101 מיועדת לטיפול באי ספיקת לב, חוסר תפקוד החדר השמאלי בלב בעקבות אוטם שריר הלב ויתר לחץ דם.

חברת מזור רובוטיקה, שמפתחת ומשווקת מכשור רובוטי לנווט כלים כירורגיים בניתוחי עמוד שדרה ומוח, החמיצה את תחזית המכירות ברבעון האחרון של 2014 - כך עולה מנתוני מכירות והכנסות ראשוניים לרבעון הרביעי. החברה מכרה שש מערכות מסוג Renaissance, מהן שתי מערכות בארה"ב וארבע מחוץ לארה"ב. החברה, שמנוהלת על ידי אורי הדומי, צופה שהכנסותיה ברבעון הרביעי של 2014 יסתכמו ב-5.7 מיליון דולר, כלומר ללא שינוי בהשוואה לרבעון המקביל ב־2013. ממוצע תחזיות האנליסטים היה למכירות של 6.7 מיליון דולר ברבעון החולף, כך שהמכירות בפועל היו נמוכות ב-13.5%.

מנכ"ל פרוטרום אורי יהודאי אמר בראיון לבלומברג כי החברה בדרך למכירות של מיליארד דולר ב-2016, ואולי כבר בשנה הקרובה. לפי יהודאי, פרוטרום, שנכנסה לאחרונה למדד ת"א 25, הפכה להיות מוקד להשקעות זרות.

חברת מליסרון הודיעה היום בכוונתה לחלק דיווידנד בסכום של 200 מיליון שקל מתוך רווחי 2015. לפי ההודעה, דירקטוריון החברה ראשי בכל רבעון לשנות את הסכומים או לא לחלקם כלל.

בכל פעם שנדמה כי שוק התקשורת הישראלי מתייצב והתחרות, בעיקר בסלולר, נרגעת - סערה נוספת מגיעה. נראה כי סלקום, עם השקת מיזם סלקום TV בתחילת השבוע שעבר, התחילה את מחול השדים החדש. בתגובה, מניות חברות התקשורת קרסו אתמול.

אלביט מערכות הודיעה היום כי קיבלה ממשרד הביטחון חוזה בהיקף של כ-100 מיליון דולר לרכישת שישה מטוסי כיבוי חדשים ולהפעלת טייסת כיבוי האש, שתמנה ארבעה עשר מטוסים, כולל שמונה מטוסים שנרכשו בעבר על ידי אלביט מערכות. החוזה יתפרס על פני שמונה שנים.מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker