פגישות חשאיות בפארקים, חשבונות בשמות מזויפים - השיטות בהן סייע לאומי לאמריקאים להעלים מס

לאומי הודה: סייענו ללקוחות אמריקאים להעלים מסים; ישלם 1.4 מיליארד שקל קנס ■ הבנק מסר לרשויות האמריקאיות את שמותיהם של כ-1,500 בעלי חשבונות אמריקאים ■ ראש הרשות לשירותים פיננסיים בניו יורק: "העלמות המס פגעו בכל עובד ניו יורקי"

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
סיון איזסקו

המפקח על הבנקים, דודו זקן, מגיב לראשונה לקנס הענק שהטילו רשויות המס בארה"ב על בנק לאומי. זקן אמר: "מדובר בקנס כבד שהוטל על בנק לאומי, במסגרת מאמצי האכיפה של רשויות המס האמריקאיות על חייבים אמריקאיים, ומוסדות פיננסיים אשר איפשרו הפקדת כספים שבגינם לא שולם מס. הפיקוח על הבנקים בוחן את ניהול הסיכונים בבנק נוכח הפעילות ותוצאותיה. ככל שהבדיקה תעלה צורך בנקיטת צעדים מצד הפיקוח, הצעדים יינקטו".

בנק לאומי חתם אמש (ב') על הסדר כופר בסכום חסר תקדים של 400 מיליון דולר לסגירת שתיים מתוך שלוש החקירות המתנהלות נגדו בגין החשד כי הבנק סייע ללקוחות אמריקאים להעלים מסים בארה"ב. לאומי ישלם 270 מיליון דולר למשרד המשפטים האמריקאי וקנס של 130 מיליון דולר לרשות לשירותים פיננסיים בארה"ב.

בכך למעשה מגיעה לסופה פרשת החקירות שליוותה את הבנק בשלוש השנים האחרונות. לאומי גידר את עצמו ורכש דולרים לאורך החקירה, כך שבשקלים עלותו של הקנס כ-1.4 מיליארד שקל. בנוסף נשא הבנק בעלויות עורכי דין ורואי חשבון בסכום של יותר מ-200 מיליון שקל.

גליה מאור ואיתן רףצילום: עופר וקנין

במסגרת ההסדר לאומי הודה כי סייע ללקוחות אמריקאים להעלים מסים בארה"ב בין השנים 2011-2000 - אז נפתחה החקירה נגד הבנק. לפי ההסדר שפורסם באתר משרד המשפטים האמריקאי - לאומי הודה כי סייע ללקוחות להעלים מסים באמצעות סניפי בנק לאומי בישראל, בשווייץ, בלוקסנבורג ובארה"ב.

הבנק הודה כי נקט במשך יותר מעשור שורה ארוכה של פעולות שנועדו לסייע ללקוחות האמריקאים להשתמש בשירותיו לצורך העלמת מסים בארה"ב. כך למשל לאומי הודה כי הטיס בנקאים אישיים מישראל לפגישות חשאיות עם לקוחות אמריקאים ברחבי העולם ובכלל זאת בארה"ב כדי לדון עימם בחשאיות בחשבונות האוף שור שהם ניהלו. הבנק הודה כי הבנקאים שהטיס לפגישות עם הלקוחות קיימו את הפגישות עם הלקוחות בבתי מלון, פארקים, ובתי קפה כדי לסייע ללקוחות הללו להסתתר מפני רשות המסים האמריקאית.

בנוסף הבנק הודה כי סייע ללקוחות אמריקאיים להשתמש בישויות משפטיות שהוקמו באיים הקריביים - מנגנון שהוקם לצורך הסתרת זהות האנשים העומדים מאחורי הישויות המשפטיות וכך להתחמק מתשלומי מסים.

רקפת רוסק עמינח, מנכ"ל לאומיצילום: מוטי מילרוד

רשות השירותים הפיננסיים של מדינת ניו יורק, ציינה כי "עובדים בכירים בבנק לאומי, ובהם יועצים משפטיים של הבנק ידעו על אופי הפעילויות הבעייתיות שהבנק ביצע אולם במקום לדווח על המעשים הפסולים לרגולטורים, הם תמכו בפעילות באופן אקטיבי".

הרגולטור של מדינת ניו יורק מציין כי במסמכים שנתפסו בבנק ישנו מסמך בו בנקאי בלאומי עם ותק של יותר מ-25 שנה, כתב לגורם הממונה עליו כי "כמעט כל הלקוחות שמחזיקים אצלנו חשבון השתמשו בבנק כמקלט מס, והלקוחות מודעים לכך שאי דיווח על החשבון מהווה עבירה. בשירותים שאנו מספקים אנחנו למעשה מסייעים ללקוחות להשיג את מבוקשם".

העבירות בהן הודה בנק לאומי מתייחסות כאמור לשנים 2000-2011, במהלכן מנכ"לית הבנק היתה גליה מאור ואיתן רף שימש כיו"ר (עד יולי 2010). בפברואר 2012 התפטרה מאור מתפקידה כמנכ"לית קבוצת לאומי לאחר 18 שנים בתפקיד, ובתחילת 2014 סיימה את תפקידה כיו"ר בנק לאומי שווייץ - בו רוכזה כמחצית מהיקפי פעילות העלמת המס בהן הבנק הודה הלילה.

"חשבונות לא מוצהרים"

כמו כן לאומי הודה כי סיפק שירותים פיננסיים מסויימים ששירתו את מעלימי המס, למשל: "העמדת הלוואות ללקוחות אמריקאים על ידי לאומי ארה"ב, אשר הובטחו בערבות בנקאית שהוצאה על ידי לאומי ישראל, לאומי שווייץ או לאומי לוקסמבורג, וזאת כנגד פיקדון כספי של הלקוח שהוחזק בבנקים אלה וללא העברת שם הלקוח (שיטת "Standby Letter of Credit"" או 'SBLC')".

בנוסף הבנק הודה כי "קבוצת לאומי איפשרה ללקוחות אמריקאים להחזיק חשבונות בנק לא מוצהרים. בנוסף, איפשרה הקבוצה ללקוחות אמריקאים להשתמש בשירותים ומוצרים מסוימים. בגין אלו, הקבוצה נחשבת כמי שסייעה לנישומי מס אמריקאים להגיש דו"חות מס כוזבים".

שיטה נוספת שבה הודה לאומי היא "פתיחת חשבון על שם חברות Offshore והחברה לנאמנות של לאומי ישראל, על מנת להסתיר את זהותם של נישומי מס אמריקאים בחשבונם שבבנק".

הבנק הודה גם כי עשה שימוש ב- Hold Mail (דהיינו, אי משלוח דברי דואר לכתובת הלקוח בארה"ב - כדי לסייע ללקוחות לשמור על האנונימיות מפני הרשויות). בנוסף הבנק גם הודה כי איפשר לפתוח חשבונות עם שמות קוד - במקום עם שמו האמיתי של הלקוח - על מנת להסתיר את זהותם של נישומי מס אמריקאים.

סעיף נוסף שלאומי הודה בו הוא כי פתח חשבונות ללקוחות אמריקאים שעזבו את בנק UBS ובנקים שוויצריים אחרים לאחר פרסום החקירה שניהל משרד המשפטים האמריקאי נגד בנק UBS (מאי 2008). מדובר בסעיף חמור במיוחד מצד הרשויות בארה"ב. הבנק הודה כי בקבוצת לאומי נפתחו סה"כ 263 חשבונות של לקוחות אמריקאים שעזבו בנקים שוויצריים, וזאת לאחר פרסום החקירה שניהל משרד המשפטים האמריקאי נגד UBS  (מאי 2008).

"העלמות המס פגעו בכל עובד בניו יורק"

ההסדר שגובש נקרא "Deferred Prosecution Agreement" או DPA"". הסדר זה, שאין מסוגו בישראל, כולל הגשת כתב אישום נדחה לתקופה של שנתיים. היה והבנק יעמוד בתנאי ההסדר במשך תקופת המבחן (שנתיים), אזי כתב האישום יבוטל.

במסגרת ההסדר לאומי מסר לרשויות האמריקאיות את שמותיהם של כ-1,500 בעלי חשבונות אמריקאים.

בנג'מין לוואסקי, ראש הרשות לשירותים פיננסיים במדינת ניו יורק צוטט כי "העלמות המס פגעו בכל עובד ניו יורקי שעבד קשה, לפי הכללים וכמתחייב. עובדי בנק לאומי ביצעו שורה של פעולות פיננסיות שנועדו לסייע לאזרחי ארה"ב להתחמק מתשלומי מסים".

ראש הרשות צוטט כי "מה שהכי גרוע הוא שבשעה שבנקים בשווייץ החלו לבלום  פעילויות לא נאותות אלו, בבנק לאומי החליטו דווקא להאיץ עוד יותר את הפעילות מתוך תפישה כי זוהי הזדמנות פז לצבור לקוחות חדשים".

לצד ההסדר שהושג היום עם משרד המשפטים האמריקאי ועם הרשות לשירותים פיננסיים, לאומי מצוי עדיין תחת חקירה מצד הרשות לני"ע בארה"ב (SEC) בחשד כי עובדי לאומי סיפקו ייעוץ השקעות ללקוחות אמריקאיים ללא רישיון מתאים. ככל הנראה מדובר בבנקאים שנשלחו מישראל לפגישות חשאיות עם לקוחות אמידים בארה"ב באופן ללא רישיון מתאים לייעוץ השקעות ללקוחות אלו, וכן ייעוץ ללקוחות אמריקאיים מחוץ לארה"ב ברכישת ני"ע אמריקאיים. עם זאת הערכה היא כי הקנס שיוטל על הבנק מצד הSEC יהיה בסכום נמוך משמעותית מההסדרים שנחתמו היום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker