תעודות הסל תידלקו את השפעת הנפט

למה אג"ח של אינטרנט זהב ושל אלקטרה נדל"ן - חברות בלי פעילות ברוסיה או קשר לנפט - ירדו בחודש האחרון?

דורון מולקנדוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דורון מולקנדוב

הירידה הדרמתית במחירי הנפט בשבועות האחרונים היא ההסבר המרכזי שאימצו משקיעים רבים לטלטלה שחוו כמה מאפיקי ההשקעה בתקופה הזאת. בעוד מחירי הנפט ירדו רק החודש ביותר מ-20%, נרשמו בין השאר ירידות חדות באג"ח ממשלתיות וקונצרניות בדירוגים נמוכים, ירידות חדות במיוחד באג"ח היי־יילד בכל העולם והיחלשות במטבעות של שווקים מתעוררים.

מדד תל־בונד תשואות ירד מתחילת דצמבר ב-5% והשלים ירידה של כמעט 8% מתחילת נובמבר. אג"ח היי־יילד בעולם ירדו בעד 6.5%, לפני שהתאוששו במקצת בימים האחרונים. המטבעות של השווקים המתעוררים רשמו ירידות חדות, בהובלת הרובל הרוסי, שנחלש בחודש האחרון ב–13% והשלים ירידה של 30% בשלושה חודשים.

כל הראיות מצביעות על הנפט ועל רוסיה כאשמים בירידות. הצניחה במחיר הנפט פגעה אנושות ברוסיה - שוק מרכזי עבור חברות כמו אפריקה ישראל, מירלנד וחברות נוספות מקבוצת פישמן, שהאג"ח שלהן היו הראשונות להיפגע. אג"ח של אפריקה, למשל, ירדה בחודש האחרון ביותר מ–20%, של מירלנד ביותר מ–40%, וגם האג"ח של מבני תעשיה ירדו בשיעורים של עד 10% ושל כלכלית בעד 30%.

עובד על רקע חביות נפט במתקן זיקוק באינדונזיה
חביות נפטצילום: רויטרס

אלא שמהר מאוד החלה תגובת שרשרת וראינו גם אג"ח אחרות בדירוגים נמוכים נפגעות. אם נבחן, למשל, את הביצועים של תל־בונד תשואות בחודש האחרון נגלה כי אג"ח ד' של אינטרנט זהב ירדה בכמעט 15%, אג"ח 4 של אלקטרה נדל"ן ב-4%, וכך גם אשטרום קבוצה אג"ח א'. לאף אחת מהחברות האלה אין שום פעילות ברוסיה או קשר כלשהו למחירי הנפט.

אנחנו לא לבד, כך קרה גם בעולם, כשהמשקל הרב של מגזר האנרגיה, כ-18%, "הטביע" את המדדים של אג"ח היי־יילד. אג"ח של חברות נפט - בעיקר קטנות ובדירוגים נמוכים - רשמו ירידות קיצוניות. כך, אג"ח לשש שנים של חברת סנרידג', המדורגת B מינוס ונסחרת לפי שווי שוק מיליארד דולר, ירדו בכמעט 40%, ל–17%. אג"ח לשש שנים של רוזטה, המדורגת B פלוס ונסחרת לפי שווי שוק 1.4 מיליארד דולר, ירדו בכ-12%.

מהר מאוד תורגמו גם הירידות האלה לירידות באג"ח שאין להן קשר למחירי הנפט. שתי דוגמאות: אג"ח של חברת הטלקום ספרינט ירדו ביותר מ–7% ואג"ח של יצרנית המעבדים AMD ירדו ב–9.5%.

גם המערכת החיסונית של המטבעות בשווקים המתעוררים לא עמדה בפני המחלה המידבקת, אף שחוותה משבר דומה ב–1998. אם את ירידות הרובל, הריאל הברזילי (6.2%) והפסו המקסיקאי (7%) אפשר עוד לתלות בחולשת הנפט, קשה יותר לאמץ את ההסבר הזה לגבי הלירה הטורקית (שנחלשה ב–4.5%), הפורינט ההונגרי (5.5%) או הרופי ההודי (2.6%) - כולם אגב שווקים שאמורים להרוויח ממחירי נפט נמוכים.

בחזרה ל-1998

איך אפשר להסביר את ההידבקות המהירה הזאת? הסבר אחד הוא החשש כי ירידה תלולה בקבוצה מצומצמת של אג"ח היא רק ההקדמה לגל ירידות נרחב יותר - כך שמשקיעים שמנסים להקדים תרופה למכה רק מגבירים את הירידות.

הסבר אחר בא מכיוון הצמיחה המטאורית שרשמה בשנים האחרונות תעשיית המוצרים הפאסיביים - המקשים להפריד בין הנכסים. כך, למשל, מאחר שמשקיעים רבים בעולם בוחרים להיחשף לאג"ח בדירוגים נמוכים באמצעות קרנות סל ETF, כמו HYG של iShares או JNK של ברקליס, כדי לפזר את הסיכון - הרי שבתקופה של עלייה במפלס החששות, כשהם מוכרים את ה–ETF, הירידות הן בכל האג"ח במדדים האלה. אותו הסבר תקף גם לגבי תעודות הסל המקומיות.

זהו גם ההסבר להיחלשות המטבעות המתעוררים, שכן חלק גדול מאוד מהחשיפה העולמית של משקיעים היא דרך קרנות סל, כמו EEM, המרכיבות סל של שווקים מתעוררים. וכך, כשמפלס החששות עולה וכסף יוצא מהשווקים המתעוררים וחוזר לארה"ב, נרשמים פיחותים חדים במטבעות המתעוררים וירידות בבורסות באותם שווקים.

ולסיום, אם אלה הסיבות לירידות במדדים הרחבים, הרי שאירועים דרמטיים, כמו קריסת מחירי הנפט, עשויים ליצור הזדמנויות באג"ח ספציפיות, שלפחות חלקן נפגעו שלא בצדק. ובעולם כזה, שבו נראה כי הזנב מכשכש בכלב, החשיבות של מחקר ואנליזה גוברת - כדי שיהיה אפשר לאתר את החברות האלה.

הכותב הוא מנהל השקעות בהראל פיא. אין לראות בכתבה המלצה לרכישה או מכירה של ניירות ערך

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker