היועצים בבנקים: האסטרטגיה המנצחת ל–2015 - השקעה במניות אמריקאיות

רוב יועצי ההשקעות שהשתתפו בסקר של פסגות מעריכים כי המניות שיניבו תשואה גבוהה יחסית בבורסה בתל אביב הן של יצואניות כמו אבן קיסר ודלתא גליל ■ עם זאת, ההמלצה העיקרית העולה מהסקר היא להשקיע ישירות במניות בחו"ל, בעיקר בארה"ב

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסא ששון

78% מיועצי ההשקעות בבנקים מעריכים שהאפיק שיניב את התשואה הגבוהה ביותר ב–2015 הוא מניות בחו״ל - כך עולה מסקר שערך פסגות, בית ההשקעות הגדול בישראל.

הסקר נערך בקרב מדגם של מאות יועצי השקעות בבנקים. הסקר בוצע בשבועות האחרונים של 2014, והוא מציג את הערכות יועצי ההשקעות בישראל בנוגע לביצועי אפיקי ההשקעה המרכזיים ולאינדיקטורים הכלכליים המובילים - בהם הריבית, האינפלציה והצמיחה - ב–2015. מטרת הסקר היא לאמוד את הלך הרוח בקרב יועצי ההשקעות, המתורגם פעמים רבות לפעולות של הציבור בפועל ולזרימת הכספים לאפיקי ההשקעה השונים.

מרבית היועצים מעריכים כי אפיק ההשקעה המוביל ב–2015 יהיה מניות בחו"ל, כששיעורים נמוכים בהרבה בקרב היועצים העריכו שאחד האפיקים האחרים, כמו אג"ח בחו"ל ומניות בישראל, יהיה המוביל בתשואה בשנה הקרובה. היועצים צופים עלייה של כ–10% בממוצע בשוקי המניות בארה"ב, ועלייה מתונה יותר, של כ–8%, בשוקי המניות בישראל ובאירופה.

צילום: בלומברג

60% מיועצי ההשקעות מצביעים על ארה"ב כעל האזור הגיאוגרפי עם פוטנציאל התשואה הגבוה ביותר. בחירה זו נתמכת בשיפור המתמשך בכלכלה האמריקאית, המתבטא גם בהמשך הגידול ברווחי החברות הנסחרות בוול סטריט. עם זאת, 26% מהיועצים צופים שהשווקים המתעוררים יצליחו לספק תשואה עודפת על פני על השווקים המפותחים בשנה הקרובה. שוקי אירופה וישראל נראים פחות אטרקטיביים בעיני היועצים.

יצוא - IN; צריכה מקומית - OUT

המניות הישראליות המומלצות ביותר להשקעה על ידי היועצים כיום הן של חברות המוכרות את תוצרתן בחו"ל - ובראשן אבן קיסר ודלתא גליל. אחריהן ברשימה נמצאות אלביט מערכות, אלוני חץ ופרוטרום.

היועצים מתלהבים פחות ממניות של חברות הפונות לצרכנים הישראלים, ולכן הם נוטים להמליץ למי שמחזיק באלון רבוע כחול, סלקום, דסק"ש וסודה סטרים למכור את המניות.

כמו בסקרים דומים שנערכו בעבר, בכל הנוגע למניות בארה"ב היועצים מעדיפים את מגזרי הפיננסים והטכנולוגיה. המניות המומלצות ביותר לקנייה הן אלה של בנק אוף אמריקה, סיטיגרופ, אפל, גוגל ויאהו. מצד שני, אקסון מוביל דווקא מומלצת למכירה, וכך גם מקדונלד'ס וטסלה.

באשר לקצב הצמיחה הצפוי בישראל, רוב היועצים מעריכים כי תהיה צמיחה מתונה של 2.5% ב–2015 - פחות מהערכות בנק ישראל (3%). בגזרת הריבית צופים היועצים כי לאחר השפל ההיסטורי שאליו הגיעה השנה ריבית בנק ישראל, נתחיל לראות בשנה הקרובה עלייה שלה. 40% מהיועצים מעריכים כי הריבית בישראל תגיע ל–0.5% בסוף 2015, ואילו 30% צופים כי היא תעלה לרמה של 0.75%.

בשנה האחרונה היינו עדים לשינוי כיוון בסביבת האינפלציה המקומית, ובסך הכל מתחילת השנה לא נרשמה כלל אינפלציה בישראל. למרות זאת, כשנשאלו היועצים לגבי סוג ההצמדה המועדף עליהם לא נרשמה הסכמה - מחציתם בחרו באפיק השקלי, והאחרים העדיפו את האפיק הצמוד.

חגי בדשצילום: אייל טואג

כ–70% מהיועצים מעריכים כי התשואה באיגרות החוב הממשלתיות של ארה"ב תהיה 2.5%–3%, כלומר הם צופים עלייה של התשואות. מחצית מהיועצים צופים שיעור דומה של תשואה באיגרות החוב הממשלתיות של ישראל בתקופה זו.

בנוגע לגזרת האג"ח הקונצרניות מראה הסקר כי מדדי תל בונד המסורתיים, תל בונד 20 ו–40, כבר לא פופולריים כבעבר, והיועצים אינם מעריכים כי הם יניבו תשואה מספקת בשנה הקרובה. לעומת זאת, רוב היועצים סבורים כי מדד תל בונד תשואות, שהושק ב–2013, יספק את התשואה הגבוהה ביותר בשנה הקרובה, ואחריו בדירוג מדדי האג"ח הקונצרניות מופיע מדד תל בונד השקלי.

כמחצית מהיועצים: השקל ייחלש

אחד האינדיקטורים המעניינים ביותר בתקופה האחרונה הוא שער החליפין. כמעט 50% מהיועצים מעריכים שהשקל ימשיך במגמה ההיחלשות הנוכחית ב–2015, ושערו יירד עוד אל מול הדולר.

לנוכח פיזור הממשלה ודחיית (או ביטול) הרפורמות המתוכננות בשוק הנדל"ן, נשאלו היועצים אם להערכתם תשתנה המגמה בשוק הנדל"ן ברבעון הקרוב. 60% מהיועצים מעריכים כי מחירי הדירות ימשיכו לעלות ב–2015, בעוד רבע מהם מעריכים כי מחירי הדירות ייוותרו ללא שינוי.

"סביבת האינפלציה והריבית הנמוכה תישמר עוד תקופה ארוכה, לכן כדאי להתמקד באפיקים עם פוטנציאל לתשואה ריאלית חיובית, כמו אפיק המניות - במקביל לשמירה על נזילות גבוהה, ניהול סיכוני המח"מ, איכות האשראי ברכיב האג"ח והגדלת החשיפה לחו"ל", אומר חגי בדש, מנכ"ל פסגות.

לדבריו, "תיק נכסי הציבור בישראל הגיע השנה לשיא כל הזמנים - כ–3.2 טריליון שקל. ברכיב הפיקדונות בבנקים - 'הר השקלים' שמונה כיום כ–860 מיליארד שקל המוחזקים בריבית אפסית - אנו רואים מתחילת השנה יציאה של יותר מ–20 מיליארד שקל, בעיקר למוצרים הפיננסיים - קרנות נאמנות, תעודות סל ותיקים מנוהלים. מגמה זו צפויה להימשך גם ב–2015".

עוד הוסיף בדש: "הסביבה הכלכלית והפיננסית הנוכחית תומכת בהגדלת החשיפה לחו"ל. לאור התמחור בשווקים ורווחי החברות שצפויים להמשיך לצמוח, יש מקום להגדיל את החשיפה החו"לית למניות, תוך הקפדה על סלקטיביות ברמת המדינה, המגזר והחברה הבודדת. יתרה מכך, יש מקום גם לגוון את תמהיל ההשקעה. השקעה בחו"ל זה לא רק מניות, וכיום, לאור ירידת התשואות בישראל בשנה האחרונה, ניתן להיחשף להיצע רחב של אג"ח בחו"ל ולהשיג תשואה עודפת ללא הגדלת סיכון."

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker