ג'ובים לחברי ההסתדרות הציונית? כלל ביטוח: אין הצדקה ל-15 חברי דירקטוריון

"דירקטוריון בסדר גודל כזה מביא לחוסר יעילות בניהול ולבזבוז כספים"

סיון איזסקו

חברת אוצר התיישבות היהודים, הנשלטת בידי ההסתדרות הציונית העולמית, נאלצה אתמול להוסיף סעיף מיוחד בזימון האסיפה הכללית של בעלי המניות - דיון בצורך להקטין את מספר חברי הדירקטוריון - בעקבות דרישת חברת כלל ביטוח המחזיקה ב-7.3% ממניות החברה.

אוצר התיישבות היהודים ציינה כי "לדעת כלל, לאור פעילותה של החברה שהינה בעיקרה החזקה פסיבית במניות בנק לאומי, אין כל צורך וסבירות בקיום דירקטוריון המונה 15 חברים. דירקטוריון בסדר גודל כזה מביא לחוסר יעילות בניהול עבודת הדירקטוריון כמו גם לבזבוז כספים כתוצאה מתשלום מיותר של שכר דירקטורים".

כלל מציינת כי במדיניות ההצבעה באסיפות של חברת אנטרופי, שהינה הגורם המייעץ להצבעה באסיפות בעלי מניות של רוב הגופים המוסדיים במשק, ואומצה על ידי כלל כמדיניות ההצבעה שלה, נכתב: "גודלו של דירקטוריון יעיל, ראוי שיעמוד על היקף מקסימאלי של 13 חברים, וזאת בהתאם לגודלה ולאופי פעילותה של החברה.

מספר המושבים הגדול בדירקטוריון החברה נועד לאפשר "סידור ג'ובים" ליקירי הנהלת ההסתדרות הציונית

"מספר רב של דירקטורים, כאשר הדבר אינו נדרש, עלול להכביד על התנהלותה השוטפת של החברה ולגרום להוצאות מיותרות. לדעת כלל, הדברים נכונים שבעתיים במקרה של אוה"ה שהינה בעיקרה חברת החזקות פסיבית, בחברה כזו דירקטוריון יעיל צריך למנות לדעת כלל מספר חד ספרתי של דירקטורים".

אוצר התיישבות היהודים היא חברת אחזקות בה כמעט ואין פעילות עסקית מלבד אחזקת כ-4.9% ממניות בנק לאומי. נוכח היעדר פעילות כלכלית ממשית, מלבד החזקה במניות הבנק ומספר השקעות שאותן ביצעה בשנה האחרונה, אכן קשה למצוא הצדקה לדירקטוריון הרחב בהיקפו. לכן על פניו אכן נראה כי מספר המושבים הגדול בדירקטוריון החברה נועד לאפשר "סידור ג'ובים" ליקירי הנהלת ההסתדרות הציונית.

לאחרונה נדחתה תביעה לפרק את אוצר התיישבות הציונית בטענה כי לפעילותה במסגרת חברה ציבורית אין תוחלת, וכי עלויות ניהול פעילותה במסגרת חברת אחזקות ציבורית אינן מצדיקות את עצמן.

על מנת להקטין את מספר המושבים בדירקטוריון החברה יהיה על כלל לגייס לא רק את תמיכתם של יתר הגופים המוסדיים שהם בעלי עניין בחברה ובהם הראל, הפניקס ואקסלנס, אלא גם את תמיכתה של בעלת השליטה בחברה - ההסתדרות הציונית העולמית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker