הקרנות המסורתיות רשמו הפדיון השבועי הגבוה זה 3 שנים - 4.6 מיליארד ש'

שליש מהפדיונות נותבו השבוע ל"חוף המבטחים" של הקרנות הכספיות ■ מתחילת דצמבר שווי הנכסים המנוהלים בתעשיית קרנות צנח ב-7.5 מיליארד שקל

דרור רייך

המסחר בשבוע החולף התאפיין בירידות שערים שנבעו בעיקר מהמשך המגמה השלילית במחירי הנפט והשפעותיה על חברות האנרגיה, ובעיקר על הכלכלה הרוסית, החבוטה מסנקציות המערב. כתוצאה מכך, מדדי המניות בארץ רשמו השבוע ירידות שערים בהובלת מניות הגז והאנרגיה, מדדי אג"ח ממשלתי וקונצרני התממשו על רקע החשש מהורדת דירוג האשראי של ישראל בעקבות הקדמת הבחירות וכן עקב חשיפתן של חברות נדל"ן ישראליות לרוסיה.

בעקבות האירועים הללו תעשיית קרנות הנאמנות כולה רשמה השבוע פדיונות של 3.1 מיליארד שקל - זינוק של כמעט פי 3 בקצב הפדיונות לעומת השבוע הקודם. הקרנות המסורתיות רשמו השבוע פדיונות עתק של 4.6 מיליארד שקל, הפדיון השבועי הגבוה ביותר מאז אוגוסט 2011, מתוכם פדיונות של 480 מיליון שקל שנרשמו בקרנות המחקות.

מתחילת החודש הפדיונות בתעשיית קרנות הנאמנות מסתכמים ב-4.45 מיליארד שקל. כך על פי אומדנים והערכות שבוצעו על ידי כלכלני מיטב דש. שתי סוגי הקרנות שסבלו באופן הקשה ביותר בשבוע החולף היו אלה שנהנו עד כה באופן הכי חזק מכניסת כספים: אג"ח כללי ואג"ח מדינה. קרנות אג"ח כללי, בדגש על קרנות מעורבות עם חשיפה מנייתית (קרנות 10/90) פדו השבוע 2.35 מיליארד שקל - עלייה של פי 4 בקצב הפדיונות לעומת השבוע הקודם.

קרנות אג"ח מדינה פדו כמיליארד שקל - זינוק של יותר מפי 3 לעומת השבוע הקודם. מנגד, המשקיעים הזרימו השבוע 1.5 מיליארד שקל ל"בונקר" של הקרנות הכספיות המסתכמים לגיוסים של 1.2 מיליארד שקל מתחילת החודש. לעומת זאת, הקרנות השקליות ממשיכות לדמם, זאת לאחר שרשמו בשבוע החולף פדיונות של 370 מיליון שקל וכמיליארד שקל מתחילת החודש.

צילום: רויטרס

הירידות בבורסה הגיעו לתעשיית הקרנות

אגרות החוב הקונצרניות נסחרו השבוע במגמה שלילית- מדדי התל-בונד 20,40,60 רשמו ירידות שערים של עד 0.7%, ובהמשך לכך, מדד קונצרני כללי רשם תשואה שלילית של 0.5%. בעקבות החרפת המגמה השלילית באפיק בשבועיים האחרונים, קצב הפדיונות בקרנות אג"ח קונצרני רשם עלייה של 60% לעומת השבוע הקודם ל-710 מיליון שקל. מתחילת החודש הפדיונות בקרנות אג"ח קונצרני מסתכמים ב-1.5 מיליארד שקל.

בנוסף נרשמו ירידות שערים גם במדדי המניות: מדדי ת"א 25 ות"א 100 רשמו בסיכום שבועי ירידות שערים של עד 0.5%, ומדד ת"א 75 ירד ב-1.1%. בעקבות כך, הקרנות המנייתיות סיכמו את השבוע עם פדיונות של 300 מיליון שקל ו-90 מיליון שקל מתחילת החודש. תעשיית הקרנות מנהלת 264 מיליארד שקל, הקרנות המסורתיות (בנטרול הקרנות הכספיות) מנהלות 210 מיליארד שקל והקרנות הכספיות מנהלות 54 מיליארד שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker