לאומי העמיד אשראי של 300 מיליון שקל לפרויקט רוטשילד 22 בת"א

פרויקט המשרדים והמלונאות, שהושכר כולו, נמצא בבעלות קבוצות אביב ו–LR ■ בין השוכרים: מלונות פתאל ופייסבוק

מיכאל רוכוורגר

בנק לאומי העניק באחרונה אשראי לזמן ארוך של כ-300 מיליון שקל לפרויקט המשרדים והמלונאות רוטשילד 22 שבתל אביב. הפרויקט נמצא בבעלותן של קבוצות אביב שיזמה והקימה את הפרויקט, ושל קבוצת LR שנכנסה כשותפה אליו לפני כשנה וחצי.

קבוצת אביב הפרטית נמצאת בשליטת דורון אביב ואחותו דפנה הרלב. היא נחשבת לאחת מחברות הבנייה הגדולות והוותיקות בישראל, ופועלת בישראל ובחו"ל בתחומי הבנייה למגורים ונדל"ן מניב. LR הפרטית נחשבת לאחת מהקבוצות הפרטיות הישראליות החשאיות ביותר. קבוצת LR שבבעלות רועי בן ימי ועמי לוסטיג נוסדה ב-1985 ופועלת בתחומי אנרגיה, תקשורת, תשתיות ותכנון והקמה של התיישבויות חקלאיות תעשייתיות באזורים כפריים במדינות מתפתחות. מועסקים בה יותר מ–3,000 עובדים והיא ומייצרת הכנסות שנתיות של יותר ממיליארד דולר.

החטיבה לנדל"ן ואשראי בינלאומי של לאומי, המנוהלת על ידי יואל מינץ, ליוותה את הקמת פרויקט רוטשילד 22, שאכלוסו הושלם לאחרונה. עם זאת, כדי לזכות בעסקה הנוכחית והחדשה התמודד לאומי מול הבנקים האחרים, וכן מול הגופים המוסדיים הנהנים מנזילות גבוהה ומחפשים אפיקים שונים כדי לגוון את התיק עבור העמיתים.

הבניין בשדרות רוטשילד ת"א צילום: עמית גרו

מגדל רוטשילד 22 נמצא על מגרש בשטח 1.9 דונם בפינת הרחובות רוטשילד ונחלת בנימין. המגדל, המתנשא לגובה 29 קומות, נבנה על מגרש שבו שכן בניין צים שנשרף ב–1966. בנק המזרחי, שהחזיק במגרש, תיכנן לבנות במקום מגדל, אך לאחר שהחלה חפירת היסודות נעצרה הבנייה והמקום כונה "הבור של צים". ב-2006 מכר הבנק את המגרש לארקדי גאידמק תמורת כ–110 מיליון שקל (26 מיליון דולר), וגאידמק מכר אותו לקבוצת אביב ב–135 מיליון שקל שנתיים לאחר מכן.

אחד השוכרים הבולטים ברוטשילד 22 הוא דוד פתאל, הבעלים של רשת המלונות פתאל, ששכר תשע קומות כדי להקים בהן מלון עסקים ובו 155 חדרים. על פי הסכם השכירות שנחתם עם אביב ו-LR, רשת פתאל תנהל במשך תקופה של 24 שנים את המלון, שיפעל בקומות התחתונות של המגדל - קומות 2–10. שוכרת בולטת נוספת היא פייסבוק ישראל, ששכרה בבניין ארבע קומות בשטח של כ-3,500 מ"ר תמורת כ-120 שקל למ"ר.

לאומי ממעט לממן עסקות מסוכנות

בשנים האחרונות ממעט לאומי לממן עסקות אמצעי שליטה מסוכנות ופעיל יותר בנדל"ן, מלונאות ותשתיות. כך, הבנק מממן בהיקף מצטבר של מיליארדי שקלים את פרויקט המלונאות והמגורים ברחוב הירקון בתל אביב, שמקים היזם הצרפתי הנרי טייק; את פרויקט הנדל"ן מידטאון בעיר; את הפרויקט להפקת חשמל בגלבוע; ושותף עם הפועלים בהובלת תחנת החשמל בכוכב הירדן שבגליל התחתון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker