פישמן בדרך לתספורת: דוחה תשלומים לבעלי האג"ח של מירלנד

המשבר ברוסיה פוגע בעסקיו של פישמן: חברת הנדל"ן מירלנד שבבעלותו דוחה את תשלומי הקרן והריבית לבעלי סדרות אג"ח א' ו-ב'

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

אליעזר פישמן לא יעמוד בתשלום כל חובותיו. חברת הנדל"ן מירלנד שבבעלותו הודיעה הערב (ה') כי היא דוחה את תשלומי הקרן והריבית לסדות האג"ח א' וב' בהיקף של 43.9 מיליון שקל שהיו אמורות להיפרע בסוף החודש הקרוב. בנוסף הודיעה מירלנד כי תכנס אסיפה מיוחדת של מחזיקי האג"ח ביום שני הקרוב כדי לדון בהשלכות המשבר.

ההחלטה של דירקטוריון מירלנד באה בעקבות פנייה של המחזיקים הגדולים באג"ח החברה - פסגות, אנליסט, ילין לפידות והראל. ממירלנד נמסר: ״הפיחות בשער המטבע הביא להשלכה מהותית על תוצאות החברה ונזילותה. אנו נפתח בדיאלוג עם מחזיקי האג״ח ונעשה את מירב המאמצים להגיע למתווה מוסכם לטובת כל הצדדים״.

בעקבות ההודעה של מירלנד, הורידה חברת מעלות את דירוג האג"ח שלה לרמה של CC עם השלכות שליליות. 

אליעזר פישמןצילום: דודו בכר

ההידרדרותבכלכלה הרוסית לנוכח ירידה במחירי הנפט, שגררה פיחות חד בשער הרובל הרוסי מול הדולר - גרמו לנפילות חדות במניה ובאיגרות החוב של מירלנד. החברה פועלת ברוסיה ומצויה בשליטת שלוש החברות שבשליטת אליעזר פישמן: מבני תעשייה (40.2%), כלכלית ירושלים (30.5%) ודרבן ((15.2%.

חלקה של מירלנד בהכנסות התפעוליות נטו של כלכלית ירושלים הוא 11%, כך שגם אם המצב ברוסיה לא ישתפר והחברה לא תעמוד בהתחייבויותיה לבעלי האג"ח (בהיקף של כמיליארד שקל) בישראל, הדבר לא יפגע באופן ישיר ביכולת שירות החוב של כלכלית. ואולם, בשל החשיפה הגבוהה של פישמן למערכת הבנקאות, הדבר עלול לגרום תגובת שרשרת שלילית מהחברות בתחתית הקבוצה לעבר אלה שנמצאות מעלה, כפי שקרה, למשל, אצל נוחי דנקנר, מוטי זיסר ויוסף גרינפלד.

הבוקר נחשף ב-TheMarker כי היקף החשיפה של חברות פרטיותמקבוצת פישמן לבנקים בישראל מוערכת ב4–5 מיליארד שקל, כך עולה מהערכות של בכירים במערכת הבנקאית המעורים במתרחש בקבוצה. החובות מתפלגים בין חוב לבנק הפועלים, המוערך ב-1.7–2 מיליארד שקל, לאומי (כ-1.7–2 מיליארד שקל), דיסקונט (כ–400–500 מיליון שקל), מזרחי טפחות (כ–300–400 מיליון שקל), ובנק אגוד (כ–300 מיליון שקל). ייתכן שלקבוצה יש גם חובות של עשרות מיליוני שקלים בודדים לבנק הבינלאומי ולבית ההשקעות אקסלנס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker