סקירת מסחר

מניות התקשורת התרסקו - אי.די.בי פיתוח צנחה בכ-9%

סלקום ופרטנר השילו 6.85% ו-7.65% בהתאמה על רקע החרפת התחרות בשוק הסלולר ■ אי.די.בי נפלה על רקע חששות מהנפקת זכויות ■ מדד הביומד זינק ב-2% בהובלת אינסוליין שעלתה ב-16.1%

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דרור רייך

שבוע המסחר החדש של השנה החדשה החל בירידות שערים, כאשר על המסחר השפיעו בעיקר המגמה שנרשמה מעבר לים ומספר אירועי מקרו בשוק המקומי. בלטו במסחר מניות חברות הסלולר סלקום ופרטנר שנחלשו ב-6.85% ו-7.65% בהתאמה על רקע הגברת התחרות בענף.

בתום המסחר מדד ת"א 25 נחלש ב-0.15%, ת"א 100 השיל 0.3% מערכו, ת"א בנקים ירד ב-0.4% ומדד נדל"ן 15 נחלש ב-0.2%. בלטו במסחר מדד מניות התקשורת שהשיל 3.6% מערכו על רקע ההצעה של סמייל מבית פרטנר לחבילה זולה בדומה לזו של גולן טלקום. בתוך כך גם מניית בזק, שהינה מרכיב משמעותי במדד, צללה ב-2.65%.

מנגד, מדד מניות הביומד זינק ב-2% בהובלת מניית אינסוליין שהתחזקה ב-16.1% ללא כל דיווח מצד החברה. עוד מניות שבלטו במסחר - דסק"ש נחתכה ב-9.35% על רקע ההודעה כי איש העסקים מוטי בן משה  הצעתו של שותפו אדוארדו אלשטיין להזרים לאי.די.בי פיתוח סכומים משמעותיים. החשש של המשקיעים הוא מהנפקת זכיות שתדלל את המשקיעים.

בשוק הסולידי נרשמה מגמה חיובית - מדדי התל בונד התחזקו בעד 0.25%. בסוף השבוע בורסות וול סטריט פתחו את שנת 2015 במגמה מעורבת. מדד דאו ג'ונס טיפס ב-0.1% ומדד נאסד"ק נסוג ב-0.2%.

בתוך כך, הבוקר הושלם הליך החקיקה להסדרה ולפיקוח על חברות דירוג האשראי, ופורסמו תקנות הסדרת פעילות חברות הדירוג ברשומות. החוק צפוי להיכנס לתוקף ב-1 באפריל 2015. החוק יחייב את חברות הדירוג למסור דיווחים תקופתיים ומידיים לציבור להגברת השקיפות, כך שתתאפשר הפעלת סמכויות פיקוח ואכיפה יעילה יותר על פעילותן.

בין היתר, נדרשות החברות לחשוף את המתודולוגיות והמידע העומדים בבסיס הדירוג, ולספק מידע סטטיסטי הנוגע לאיכות הדירוג במבט לאחור. זאת, על מנת שניתן יהיה להעריך את אמינותן ואיכותן. בשל אופיה הבינלאומי של פעילות החברות, ובדומה להצעת החוק, גם הצעת התקנות עוצבה עם התחשבות בהסדרים הקיימים בחו"ל.

מניות במרכז

חצי שנה לאחר שהשיקה את הגרסה הראשונה של תוכנת ה"אלגומייזר", מדווחת הבוקר החברה על הבעת אמון מאחד מבכירי תעשיית ההיי-טק בישראל. חברת אלגומייזר, חברת טכנולוגיה אינטרנטית המתמחה בפיתוח אלגוריתמים בתחום הפרסום הדיגיטלי הנסחרת בבורסה בתל אביב, מודיעה היום על הצטרפותו של יזם ההיי-טק יזהר שי, לדרקטוריון החברה. מניית החברה הגיבה בירידה של 3.85%.

חברת טבע ממשיכה לסחוט את התועלת הכלכלית מהעיכובים בתחרות הגנרית לתרופת הדגל שלה. טבע העלתה לפני 3 ימים את מחיר התרופה קופקסון לטיפול בטרשת נפוצה במינון של 20 מיליגרם ב־9.9%. ההעלאה הנוכחית באה 4 חודשים לאחר שטבע העלתה את מחיר קופקסון 20 מיליגרם ב־9.9%. המכירות השנתיות של התרופה במינון זה בארה"ב מוערכות על ידי בנק UBS, שדיווח על ההעלאה, ב־2.1 מיליארד דולר. בתום המסחר נחלשה מניית העם ב-1%.

אלביט מערכות הודיעה היום כי לביצוע תחזוקה למערכות האוויוניקה של מערך מטוסי ה-F-16 של חיל האוויר הישראלי. במסגרת החוזה, שיתפרס על פני אחת עשרה שנים, תקים אלביט מערכות מרכז תחזוקה חדשני ארצי, עבור כלל בסיסי וטייסות חיל האוויר. המשקיעים הרימו את המנייה ב-1.4% בסוף המסחר.

בעלי השליטה בחברת אינוונטק סנטראל חתמו על הסכם למכירת 60% מאחזקותיהם במניות החברה לידי יזמית הנדל"ן, ענבל אור. החברה תמקד פעילותה בתחום ההתחדשות העירונית בענף הנדל"ן, תוך מתן דגש על קידום פרויקטים של תמ"א 38 ותכניות פינוי בינוי. פעילות החברה הציבורית שנרכשה הינה נפרדת מפעילות חברת אור סיטי נדל"ן, אשר תישאר חברה פרטית ותמשיך לעסוק בהצלחה ביזמות פרטית, קבוצות רכישה ויזמות קבוצתית בענף הנדל"ן. מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker