בגלל פוטין: פישמן שוב מסתבך עם שערי מטבעות

הצלילה של הרובל יוצרת לחברת מירלנד מקבוצת פישמן, הפעילה בנדל"ן ברוסיה, בעיית תזרים כלפי חובות האג"ח הנקובים בשקלים - והאג"ח של מירלנד צונחות

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

לפני שמונה שנים, בתקופת הגאות של שוק הנדל"ן הרוסי, הנפיק אליעזר פישמן בהצלחה את חברת הנדל"ן מירלנד, הפועלת ברוסיה, בבורסת AIM בלונדון. החברה גייסה 283 מיליון דולר לפי שווי חברה של 940 מיליון דולר.

רווחי ההון מהנפקת מירלנד ומימוש של כמה נכסים סייעו לפישמן להתמודד עם הפסדים של מאות מיליוני דולרים בעקבות הימור כושל שלקח על הלירה הטורקית.

ההסתבכות של פישמן עם הלירה הטורקית התרחשה במהלך 2006, ועלתה לו סכומי עתק שנאמדו אז במאות מיליוני דולרים. פישמן הימר על התחזקות הלירה כאשר בפועל אירע בה החל מאמצע אותה שנה פיחות גדול מול הדולר. בעקבות ההסתבכות נאלץ פישמן למכור את החזקתו בחברת כרטיסי האשראי ויזה כאל תמורת כ-350 מיליון שקל. בנוסף לכך הוא מכר את מניותיו ברשת המעדניות בונז'ור, ואת מניותיו בחברת גילת. בהמשך הוא גם מימש את החזקתו בחברת הצמיגים אליאנס, שאף היא הסתבכה בהשראתו בהימור על הלירה הטורקית באותה עת. באותו זמן הוא גם ניהל מגעים למכור את החזקתו ברשת התדלוק טן, אולם לבסוף, בזכות התאוששות בעסקי הנדל"ן שלו, הצליח להשאיר אותה בשליטתו.

אליעזר פישמןצילום: עופר וקנין

כעת נראה שפישמן יצטרך להתמודד בקרוב עם מטבע אחר, שמסב לו נזקים של ממש: הרובל הרוסי שערכו מול השקל צלל בתוך חצי שנה בכ–60%. מול הדולר הרובל נפל באותו זמן בכ–75%.

מירלנד עוסקת בייזום נדל"ן למגורים ונדל"ן מניב ברוסיה, ויש לה פרויקט מגורים גדול בסנט פטרבורג. הכנסות החברה מגיעות מרוכשי דירות ושוכרי שטחים ברובלים, ולאחר מכן ממירה החברה את התזרימים לדולרים ולשקלים. במטבעות אלה היא פורעת את התחייבויותיה.

כשהשער של המטבע הרוסי היה סביב 30 רובל לדולר, נהנתה החברה מתזרים שנתי של כ–40 מיליון דולר. ואולם כעת, כשהשער הוא 58 רובל לדולר, התזרים של מירלנד נמוך בהרבה. אם המצב הנוכחי יימשך, לחברה יתעוררו בתוך פחות משנה קשיים בתזרים המזומנים.

כתוצאה מתהליך הפיחות ברובל, צנחה מניית מירלנד ב–40% בתוך שלושה חודשים.

סדרות האג"ח שלה בתל אביב צנחו בתוך חודש בלבד בשיעורים של עד 35%. כעת האג"ח של מירלנד נסחרות בתשואות לפדיון של 20%–60%, המשקפות חשש כבד מפני כושר הפירעון שלה. אלו תשואות גבוהות משמעותית מאלו שבהן נסחרו האג"ח שלה במשבר של 2008.

מירלנד מצויה בשליטת שלוש חברות מקבוצת פישמן: מבני תעשייה (40.2%), כלכלית ירושלים (30.5%) ודרבן (15.2%).

אתמול, בעקבות הידרדרות נוספת שרשם הרובל בסוף השבוע שעבר, צנחו שערי האג"ח של מירלנד בבורסה בשיעור של עד 12%. החוב הכולל של מירלנד לבעלי האג"ח הוא כמיליארד שקל.

מבדיקה של האתר stocker.co.il, עולה כי עם בעלי האג"ח הגדולים של מירלנד נמנים הגופים המוסדיים הישראליים הראל, פסגות, ילין לפידות ומיטב דש. למירלנד יש גם חוב של כ–300 מיליון דולר לבנקים בחו"ל, שכנגדם משועבדים הנכסים של החברה (הלוואות מסוג נון־ריקורס). למירלנד יש כיום בקופה כ–40 מיליון דולר. סכום זה יספיק לה לעמוד בפירעון חובות עד אוגוסט 2015. בקבוצת פישמן מקווים שהתזרים השוטף של מירלנד יתאושש, ושהחברה תוכל לעמוד בהתחייבויותיה עד סוף 2015. זאת ללא צורך בהזרמת הון מהחברות האם שלה, שגם חוסנן מתערער בגללה מצבה.

שווייה של מירלנד בלונדון הוא כ–200 מיליון דולר 
(כ–780 מיליון שקל). מאז הנפקה לפני שמונה שנים איבדה החברה 80% משווייה. שווי השוק שלה משקף כ–70% מהונה העצמי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker