דנקנר מחוץ לאי.די.בי: מי מהמקורבים לא שילם את מחיר הכישלון?

לפני כשנה עזב נוחי דנקנר את החברה לאחר שנכנסה להסדר חוב ■ מאז רבים מיועציו ממשיכים לנהל את חברה ולהפרנס ממנה

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים8
מיכאל רוכוורגר

עברה שנה מאז ארז נוחי דנקנר את חפציו האישיים ופינה את משרדו המפואר במגדלי עזריאלי. דנקנר, לשעבר יו"ר ובעל השליטה באי.די.בי, אחד הקונצרנים הגדולים במשק, ומי שהיה אחד האנשים החזקים במשק, באי.די.בי פיתוח
שהועברה לידי אדוארדו אלשטיין ו.

בזכות הרוח הגבית של הבנקים, בראשות הפועלים ולאומי, שלהם הוא חייב כ-500 מיליון שקל, ממשיך דנקנר להתגורר בווילה המפוארת בהרצליה פיתוח ששווייה מוערך בעשרות מיליוני שקלים.

נמצא בעיצומו של קרב הישרדות במישור הפלילי בניסיון להוכיח את חפותו בנוגע לטענות הפרקליטות על מעורבותו, לכאורה, בהרצת מניות של אי.די.בי אחזקות בהנפקת חברים שהתבצעה בפברואר 2012, ואשר בה 
גויס לחברה סכום של 321 מיליון שקל.

להבדיל מדנקנר — שבינתיים נשאר מחוץ לעניינים שנה לאחר שפינה את "זירת המלך" — מתברר כי לא מעט שדנקנר פירנס בנדיבות, ממשיכים בעבודתם תחת כובעים שונים גם במחיצת בעלי השליטה החדשים — שאינם מוצאים ביניהם שפה משותפת — ומקדמים מהלכים באי.די.בי פיתוח שגם כיום נמצאת במצב פיננסי אנוש.

המרוויח הגדול מהיחסים הרעועים בין אלשטיין לבן משה הוא המשמש מנכ"ל אי.די.בי פיתוח. גבריאלי, שהיה יד ימינו של דנקנר במשך כל שנות שליטתו החל ב-2003, היה שותף מלא לאחת מהשמדות הערך הגדולות ביותר שהיו בעשור האחרון בשוק ההון ובמערכת הפיננסית בישראל.

נוחי דנקנרצילום: עופר וקנין

לאחר שהשליטה באי.די.בי הועברה לאלשטיין ובן משה, העריכו בשוק ההון כי גבריאלי יישאר בתפקיד במשך חודשים ספורים ולאחר מכן יוחלף במנהל בעל שיעור קומה עם רקע פיננסי ותפעולי מתאימים. ואולם בינתיים גבריאלי, המשמש "שגריר" המגשר בין האינטרסים של בעלי השליטה לגופים חיצוניים — וזוכה על כך למחמאות רבות — ממשיך לשמש מנכ"ל החברה ומקדיש לכך משאבים רבים.

מקורב נוסף לדנקנר, שנשאר בעמדת ניהול בכירה, הוא עמי אראל שנהנה מתגמול שוטף ואופציות בסכום של יותר מ-50 מיליון שקל בתקופת ניהולו של דנקנר והיה שותף בכיר לכמה מההשקעות השנויות במחלוקת, כמו רכישת עיתון "מעריב" שהיתה חסרת כל היגיון כלכלי, וההשקעה הכושלת בקרקע בלאס וגאס עם יצחק תשובה. אראל אמנם פרש מניהול דיסקונט השקעות (דסק"ש), אבל ממשיך לשמש יו"ר סלקום, סגן יו"ר אדמה (לשעבר, מכתשים אגן) ודירקטור בשופרסל ובנכסים ובניין.

גם רפי ביסקר, שותפו של דנקנר בגנדן ואחד ממקורביו, ממשיך לשמש יו"ר שופרסל ונכסים ובניין, ודני נוה, המקורב לדנקנר, ממשיך לכהן בתפקיד יו"ר כלל ביטוח. כמו כן המנכ"לים בחברות תפעוליות כמו איציק אברכהן (שופרסל), סגי איתן (נכסים ובניין) וניר שטרן (סלקום) שמינה דנקנר, ממשיכים לכהן בתפקידם.

לרשימה זו מצטרפת סוללה של יועצים משפטיים, כלכליים וחשבונאיים מהבכירים במשק, שממשיכים להתפרנס יפה בזכות אי.די.בי. עו"ד נחמה ברין — שותפה בכירה וראש מחלקת חברות ושוק ההון במשרד גולדפרב־זליגמן, ומי שהיתה "תופרת העסקות" של דנקנר — ממשיכה בזכות חוזה ארוך טווח, שחתמה עם אי.די.בי פיתוח, לשמש יועצת משפטית של החברה. גם רו"ח גד סומך העומד בראש פירמת רואי החשבון סומך חייקין, ומי שהיה מקורב לדנקנר, ממשיך לשמש רואה חשבון של אי.די.בי פיתוח בכמה מהחברות־הבנות.

ברשימה זו נכלל גם עו"ד רם כספי שליווה את דנקנר עוד מהתקופה שבה ניהל מגעים ממושכים לרכישת השליטה באי.די.בי ממשפחות רקנאטי וקרסו ב-2003. עו"ד כספי גם ליווה את דנקנר ב–2013 בניסיונו לשמור על השליטה באי.די.בי, כששימש יועץ משפטי של אי.די.בי אחזקות. ואולם השנה עו"ד כספי כבר הופיע בכובע אחר — כמי שסייע לאי.די.בי פיתוח לנהל מגעים מול האוצר בנוגע למתן היתר שליטה בכלל ביטוח לבעלים החדשים.

גם עו"ד , העומד בראש משרד גרוס, קלינהנדלר, חודק, הלוי, גרינברג ושות', היה מקורב לדנקנר לאורך שנים. משרדו של עו"ד חודק ייצג את כור במיזוג עם דסק"ש. כמו כן ייצג עו"ד חודק את אי.די.בי במאבקה נגד החלטות החוק לצמצום הריכוזיות במשק ואף ליווה את דנקנר במגעים לצירופו של אלשטיין כשותף באי.די.בי וביקר לשם כך אצל אלשטיין בארגנטינה.

באחרונה שכר אלשטיין את שירותיו של עו"ד חודק כדי שיסייע לו בכל ההיבטים המשפטיים הנוגעים למתווה שהגיש השבוע לדירקטוריון אי.די.בי פיתוח, לגבי הזרמת הון מאסיבית לאי.די.בי פיתוח. אלשטיין צירף לצוותו גם את חברת הייעוץ גיזה זינגר אבן, הנמצאת תחת ניהולו של יריב פילוסוף.

גיזה זינגר אבן היתה היועצת הפיננסית של אי.די.בי אחזקות ודנקנר וקבוצה שגיבש בניסיון לגבור (ללא הצלחה) על ההצעה של אלשטיין ובן משה. גיזה זינגר אבן גיבשה את התוכנית המימונית העדכנית של אלשטיין, ופילוסוף אף ביקר לשם כך לאחרונה בארגנטינה כדי להכיר את אלשטיין מקרוב ולהתרשם מעסקיו. אם המהלך של אלשטיין יצליח, גיזה תחזור למרכז במת אי.די.בי.

מי שיכריעו מחר איזו הצעה תתקבל לצורך חיזוק ההון של אי.די.בי פיתוח — זו של אלשטיין או זו של בן משה — הם הדירקטורים החיצוניים (הדח"צים) של אי.די.בי פיתוח, גיורא ענבר (שבעבר שימש מנכ"ל קמן אחזקות והיה שותף מלא עם הבעלים לשעבר רוני אלרואי להשמדת ערך אדירה לבנקים ולבעלי אג"ח — מ"ר) והנרי בן שימול וכמו כן הדירקטור הבלתי־תלוי מאיר שני. דירקטורים אלה שכרו את שירותיו של עו"ד שוני אלבק, מנהל בכיר במשרד עוה"ד פישר בכר חן, ומי שהיה בשנים 2011–2013 משנה למנכ"ל ויועץ משפטי של אי.די.בי פיתוח ונלחם עבור דנקנר במגעים להסדר החוב בחברה.

, היח"צן הצמוד של דנקנר כבר אינו צמוד אליו, אבל ממשיך לשמש יח"צן של סלקום, שופרסל, אדמה ונכסים ובניין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker