אצלי לא מפסידים - עד שכן מפסידים

חשוב לזכור כי אף טייקון לא חסין מפני משבר כלכלי עולמי

איתן אבריאל

הפסקה המעניינת בפסק הדין שנתן השופט מגן אלטוביה לגבי הסכסוך בין אליעזר פישמן למס הכנסה על דרך קיזוז הפסדיו בפרשת הלירה הטורקית מ–2006 - היא מה שפישמן מספר על עצמו. פישמן הצהיר במהלך המשפט, כי "נושא הערבויות ההדדיות בקבוצת פישמן הוא מן המפורסמות במשק בכלל ובקהילה העסקית בפרט. בלשון העם, אציין כי ידוע לכל שאין 'תספורות' להתחייבויות השונות שנטלה על עצמה קבוצת פישמן".

יפה מאוד שפישמן אומר על עצמו שכולם יודעים שהוא תמיד מחזיר חובות, אלא שכל מי שמצוי בשוק ההון יודע שכולם אומרים את הדבר הזה - עד שיום אחד זה כבר לא נכון.

אליעזר פישמןצילום: עופר וקנין

לפני 20 שנה נהגו לספר בשוק ההון ש"בהנפקות של יובל רן לא מפסידים" - עד שקבוצת החברות של רן קרסה והוא עצמו ברח לחו"ל. בסיפור טרי יותר, על יצחק תשובה נאמר במשך שנים שהוא תמיד מחזיר חובות. אף הזכירו את המקרה של פשיטת הרגל של חברת המחשבים גרין, ואיך תשובה הביא כסף מהבית כדי לכסות את חובותיה. אלא שאז קרסה חברת דלק נדל"ן שבשליטת תשובה, החובות כבר היו בהיקפים של מיליארדים - ותשובה ביצע הסדר חוב ותספורות של מאות רבות של מיליוני שקלים למחזיקי איגרות החוב מקרב הציבור.

כלומר, לא מעט טייקונים מעדיפים להחזיר חובות ולשמור על רקורד נקי מול הבנקים ומול שוק ההון, גם אם יכלו לשלוח חברה בע"מ לפשיטת רגל - כל עוד הם יכולים לסגור את החובות בתוך הקבוצה העסקית שלהם. עד שמגיע אירוע מספיק גדול, ואז הם כבר לא סוגרים את החוב - כי אין להם כסף או כי הם לא מוכנים להכניס את היד עמוק באמת לכיס האישי. במלים אחרות: אצלם "לא מפסידים" - עד שיום אחד כן מפסידים.

פוטין לפני הנאום לאומהצילום: אי־אף־פי

את השיעור הזה חשוב לזכור תמיד, עבור כל איש עסקים ועבור כל טייקון: הכל בסדר, עד שההסתבכות גדולה מדי - ואז שום דבר כבר לא בסדר. פישמן אכן התגבר במהלך הקריירה העסקית הארוכה שלו על כמה וכמה משברים, החל מקריסת קרן רונית לפני עשורים רבים ועד להפסדיו בלירה הטורקית לפני כמעט עשר שנים. אלא שאירועים אלה לא מבטיחים דבר לגבי העתיד - ובימים האחרונים פישמן שוב במשבר, הפעם בגלל האירועים הדרמטיים ברוסיה וקריסת המטבע הרוסי.

פישמן תמיד היה ממונף מאוד. מנתונים שהופיעו בפסק הדין בעניין ההתחשבנות עם מס הכנסה, מתברר שכבר ב–2006 היו לו חובות של מיליארדי שקלים בקבוצת החברות הפרטית שלו, ויש לו כמובן חובות של מיליארדים בחברות ציבוריות שאותם כל אחד יכול לספור בדו"חות הכספיים. כעת הסיפור הוא שירידת הרובל, ירידת מחירי הנפט והמשבר ברוסיה יפגעו בנכסים שהוא מחזיק ברוסיה.

שוק ההון, מתברר, אינו מתרגש יותר מדי מהתדמית של פישמן כאחד שלא עושה "תספורת" לאחרים. עובדה, איגרות החוב הקצרות של מירלנד, החברה עם הנכסים ברוסיה, זינקו לתשואות זבל של 100% ויותר, ואילו חלק מאיגרות החוב של חברת כלכלית ירושלים כבר נסחרות בתשואות של יותר מ–10%. כל המספרים האלה מצביעים על כך שהחששות של המשקיעים גוברים מיום ליום = ואין ספק שגם מנהלי הבנקים שלהם פישמן חייב מיליארדים קוראים בעצבנות את החדשות מרוסיה.

למה? כי גם אם פישמן שילם את החובות שלו בעבר, זה לא אומר שתהיה לו את היכולת לעמוד בחובות שלו בעתיד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker