יורם גביזון

חברת טבע השיקה את הגרסה הגנרית של התרופה Celebrex שפותחה על ידי חברת פייזר. טבע תשיק את הגרסה הגנרית לתרופה בטבליות במינונים של 100, 200, ו־400 מיליגרם.

השקת הגרסה הגנרית של טבע במינונים אלו נעשתה במקביל להשקה דומה של חברת מיילן, שהיא אחת המתחרות הגדולות של טבע, וכן להשקה של חברת אקטוויס, לופין וחברת גרינסטון, שהיא חברה גנרית בעלותה המלאה של חברת פייזר. מיילן ואקטוויס ישווקו את כל המינונים שהשיקה טבע, ובנוסף לכך ישווקו את התרופה במינון של 50 מיליגרם על פי אישור מפייזר (Authorized Generic) כך שייאלצו לרכוש ממנה את החומר הפעיל בתרופה ולשלם לה תמלוגים, עובדה שתקטין את רווחיהן ותקשה עליהן לספוג ירידת מחיר.

מכירותיה של התרופה, שמיועדת לטיפול בכאבים של חולים בדלקת פרקים שגרונית, דלקת פרקים נוונית ודלקת במפרקי עמוד השדרה וכאבים קשים במבוגרים הסתכמו ב־2.56 מיליארד דולר ב־12 החודשים האחרונים, כך על פי נתוני סוכנות המחקר הרפואי IMS. טבע תשיק את התרופה על פי הסכם פשרה עם פייזר שנחתם באפריל 2014.

מפעל טבע בפתח תקוהצילום: BLOOMBERG NEWS

טבע העריכה כי היא החברה הראשונה שהגישה את הבקשה לאישור גרסה גנרית של התרופה, על פי סעיף 4 לחוק האץ' ווקסמן, שמקנה בלעדיות של שישה חודשים בשיווק התרופה לחברה הראשונה שתערער בהצלחה על תוקפו של הפטנט שמגן על התרופה. טבע לא תיהנה מבלעדיות דה פקטו על שווק התרופה אבל מיתרון תמחירי כלפיהן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker