מיכאל רוכוורגר

היקף החשיפה של חברות פרטיות מקבוצת פישמן לבנקים בישראל מוערכת ב-4,5–5 מיליארד שקל, כך עולה מהערכות של בכירים במערכת הבנקאית המעורים במתרחש בקבוצה. החובות מתפלגים בין חוב לבנק הפועלים, המוערך ב-1.7–2 מיליארד שקל, לאומי (כ-1.7–2 מיליארד שקל), דיסקונט (כ–400–500 מיליון שקל), מזרחי טפחות (כ–300–400 מיליון שקל), ובנק אגוד (כ–300 מיליון שקל). ייתכן שלקבוצה יש גם חובות של עשרות מיליוני שקלים בודדים לבנק הבינלאומי ולבית ההשקעות אקסלנס.

ההידרדרות בכלכלה הרוסית לנוכח ירידה במחירי הנפט, שגררה פיחות חד בשער הרובל הרוסי מול הדולר - גרמו לנפילות חדות במניה ובאיגרות החוב של חברת הנדל"ן מירלנד. החברה פועלת ברוסיה ומצויה בשליטת שלוש החברות שבשליטת אליעזר פישמן: מבני תעשייה (40.2%), כלכלית ירושלים (30.5%) ודרבן (15.2%).

לכתבות נוספות ב-TheMarker:

כך סוחטים הבנקים את הלקוחות החלשים שלהם

מי מאשר צ'קים של מאות אלפי שקלים ליובל המבולבל?

"מסוכן לדחוק את החתול הרוסי לפינה"

פישמן, קינן ואריסוןצילום: מוטי מילרוד

חלקה של מירלנד בהכנסות התפעוליות נטו של כלכלית ירושלים הוא 11%, כך שגם אם המצב ברוסיה לא ישתפר והחברה לא תעמוד בהתחייבויותיה לבעלי האג"ח (בהיקף של כמיליארד שקל) בישראל, הדבר לא יפגע באופן ישיר ביכולת שירות החוב של כלכלית. ואולם, בשל החשיפה הגבוהה של פישמן למערכת הבנקאות, הדבר עלול לגרום תגובת שרשרת שלילית מהחברות בתחתית הקבוצה לעבר אלה שנמצאות מעלה, כפי שקרה, למשל, אצל נוחי דנקנר, מוטי זיסר ויוסף גרינפלד.

קבוצת פישמן היא אחת מקבוצות הלווים הגדולים במערכת הבנקאות, ובימים אלה קבוצתו מדירה הרבה שעות שינה מהמנכ"לים ומראשי החטיבות העסקיות של הבנקים. פישמן מצוי בקשרים טובים עם ראשי הבנקים, ועד עכשיו נהנה ממוניטין של מי שבסופו של דבר, גם אם באיחור, פורע את התחייבויותיו. עד עכשיו הבנקים לא הפעילו נגדו מהלכים דרמטיים כלשהם, ומהסיבות השמורות עמם סמכו על הבטחותיו והסבריו כי השווי הכלכלי האמיתי של נכסיו, כמו כלכלית ירושלים, גבוה בהרבה משוויים בשוק. לפי הערכות, חלק מהאשראי אצל הבנקים כבר הופרש.

כנגד החובות האלו יש גם ערבויות אישיות (לפחות בחלק מהחוב) של פישמן, וכן לא מעט נכסים. שכן קבוצת פישמן נחשבת אחת מחברות האחזקה הגדולות והבולטות במשק. הקבוצה פועלת, בין השאר, בנדל"ן, תקשורת, מדיה, תעשייה, תשתיות, אנרגיה, קמעונות וקרנות הון סיכון. הקבוצה שולטת, בין השאר, בכלכלית ירושלים, מבני תעשייה, דרבן, מירלנד, מונדון, סוויטלנד, אוניל בניה, טן, הום סנטר, טי פור יו (חברת תשתיות סלולר בברזיל), עיתון גלובס ואחזקה בקבוצת ידיעות אחרונות.

הביטחונות אצל הפועלים חלשים

מנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק עמינחצילום: עופר וקנין

לפי הערכות, הפועלים, המנוהל בידי ציון קינן, נמצא במצב הכי מאתגר מבין הבנקים בכל הקשור לאיכות הביטחונות. ככל הידוע, הביטחונות העיקריים שמחזיק הפועלים הם אחזקות פישמן בקבוצת ידיעות אחרונות (34%), שנכון להיום, בשל המשבר בענף העיתונות, לא ברור מה שוויין. ביטחונות נוספים הם נתח קטן ממניות כלכלית ירושלים, אחזקות של פישמן בחברת האנרגיה והקמעונאות טן ששווייה (100%) מוערך ב–300 מיליון שקל, ושאותה מנסה פועלים שוקי הון (זרוע בנקאות להשקעות של הפועלים) למכור. ייתכן שלהפועלים יש ביטחונות נוספים, אך שוויים רחוק מאוד מלכסות את מלוא החוב, שברובו ניתן לפישמן לפני שנים רבות, אפילו לפני שקינן נכנס לתפקיד ראש החטיבה העסקית של הפועלים.

גם ההלוואות שנתן לאומי הן ברובן ישנות. במקור ניתנה הלוואה לפני יותר מ–10 שנים, עוד לפני שרקפת רוסק עמינח (המנכ"לית הנוכחית של הבנק) מונתה לראש החטיבה העסקית של לאומי בתחילת 2004. לאומי מחזיק בביטחונות טובים יותר מאלו של הפועלים. שכן הוא מחזיק בשעבוד על כ–40% מהנכס המרכזי של פישמן (70%), כלכלית ירושלים, וכן בשעבוד על נדל"ן פרטי של פישמן. אלא שבשל הידרדרות במצב הכלכלי ברוסיה, וחוסר הוודאות לגבי יכולתו של פישמן לעמוד במלוא התחייבויותיו כלפי הבנקים, מניית כלכלית ירושלים נפלה בחודש האחרון ב–27%, והשלימה צניחה של כ–50% מתחילת 2014 לשווי שוק של 1.39 מיליארד שקל — כך ששווי הבטוחה שבידי לאומי הצטמק לכ–550–500 מיליון שקל. ככל הידוע, לאומי עוקב אחר ההתפתחויות אצל פישמן, אך בשלב זה אינו נוקט צעדים אופרטיביים.

החובות הפרטיים של פישמן - לפי בנקים

מזרחי, המנוהל בידי אלדד פרשר, מחזיק כביטחונות על נתח מניות כלכלית, וכן על פרויקטי הנדל"ן הפרטיים של פישמן - וכך גם דיסקונט ואגוד. פישמן גם מתמודד עם חוב של כ–60–70 מיליון דולר שמקורו בעסקה מ–2007 עם מגדל, כשהקצה לה 10% ממונדון, שהסתבכה בהשקעות בנדל"ן בהודו. ואולם, באחרונה הצליחה מגדל למכור חוב זה תמורת כ–60 מיליון דולר, שממתינה שפישמן ישלים את ההנפקה של טי פור יו בברזיל - וכך יפרע לה את החוב.

החובות של פישמן

מהבנקים לא נמסרה תגובה לידיעה, ובקבוצת פישמן סירבו להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker