נייר חדרה מוכרת את גרפיטי לחברת קרביץ תמורת 48 מיליון שקל

גרפיטי הרוויחה 1.7 מיליון שקל במחזור של 137 מיליון שקל בינואר-ספטמבר 2014 ■ נייר חדרה מעריכה שהרווח בגין העסקה יסתכם ב־10 מיליון שקל

יורם גביזון

הירידה הנמשכת במכירות וברווחיות של פעילות הייצור והשווק של נייר הדפסה גורמת לחברת נייר חדרה מקבוצת כלל תעשיות למכור פעילויות לא רווחיות ושאינן תורמות לרווח ולתזרים המזומנים.

נייר חדרה שמנוהלת על ידי שלמה לירן חתמה על מזכר הבנות לא מחייב למכירת הבעלות המלאה בחברת גרפיטי לגורם שפועל כמו גרפיטי בתחום שיווק ציוד משרדי תמורת 48 מיליון שקל. נייר חדרה לא ציינה עם מי נחתם מזכר ההבנות אולם על פי הערכות בשוק ההון מדובר בחברת קרביץ שמתחרה בגרפיטי.

שילוט למפעל נייר חדרהצילום: נמרוד גליקמן

נייר חדרה מציינת שהרוכשת תשלם 48 מיליון שקל בעת השלמת העסקה והתמורה כפופה להתאמות אם יחול שינוי מהותי בשווי הנכסים ו/או ההתחייבויות או במצבה העסקי של גרפיטי ביום השלמת העסקה. החברה הרוכשת תשלם סכום נוסף של 3 מיליון שקל לנייר חדרה אם בחלוף שנה מהשלמת עסקת הרכישה של גרפיטי תמשיך לשכור שטחים במרכז הלוגיסטי של נייר חדרה.

על פי הערכתה של נייר חדרה ובהסתמך על הנתונים הקיימים בידה מעריכה נייר חדרה שהרווח בגין העסקה יסתכם ב־10 מיליון שקל על בסיס הערך המאזני של גרפיטי שהגיע למינוס 29 מיליון שקל בסוף 2013 בשל ההפסדים שצברה והמחויבות של נייר חדרה כלפי המערכת הבנקאית לממן את פעולתה.

גרפיטי שהוקמה ב־1993 משווקת צורכי משרד, נייר ומוצריו, טכנולוגיה וציוד היקפי ותחביב ויצירה. הקמת גרפיטי והפעלתה לאורך השנים התבססו על התפיסה שגרפיטי היא זרוע השווק של תחום ניירות ההדפסה אולם גרפיטי שווקה על פי הערכות 10%־12% מצריכת ניירות ההדפסה בישראל ו־3%־4% מהיקף השווק הכולל של ניירות כתיבה והדפסה על ידי קבוצת נייר חדרה בישראל ובחו"ל., כך שאינה יכולה להיחשב כזרוע שווק אסטרטגית לקבוצה כפי שאמורה היתה להיות עם הקמתה .

שלמה לירן, מנכ"ל נייר חדרהצילום: תומר אפלבאום

גרפיטי משווקת בין היתר את המותגים Uni ball ,Max Artline, ו-Schneider שמיובאים על ידי החברה הבת עטר. החברה שמעסיקה 200 עובדים ומפעילה 3 מרכזי הפצה: חיפה, טבריה והמרכז הלוגיסטי המרכזי במודיעין. גרפיטי הרוויחה 1.7 מיליון שקל במחזור של 137 מיליון שקל בינואר-ספטמבר 2014, בהשוואה להפסד של 2.6 מיליון שקל במחזור של 148 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב־2013 ולעומת הפסד של 1.5 מיליון שקל במחזור של 204 מיליון שקל ב־2013 כולה.

נייר חדרה הודיעה בשבוע שעבר שהיא מנהלת מו"מ עם החברה האחות משאב שבשליטת כלל תעשיות (75%) על מכירת החברה הבת אנרגיה מתקדמת משולבת הקמת תחנת כוח באתר החברה בחדרה שהספקה 120 מגה-ווט בהשקעה צפויה של 500־600 מילון שקל. תחנת הכוח תפעל בשיטת הקוגנרציה, כלומר תשתמש בחום שנפלט מייצור החשמל כדי להפעיל טורבינות קיטור שתייצר חשמל נוסף. נייר חדרה מתמודדת עם ירידה בביקוש לניייר הדפסה ("נייר לבן") בארץ ובעולם שגורמת לירידה במחירים ולתחרות קשה ביבוא. מגזר ניירות הכתיבה וההדפסה של נייר חדרה ספג הפסד של 68 מיליון שקל (כולל הפרשה חד פעמית לירידת שווי הפעילות) במחזור של 386 מיליון שקל בינואר ספטמבר 2014 בהשוואה להפסד של 17 מיליון שקל במחזור של 436 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב־2013. נייר חדרה אמורה לפרוע בעשור הקרוב 1.3 מיליארד שקל לבעלי אגרות החוב שהנפיקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker