המפקח על הבנקים: על הבנקים להגדיל ההפרשות להפסדים בהלוואות הצרכניות ב-0.2%

בנק ישראל: "בשנים האחרונות נרשמה ירידה ביחס שבין יתרת ההפרשה להפסדי אשראי לבין יתרת האשראי הצרכני. מנגד, הסיכון הגלום באשראי הצרכני גדל"

סיון איזסקו

המפקח על הבנקים, דודו זקן, פרסם הבוקר (א') טיוטת הוראה שתחייב את הבנקים ואת חברות כרטיסי האשראי להגדיל את ההפרשות הקבוצתיות להפסדי אשראי בגין ההלוואות הצרכניות למשקי הבית. הבנקים יידרשו להגדיל את ההפרשה ב-0.2% ומשמעותה לכלל המערכת הבנקאית גידול של כ-350 מיליון שקל בהוצאות להפסדי אשראי. הבנקים יידרשו להגדיל את ההפרשה החל מהדו"חות לשנת 2014, כלומר החל מהדו"חות הקרובים.

החלק בהפרשה שאותו הפיקוח על הבנקים דורש להגדיל הינו בגין תחזית ההפרשות העתידיות. עד כה הבנקים נדרשו להניח נזקי אשראי בשיעור של לכל הפחות 0.55% מהאשראי הצרכני ומעתה המפקח על הבנקים דורש כי לכל הפחות על הבנקים להניח נזקי אשראי עתידיים של 0.75%. כך ייווצר מצב ששיעור ההפרשה הכולל להפסדי אשראי בגין התיק הצרכני יעמוד על 1.4% לעומת 1.2%. שיעור ההפרשה הכולל מורכב מהפרשה פרטנית, הפרשה על פי ניסיון העברה וכאמור הפרשה על פי תחזיות להפסדי אשראי עתידיות אותה המפקח דרש עתה להגדיל.

המפקח על הבנקים, דודו זקןצילום: אוליבייה פיטוסי

זקן הסביר בטיוטת ההוראה שפרסם כי "בשנים האחרונות נרשם גידול מהיר בהיקף האשראי לאנשים פרטיים בכלל ובאשראי לאנשים פרטיים שאינו לדיור (להלן – אשראי צרכני) בפרט, וכן נרשמה ירידה ביחס שבין יתרת ההפרשה להפסדי אשראי לבין יתרת האשראי הצרכני. מנגד, הסיכון הגלום באשראי הצרכני גדל, בין היתר לנוכח המגמות בפעילות המשקית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker