בכיר בשוק: "מחיר הרובל הנוכחי יקשה על מירלנד לשרוד ללא הזרמה חיצונית"

מדו"ח התזרים החזוי של מירלנד מקבוצת פישמן עולה כי הכסף בקופתה יספיק רק עד ספטמבר 2015 ■ ההמשך תלוי בהתפתחויות ברוסיה או בהזרמות חיצוניות ■ הבעיה: חברות האם מוגבלות ביכולתן להזרים לחברה כספים

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

"הסיפור של מירלנד אינו כמו זה של אי.די.בי, אבל ללא סיוע חיצוני של כמה עשרות מיליוני דולרים במצב הנוכחי של מחירי הרובל והנפט החברה לא תוכל לשרוד לאורך זמן" - כך אמר אתמול מוסדי המחזיק באג"ח של מירלנד.

הדברים נאמרו לאחר שגם אתמול, אחרי שפתחו את המסחר בעליות שערים, סיימו חמש מתוך שש סדרות האג"ח של חברת הנדל"ן מירלנד בירידות שערים של עד 2%; האג"ח בסכום כולל של כמיליארד שקל ממשיכות להיסחר לפי תשואות לפדיון זבל - 25%–60%.

אליעזר פישמןצילום: תומר אפלבאום

"אנחנו מדברים עם החברה שמנסה למצוא פתרונות לפערים תזרימיים שנוצרו, אבל כרגע אינה מספקת תשובות חד־משמעיות, מכיוון שאף אחד לא באמת יודע לחזות מה יהיה ברוסיה", הוסיף אותו מוסדי.

מירלנד נמצאת בשליטת שלוש החברות של אליעזר פישמן - מבני תעשייה (40.2%), כלכלית ירושלים (30.5%) ודרבן (15.2%). החברה פועלת ברוסיה ועוסקת ברכישה וייזום פרויקטים בתחום הנדל"ן למסחר, למשרדים ולמגורים.

גם מניית מירלנד נפלה בבורסת AIM הלונדונית בשלושת החודשים האחרונים בכ–40%, והחברה נסחרת לפי שווי שוק של כ–200 מיליון דולר (כ–780 מיליון שקל); השווי משקף לחברה מכפיל הון (יחס בין שווי השוק להון עצמי) של כ–0.69 - כלומר, זוהי צניחה של כ–80% מאז ההנפקה.

הצניחה בניירות ערך של מירלנד נובעת בעיקר מקריסת מחיר הנפט שגורר פיחות חד בשער רובל רוסי מול הדולר והשקל. כתוצאה מכך, ההכנסות של מירלנד נפגעות והוצאות המימון עולות. למירלנד אין גמישות פיננסית. למחזיקי האג"ח אין ביטחונות, ולחברה יש חוב של כ-300 מיליון דולר לבנקים בחו"ל שכנגדם משועבדים נכסיה (הלוואות מסוג נון ריקורס). מבדיקה שערך האתר סטוקר עולה כי עם בעלי האג"ח הגדולים של מירלנד נמנים הגופים המוסדיים, הראל פיא, פסגות, ילין לפידות ומיטב דש.

לבעלי האג"ח של מירלנד אין עילה להקים נציגות שכן לחברה לא הוצמדה הערת עסק חי, הונה העצמי גבוה בעשרות אחוזים מהון עצמי מינימלי (125–140 מיליון דולר) שהיא מחויבת לעמוד בו כלפי בעלי האג"ח לפי אמות המידה הפיננסיות. מירלנד גם לא הפרה סעיפים אחרים בשטרי הנאמנות.

"המחירים שבהם נסחרות האג"ח של מירלנד משקפים קטסטרופה, כאילו כל ההון העצמי שלה (שהגיע בספטמבר 2014 לכ–260 מיליון דולר) הולך להימחק, ותהיה ירידה של עשרות אחוזים בשיעורי התפוסה בנכסיה ובדמי השכירות שישלמו שוכריה", אמר מוסדי בכיר נוסף המחזיק באג"ח של מירלנד. "אנחנו עדיין לא שם, אבל אם הכלכלה הרוסית לא תתאושש בחודשים הבאים, מירלנד לא תוכל לשרת את חובותיה".

מדו"ח תזרים המזומנים החזוי של מירלנד עולה כי החברה תוכל לעמוד בקושי בהתחייבויותיה ללא תמיכה מחברות האם עד ספטמבר 2015. לאחר מכן, כדי לעמוד במלוא התחייבויותיה לפי לוחות הסילוקין, יהיו חסרים לה כמה עשרות מיליוני דולרים; במצב כזה - ואם לא תחול התאוששות בכלכלה הרוסית - החברה תנסה לקבל את הסכמת הבנקים לפריסת החוב, שכן כלכלית ירושלים והחברות־הבנות שלה סוחבות אף הן על גבן חובות של מיליארדי שקלים, ולא ברור אם יזרימו לה סכומים מהותיים.

החברות הפרטיות של פישמן גם כן אינן צפויות לתמוך במירלנד שכן לפישמן חובות של כמה מיליארדי שקלים לבנקים בראשות הפועלים ולאומי. האי־ודאות לגבי יכולת הפירעון של החובות האלה מובילה לכך שמניית כלכלית ירושלים איבדה בחודשים האחרונים עשרות אחוזים משווייה. מרבית מניותה של כלכלית שמחזיק פישמן, משועבדות ללאומי.

"פישמן כבר ידע לצאת מלא מעט מצבים קשים שאליהם נקלע, אבל הפעם זהו באתגר לא פשוט", אמר מוסדי גדול המחזיק במניות ובאג"ח של חברות מקבוצת פישמן. "בחודשים הבאים נדע לאן נושבת הרוח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker