כוכבי פרשת לאומי יושבים 
בדירקטוריונים החזקים במשק

גליה מאור ואיתן רף פרשו מתפקידי המנכ"לית והיו"ר בבנק השני בגודלו בישראל לאחר שצברו תגמול של עשרות מיליוני שקלים - 
ועד כה יצאו מהפרשה ללא פגע ■ אלא שבנק ישראל בודק כעת את ההשלכות של ההסדר בארה"ב, ועשוי לדרוש מהם להחזיר את הבונוסים

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

במשך שנים ארוכות דאגו מקורבים לבנק לאומי ובכירים בו לטעון כי להבדיל מבנקים אחרים ובעיקר להבדיל מהמתחרה הגדול, בנק הפועלים, העסקים בלאומי מתנהלים באופן סטרילי - כמו בבית מרקחת. ואולם מסמכי הסדר הכופר שעליהם חתמו אנשי לאומי ביום שני מול הרשויות האמריקאיות, שהוא ההסדר הגדול בתולדות התאגיד הישראלי, מבהירים כי לפחות בכל מה שקשור למהלכים לסיוע אקטיבי ללקוחות אמריקאיים להתחמק מתשלומי מס בארה"ב ב–2000–2011, לאומי רחוק מבית מרקחת כפי שתל אביב רחוקה מניו יורק.

כחלק מההסדר ישלם בנק לאומי, המנוהל בידי רקפת רוסק עמינח, קנס של 1.44 מיליארד שקל (לא כולל הוצאות של כ–250 מיליון שקל ליועצים שונים). הבנק גם ימסור לרשויות בארה"ב רשימה שמית של 1,500 לקוחות אמריקאים שהסתירו את כספם בחשבונות שנוהלו אצלו.

איתן רףצילום: ג'יני

בתמורה לא יוגש נגד לאומי כתב אישום, ובכירי הבנק באותה תקופה - ובראשם המנכ"לית לשעבר גליה מאור ויו"ר הדירקטוריון איתן רף - לא צפויים לשאת באחריות אישית בפרשה. זאת, כשמבחינה תיאורטית הרשויות האמריקאיות יכולות לדרוש להעמיד לדין את הבכירים באותה התקופה בבנק, שהודה בהתנהגות פלילית.

רף פרש מלאומי בקיץ 2010, ומאור פרשה במחצית הראשונה של 2012. מאז השניים לא ממש סובלים מחוסר תעסוקה ופרנסה. הם בעיקר משמשים דירקטורים בשורה של חברות מהגדולות במשק.

מאור היא כיום דירקטורית בענקית הפרמצבטיקה טבע, בענקית המזון שטראוס שבשליטת משפחת שטראוס בראשות מיקי שטראוס ובתו עופרה ובחברת המרכזים המסחריים האמריקאית אקוויטי 1 שבשליטת גזית גלוב של חיים כצמן ודורי סגל.

גליה מאורצילום: עופר וקנין

הרשימה של הדריקטוריונים שבהם יושב רף מרשימה לא פחות, והיא אף ארוכה בהרבה - וכוללת לא מעט חברות שבשליטת טייקונים, שחלקם לווים גדולים של לאומי. כך, רף משמש דירקטור מטעם לאומי בחברה לישראל, שבשליטת עידן עופר, שהוא ידיד אישי של רוסק עמינח.

החברה לישראל מוחזקת בשיעור של כ–18% על ידי לאומי, והחברות שבשליטתו נטלו הלוואות גם מלאומי. עם השלמת פיצול אחזקותיה של החברה לישראל יפסיק רף, שהוביל את ההשקעה של לאומי בחברה לישראל עוד ב–1999, לשמש דירקטור בחברה לישראל.

רף גם הוא דירקטור באפריקה ישראל השקעות, שבשליטת לב לבייב. עד 2006 לאומי החזיק בכ–15% באפריקה ישראל, כשרף היה זה שטיפל באחזקה הזאת. החברה האם הפרטית של לבייב – ממורנד, והחברה הבת שלה, אפריקה, נטלו אשראי בסכום מצטבר של מאות מיליוני שקלים מלאומי.

הדירקטוריונים בהם חברים איתן רף וגליה מאור

רף גם משמש דירקטור בקבוצת החברות EPIC, העוסקות בנדל"ן בשווייץ ומצויות בשליטת קבוצת אלרוב של אלפרד אקירוב. החברות מקבוצת אלרוב הן לקוחות של לאומי שלקחו ממנו הלוואה, ובנוסף אלרוב ישראל ואקירוב מחזיקים בכ–4% ממניות לאומי.

רף הוא גם דירקטור בחברת אלון USA פרטנרס מקבוצת אלון של דודי ויסמן ושרגא ביר, אלון עובדת דווקא בעיקר עם בנק הפועלים. כמו כן, רף הוא דירקטור בג'רביניה, הפועלת בתחום הנדל"ן בהודו ומוחזקת על ידי מבטח שמיר שבשליטת מאיר שמיר, המצוי בקשרים עסקיים טובים עם לאומי. רף הוא גם דירקטור בטמרס טלקום שבשליטת פויו זבלדוביץ' וכן בווריפון. בנוסף, רף משמש יועץ בכיר לבנק ההשקעות מורגן סטנלי.

רקפת רוסק עמינחצילום: מוטי מילרוד

זקן שומר את 
הקלפים קרוב לחזה

כעת, לאחר שלאומי סגר את מרבית הפרשיות מלבד החקירה של רשות ניירות ערך בארה"ב (SEC), שגם בגינה כבר בוצעו על ידו הפרשות), מעניין יהיה לראות אילו בדיקות יבצע המפקח על הבנקים, דודו זקן, ואם ידרוש מבכירי לאומי בראשות מאור ורף להחזיר לפחות חלק מהבונוסים שקיבלו בשנים שבהן לאומי סייע ללקוחותיו להעלים מס. בשלב זה, המפקח על הבנקים שומר את הקלפים קרוב לחזה.

ב–2002–2010 הסתכמה חבילת התגמול של מאור בלאומי ב–54 מיליון שקל (כ–6 מיליון שקל בממוצע לשנה), כשחבילת התגמול של רף הסתכמה בכ–36 מיליון שקל. בסך הכל, ב–17 השנים שבהן היתה מאור מנכ"לית לאומי, הגיעה עלות שכרה המצטברת ליותר מ–100 מיליון שקל.

מהדו"חות הכספיים של הבנקים לא ניתן לבודד מה היה גובה הבונוס ומה היה גובה שכר הבסיס באותה תקופה, שכן עד 2008 השכר והבונוסים של בכירי הבנקים הוצגו בדו"חות כנתון אחד. ב–2008–2010 נהנתה מאור מבונוסים בסך של 8.8 מיליון שקל. בעוד הבונוסים של רף הסתכמו כ–5.5 מיליון שקל.

החקירה נמשכת נגד מזרחי טפחות והפועלים

כעת, לאחר שבנק לאומי מותיר מאחוריו את מרבית הפרשה של סיוע ללקוחות אמריקאיים להתחמק מתשלומי מס בארה"ב, הזרקור עובר אל הבנקים הישראליים האחרים – מזרחי טפחות והפועלים, שגם נגדם מתנהלת חקירה של הרשויות האמריקאיות בקשר לסוגיות דומות.

מנכ"לית לאומי הנוכחית, רקפת רוסק עמינח, נכנסה לתפקיד במאי 2012 (בעוד החקירה מתייחסת לשנים 2000–2011) והיא הורתה למנהלים שטיפלו בפרשה מטעם לאומי, בראשות סגנה דני צידון, לסיים אותה במהירות האפשרית. לעומת זאת, המנכ"ל הנוכחי של מזרחי טפחות, אלדד פרשר, שבעבר היה בין השאר מופקד על הפעילות הבינלאומית של הבנק, ומנכ"ל הפועלים, ציון קינן, אינם ממהרים.

מזרחי טפחות מינה באחרונה את פירמת רואי החשבון KPMG העולמית לטיפול בסוגיה, ויבחן את הנתונים שיועברו לרשויות ושמהם עשוי להיגזר גובה הקנס. מטעם מזרחי טפחות מטפלים בסוגיה עו"ד שמעון וייס ועו"ד רם כספי, שעורכים פגישות שונות בארה"ב. בינתיים מזרחי טפחות לא ביצע בדו"חותיו הפרשה כלשהי לטובת העניין, וגם במצגת שפרסם אתמול לבורסה בעקבות עדכון כלפי מטה של יעד תשואה להון המיועדת עד 2017 מ–14.5% ל–13% לא התייחס להפרשות כאלה.

גם הפועלים עד לא ביצע הפרשות, כשעו"ד פיני רובין, שמייצג את הבנק בסוגיה זו, כבר ערך פגישות עם הגורמים הרלוונטיים לרשויות האמריקאיות. מקורבים להפועלים ומזרחי טפחות מציינים כי גובה הקנס שלהם צפוי להיות נמוך יותר מזה של לאומי, אך בינתיים לא היתה שום התייחסות פורמלית לכך. גם בנק דיסקונט חשוף לפרשה זו, אך עדיין לא ברור באיזה היקף.

ציון קינןצילום: דניאל בר און
אלדד פרשרצילום: עופר וקנין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker