הראל פיננסים עקפה את פסגות בהיקף הנכסים בקרנות - ועלתה למקום השני - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
סוף שנה בקרנות הנאמנות

הראל פיננסים עקפה את פסגות בהיקף הנכסים בקרנות - ועלתה למקום השני

תעשיית הקרנות הניבה למשקיעים ב–2014 תשואה ממוצעת של 3%

4תגובות

תעשיית קרנות הנאמנות מסכמת את 2014 עם עלייה משמעותית בנכסים המנוהלים וגיוסי ענק שהביאו את נכסי התעשייה כמה פעמים במשך השנה לרמות שיא חודשיות. ואולם המספרים של סך הנכסים בסוף 2014, 261.5 מיליארד שקל, שמצביעים על עלייה של כ–14% בהיקף הנכסים המנוהלים בשנה החולפת - מסתירים את הדרמה שהתחוללה בדצמבר.

בחודש החולף חוותה תעשיית הקרנות טלטלה. מרבית חברות קרנות הנאמנות פדו בדצמבר, מלבד אנליסט, שגייסה כמילארד שקל בקרן הכספית שלה, ואלומות ספרינט שגייסה כ–5 מיליון שקל. הירידות במדדי המניות והאג״ח, ופעולות לצורך קיזוז מס לקראת סוף השנה הביאו לכך שתעשיית קרנות הנאמנות התכווצה ב–9 מיליארד שקל בדצמבר לעומת נובמבר. בסוף נובמבר היא היתה ברמת שיא של 271 מיליארד שקל.

בדצמבר איבדו הקרנות המסורתיות 10.5 מיליארד שקל משווי הנכסים. קרנות אג"ח כלליות, שגייסו עד לנובמבר 22.5 מיליארד שקל, פדו בדצמבר בקצב יומי של יותר מ–150 מיליון שקל, ולצד ירידת שווי כתוצאה מתשואות שליליות התכווצו נכסיהן המנוהלים ב–4.7 מיליארד שקל.

טלי מאייר

קרנות אג"ח מדינה, אג"ח שקליות ואג"ח קונצרניות בישראל נפגעו גם הן מתשואות המדדים, ופדו יחדיו בדצמבר 4.7 מיליארד שקל. האפיקים היחידים שהציגו גידול בחודש זה הם אג"ח בחו"ל (גיוס של 1.7 מיליארד שקל) וקרנות כספיות (1.4 מיליארד שקל).

בנוסף לטלטלת הפדיונות חל שינוי בצמרת הטבלה. את המקום השני תופסת הראל פיננסים לאחר שעקפה את חברת פסגות, שירדה למקום השלישי. הפער כעת בהיקף הנכסים המנוהלים בין הראל לפסגות הוא 1.4 מיליארד שקל.

את הזינוק הגדול ביותר בהיקף הנכסים המנוהלים רשמה אנליסט עם עלייה של 160% בהיקף הנכסים המנוהלים ב–2014. עיקר העלייה הוא בעקבות גיוס של 3.5 מיליארד שקל בקרן הכספית. מבחינת אנליסט מדובר בשינוי תפיסת עולם. בעבר אנליסט לא ראתה בנתח השוק בקרנות הנאמנות גורם חשוב, אך היא שינתה את דעתה, משום שנתח שוק בקרנות הנאמנות יכול להשפיע גם על גיוסי כספים בזרועות השונות של בית ההשקעות, למשל בקופות גמל, בקרנות פנסיה או בניהול תיקים.

עופר וקנין

אחריה ניצבת אי.בי.אי עם גידול של 41.8% בסך הנכסים. מקור הגיוסים של אי.בי.אי הוא עלייה בדירוג הקרנות של החברה במערכות הדירוג בבנקים, מה שהביא לגיוס של 2.3 מיליארד שקל בקרנות המסורתיות; ושיווק אגרסיבי של הקרנות המחקות (גיוס של 1.7 מיליארד שקל). פסגות הוא המנהל הגדול היחיד שרשם ירידה של 9.3% בסך הנכסים ב–2014, בעיקר בשל פדיונות בקרנות הכספיות.

תעשיית הקרנות גייסה ב–2014 34 מיליארד שקל. בסוף 2012 הסתכם סך הנכסים בתעשייה ב–170 מיליארד שקל בלבד. מתוך 34 מיליארד השקלים שגויסו ב–2014, גייסו הקרנות המחקות 9 מיליארד כתוצאה מדמי ניהול של 0%. הפדיון נטו בקרנות הכספיות ב–2014 הסתכם בכמעט 8 מיליארד שקל. זאת לאור הורדת הריבית החדה של בנק ישראל, שהפחיתה משמעותית את התשואה הצפויה בקרנות אלה.

הכוכבות: קרנות 
אג"ח וקרנות מחקות

מגמת הגיוסים בקרנות אג"ח כללי (קרנות 90/10, 80/20, 75/25), שב–2013 הסתכמה ב–23 מיליארד שקל, נמשכה גם ב–2014. בשנה החולפת גייס האפיק 18 מיליארד שקל. קרנות אג"ח מדינה ללא מניות ובעלות חשיפה נמוכה למניות (עד 10%) היו גם הן אפיק אג"ח מבוקש. מתחילת השנה הסתכמו הגיוסים באפיק ב–15 מיליארד שקל. ואולם, התנודתיות החדה בשווקים בדצמבר הובילה לפדיון של 5 מיליארד שקל מקרנות אג"ח כללי ואג"ח מדינה.

את הזינוק הגדול ביותר בהיקף הנכסים רשם אפיק הקרנות המחקות (קרנות שמחקות מדד מניות או אג״ח מבלי שלמנהל הקרן יש שיקול דעת). אפיק זה מנהל כיום 24.5 מיליארד שקל, אחרי שצמח ב–77% ב–2014 תוך שהוא מגייס כ–9 מיליארד שקל. הסיבה העיקרית לגיוסים היא דמי ניהול של 0% בקרנות אלה, וחוסר היכולת של מנהלי הקרנות המסורתיות השנה להכות את מדדי היחס.

מי שבלטה בתחום זה ב–2014 היא חברת הקרנות של אי.בי.אי, שגייסה בתחום 1.7 מיליארד שקל - והפכה לשחקנית השנייה באפיק זה אחרי מגדל קרנות נאמנות. מגדל מנהלת קרנות מחקות בסך של 12.3 מיליארד שקל, שחלקן הוא כ–50% מהאפיק. ואולם, מאחר שדמי הניהול הם 0%, מגדל אינה רואה הכנסות מתחום זה, אף שחלקו הוא 42% מהיקף נכסיה המנוהלים.

מעניין יהיה לראות אם מגדל תפעל כפי שפסגות פעלה, כשהיתה השחקן המוביל בתחום הקרנות הכספיות, והעלתה את דמי הניהול, אף שחברות אחרות הודיעו כי לא יעלו את דמי הניהול בקרנות אלה. התוצאה היתה שלאחר תקופת פדיונות קצרה העלו כל החברות את דמי הניהול בקרנות הכספיות.

ואולם בניגוד לקרנות כספיות, בקרנות המחקות חברות הקרנות יכולות ליהנות מהכנסה אחרת מלבד דמי ניהול - דמי השאלה. זאת העמלה המשולמת, לאחר שהקרן השאילה חלק מנכסיה לשחקנים בשוק ההון המעוניינים לבצע שורטים בניירות ערך. על פי התשקיפים, חלק מדמי ההשאלה יכול לחזור למנהל הקרן כהכנסה. ואולם, אף לא חברת קרנות אחת הרימה את הכפפה בתחום זה, והן לא משאילות ניירות ערך.

הקרנות הכספיות היו האפיק הפודה ביותר ב–2014 עם פדיונות של כ–8 מיליארד שקל, לאחר שב–2013 גייסו 19 מיליארד שקל. הפדיונות נובעים בעיקר מרמת השפל של ריבית בנק ישראל וההערכות כי העלאה ראשונה לא צפויה בשנה הקרובה. זאת לצד תשואות חיוביות בקרנות האג"ח והמניות.

ב–2014 הסדירה רשות ניירות ערך בתקנות מוצר חדש: קרנות קפ"מ, שהן תחליף לפיקדון בנקאי. עם זאת, הריבית הנמוכה הפחיתה מאטרקטיביותן, ועד כהם לא הושקו קרנות כאלה.

בשליש האחרון של 2014 התחזק הדולר מול השקל ב–12%, והעלה את תשואות קרנות אג"ח חו"ל וקרנות מניות בחו"ל. אף ששוקי האג"ח בעולם לא הציגו ביצועים מרשימים, התשואות הגבוהות משינוי בשער החליפין, הביאו קרנות אלה לגיוס סכום של 5 מיליארד שקל.

שנה חיובית 
במרבית האפיקים

תעשיית הקרנות הניבה ב–2014 תשואה ממוצעת של 3% - פי שישה מריבית בנק ישראל הממוצעת בתקופה, אך נמוכה מהתשואה של מרבית המדדים. את התשואה הגבוהה ביותר הניב אפיק מניות בחו"ל - 15.5%, בעקבות עליות במדדים המובילים בחו"ל והתחזקות הדולר. במקום השני, כאמור, ממוקמות קרנות אג"ח חו"ל שהניבו 7.3%; עלייה שרובה ככולה נבעה מהתחזקות הדולר מול השקל.

הקרנות השקליות נהנו מהאינפלציה האפסית והניבו 2.7%, והיו האפיק האג"חי המניב ביותר ב–2014 בישראל. הירידות החדות בחודשיים האחרונים במדדי התל בונד, מחקו את התשואות החיוביות בקרנות אג"ח קונצרניות. האפיק המנייתי בישראל רשם את התשואה הנמוכה ביותר בישראל, 3%–. זאת, לנוכח התשואות השליליות שהניבו ת"א 75 והיתר מול מדד ת"א 25, שנהנה בעיקר מהעליות במניות טבע ופריגו.

בדצמבר כל האפיקים, למעט קרנות כספיות, הניבו תשואות שליליות. הסנטימנט השלילי בשווקים והירידות החדות הביאו למחיקה של כמעט 40% מהתשואה שהושגה בקרנות בינואר־נובמבר 2014. בלטו בירידות אפיק מניות בישראל (4.5%–) ואפיק אג"ח חברות (3%–), שנכון לסוף נובמבר היו בעלי תשואה חיובית מתחילת שנה; וכן אפיק אג"ח בכללי בישראל, שירד ב–2.1%.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#