סאמיט, IDO, ביטוח ישיר ואקויטל יצטרפו מחר למדד ת"א 100

היום יתקיים בבורסה הטקס לעדכון המדדים ■ מת"א 100 ייגרעו החברות נייר חדרה, כלל ביוטכנולוגיה, פוטומדקס, קמהדע ואלרון

דרור רייך

מחר (ב') יתקיים טקס פתיחת המסחר בבניין החדש של הבורסה ברחוב אחוזת בית - בעקבות עדכון המדדים. בין השאר, ארבע חברות ייכנסו למדד ת"א 100: איי.די.או גרופ, אקויטל, ביטוח ישיר וסאמיט. מת"א 100 ייצאו נייר חדרה, כלל ביוטכנולוגיה, פוטומדקס, קמהדע ואלרון. ת"א 100 כולל את 100 המניות בעלות שווי השוק הגבוה ביותר בבורסה, הנכללות במדדי ת"א 25 ות"א 75.

מנייתה של חברת איי.די.או גרופ, העוסקת בנדל"ן מניב בגרמניה, עלתה ב-22% מתחילת השנה, לאחר קפיצה של 56% ב–2013. אקויטל - החברה המחזיקה בחברת יואל העוסקת בנדל"ן וחיפושי - הוסיפה אף היא 22% מתחילת השנה לאחר עלייה של 57% אשתקד. מנייתה של חברת ביטוח ישיר - השולטת באיי.די.איי ביטוח ובאדגר השקעות - זינקה ב-165% בשנה שעברה, ומתחילת השנה עלתה ב–3.6%. מנייתה של חברת סאמיט - העוסקת בניהול והשכרת נדל"ן מניב בגרמניה ובישראל - התחזקה ב-120% אשתקד והוסיפה עוד 40% מתחילת השנה.

לכל ארבע החברות יש בעלי שליטה מרכזיים. סאמיט נמצאת בשליטת זוהר לוי (43% בהון ו–57.5% בהצבעה). IDO נמצאת בשליטת שיכון ובינוי (37%). ביטוח ישיר היא בשליטתה של חברת האחזקות צור שמיר (76%), שבשליטת משפחת שנידמן בראשות בני הדודים מוקי ודורון שנידמן. אקויטל נשלטת בידי חברת יחק (44.5%).

בניין הבורסה לניירות ערךצילום: אייל טואג

כל אחת מארבע החברות עברה תמורות ניכרות בתקופה האחרונה. סאמיט ביצעה כמה מהלכים פיננסיים, ובהם מימון מחדש ל-88 נכסיה בגרמניה. בין השאר בעקבות כל, הוסר האיום הפיננסי שריחף מעל החברה לפני כשנתיים, וכעת מצבה הפיננסי איתן ונזיל בהרבה. החברה הנפיקה מחדש את החברה הבת סאמיט גרמניה בבורסת AIM בלונדון, וגייסה מהמשקיעים בבורסה הבריטית 166 מיליון שקל (35 מיליון יורו).

איי.די.או גרופ דיווחה בספטמבר השנה על הסכם לרכישת תיק נכסים, הכולל 43 בנייני מגורים בשכונות מרכזיות בברלין, תמורת 130 מיליון יורו. העסקה תתבצע יחד עם קבוצת הביטוח והפיננסים הראל, המחזיקה ב-15% ממניות איי.די.או. את ינואר־ספטמבר 2014 סיימה איי.די.או עם רווח נקי של 200 מיליון שקל.

את העלייה בשווי ביטוח ישיר מאז הנפקתה המוצלחת בבורסה באוגוסט 2013 צריך לייחס בראש ובראשונה לדרך ניהול הסיכונים של החברה, ולעומד בראשה, רביב צולר. זאת, על אף שצור שמיר ביצעה כמה מהלכים למחיקת ביטוח ישיר מהמסחר בבורסה, בשל הצורך בקיפול שכבות בפירמידה לנוכח דרישות החוק לצמצום הריכוזיות במשק. ואולם, אחרי שהצעות הרכש שביצעה לא הושלמו, ומתוך הערכה כי נותרו עדיין 6-4 שנים להשלמת קיפול השכבות, העדיפו בצור שמיר דווקא להגדיל את הסחירות במניית ביטוח ישיר. אקויטל נהנתה מהעליות במחירי הנדל"ן המניב בישראל, בעיקר כתוצאה מאחזקתה בחברת איירפורט סיטי, בעלת פארק העסקים שנקרא על שמה ובעלת השליטה בנצבא. בתחום הנפט והגז נהנתה אקויטל בעיקר באמצעות בעלת השליטה בישראמקו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker