הזוג זיסר פינה את הווילה, ולאומי שוב החל בחיפוש קונה

החוב ללאומי בגין המשכנתא הוא 17 מיליון שקל ■ יתרת סכום המכירה תועבר להפועלים, שזיסר חב לו מיליארד שקל

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

בהתאם להוראת שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, איתן אורנשטיין, מוטי וברכה זיסר פינו שלשום את אחוזתם בכפר גנים שבפתח תקוה, ועברו להתגורר אצל בתם. זאת לאחר שלא פרעו משכנתא של 17 מיליון שקל לבנק לאומי בגין הווילה, ששווייה הוערך (במצב עסקים רגיל ולא במכירה בלחץ) ב–47 מיליון שקל.

לאחר שברכה (מייסדת ומנהלת מאגר מוח העצם המרכזי בישראל ומנהלת בית ההחלמה אורנית לילדים חולי סרטן) ומוטי זיסר פינו את הווילה, יחדש כונס הנכסים מטעם לאומי, עו"ד יניב אזרן, את ההליך למציאת רוכש לנכס. לאומי קיים בחודשים האחרונים הליך התמחרות על הווילה, ואף קיבל הצעה של 28 מיליון שקל מאנשי העסקים שאול זילברשטיין ומטי גנץ. ואולם, אורנשטיין פסל את העסקה כי לא הסכים שהווילה תימכר למקורבי זיסר.

פינוי הרכוש של זיסר מהווילה, ביום ראשוןצילום: ניר קידר

הווילה של זיסר כוללת זכויות במקרקעין בשטח של 4,899 מ"ר, שעליהם בנוי בית בשטח ברוטו של 2,585 מ"ר בתוספת 184 מ"ר של מרפסות. הווילה ממוקמת ברחוב יד הבנים 49 וכוללת בריכת שחייה, בריכת נוי, מגרש כדורסל, מבנה חד־קומתי המשמש חדר כושר, מלתחות, חדר סאונה, מקווה ומתקני עזר שונים.

כל סכום שיתקבל מעבר ל–17 מיליון שקל שיכסה את המשכנתא ללאומי, יועבר לבנק הפועלים, שחשוף לחובותיו האישיים של זיסר (דרך חברות מרכזי שליטה ואירופה ישראל, שדרכן הוא שלט באלביט הדמיה) בכמיליארד שקל. מדובר בחוב ענק, שהתברר כאחת מעסקות האשראי הגרועות ביותר שביצע בנק ישראלי כלשהו מול לווה פרטי בודד.

במחצית הראשונה של 2008, כשמנכ"ל הפועלים דהיום, ציון קינן, כיהן כראש החטיבה העסקית של הבנק, הוא מיחזר את חלקו של הבנק בחוב, וכן לקח על עצמו את חלקו של לאומי בהלוואת הענק שגובתה במניות אלביט (שאז נסחרו לפי שווי של כמה מיליארדי שקלים).

ברכה זיסר נכנסת השבוע למכוניתה, פורשה קאייןצילום: ניר קידר

לפני יותר מ–3.5 שנים נחשך בתקשורת הסכסוך בין זיסר לראשי הפועלים בנוגע להחזר החוב. תחילה הצהירו ראשי הפועלים בכל הזדמנות כי ילכו עם זיסר עד הסוף, ולא יהססו להכריז עליו כפושט רגל. ואולם, על אף שהבנק מחזיק בערבות אישית של זיסר, הוא מתמהמה עם מימושו ומאפשר לו לשמור על רמת ואיכות חיים גבוהה כבעבר. הפועלים גם מנהל שיחות עם זיסר בנוגע להסדר חוב, אך נכון להיום לא ברור מה הסיכויים להתממשותו.

השליטה באלביט הדמיה הועברה בשנה שעברה במסגרת הסדר חוב מזיסר לקרנות יורק ו–DK Partners, שכלל מחיקה של 1.8 מיליארד שקל מהחוב. אתמול קיימה החברה במלון דן בתל אביב את המכירה של אוסף האומנות שלה, ששוויו מוערך ביותר מחצי מיליון דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker