מיכאל רוכוורגר

 "זו לא היתה תספורת. החליפו לאנשים את איגרות החוב במניות. אם הם עדיין מאמינים בחברה, המניות האלה צפויות לעלות. זו היתה טעות, אבל הכל היה תוך כדי עשיית הרבה מאוד עסקים. אנשים עושים טעויות, אנחנו לוקחים אחריות. אני חושבת שההסדר שנחתם נבע כתוצאה מנטילת אחריות, מוטי נשאר בלי כלום" - כך אמרה ברכה זיסר, אשתו של מוטי זיסר, בעל השליטה לשעבר בחברת אלביט הדמיה, בתחילת מאי, בראיון שהעניקו בני הזוג לדנה וייס בערוץ 2.

הראיון התקיים כמה חודשים אחרי שבתחילת 2014 איבד זיסר את השליטה באלביט הדמיה בהסדר חוב. ההסדר כלל מחיקת חוב של כ–1.8 מיליארד שקל לבעלי האג"ח והעברת השליטה (95%) לידי הנושים, בראשות קרנות האמריקאיות יורק (19.8%), המיוצגת בישראל בידי ג'רמי בלנק, ו–DK פרטנרס (14.3%).

ציון קינן, יו"ר הפועליםצילום: דניאל בר און

אלביט הדמיה עוסקת בעצמה ובאמצעות החברה הבת פלאזה סנטרס (שבימים אלה משלימה הסדר חוב של כמיליארד שקל) בתחומי מרכזים מסחריים ובנייה למגורים, בהדמיה ובמוצרים רפואיים על ידי אלביט מדיקל, המחזיקה בחברות כמו גמידה סל ואינסייט, ובמלונאות ובמוצרי אופנה (פעילות שתופסק בקרוב בעקבות איבוד הזיכיון של רשת מנגו לפוקס).

הנכסים המרכזיים של אלביט נמצאים בשווקים בעייתיים בעולם כמו מדינות במזרח אירופה ובהודו, שלא ידוע אם ומתי יתאוששו, וגם הפעילות הרפואית של החברה עדיין זקוקה להשבחה ולהשקעות כדי שניתן יהיה לקבל עליה את השווי שעליו חלם בעבר זיסר, אם בכלל.

במארס השנה מינו יורק ו–DK את רון הדסי ליו"ר ולמנכ"ל זמני של אלביט הדמיה, ובמקביל ליו"ר של החברות הבנות. מאז הדסי לומד את העסק, מסתובב ברחבי העולם ומנסה לקדם מהלכים פיננסיים, תפעוליים ואסטרטגיים.

מניית אלביט

מ-5 מיליארד שקל ל-190 מיליון שקל

אמנם עבר פרק זמן לא ארוך מאז שהושלם ההסדר, אך לעת עתה המציאות של בעלי המניות שונה בתכלית מזאת שניסתה לתאר ברכה זיסר בראיום שהעניקה לערוץ 2.

מתחילת 2014 איבדה מניית החברה כ–92%, והחברה, שנסחרה בסוף 2007 לפי שווי שוק של יותר מ–5 מיליארד שקל, נסחרת כיום לפי שווי זעום של כ–190 מיליון שקל - המגלם לה מכפיל הון (היחס שבין שווי השוק להון העצמי) של כ–0.45 בלבד. זאת, לעומת מכפיל הון ממוצע של 0.8 שהעריך פרופ' אמיר ברנע לחברה בחוות דעת שהכין עבור אירופה ישראל, שדרכה שלט זיסר 
באלביט הדמיה.

גם בעלי האג"ח של אלביט הדמיה, שהחברה חייבת להם כ–700 מיליון שקל, אינם רגועים לגבי יכולת יצירת תזרימים של נכסיה. כנגזרת מכך, האג"ח בעלות מח"מ של שלוש עד חמש שנים נסחרות בתשואות זבל של 12%–19%. עבור יורק, שאחרי שהתרשמה מהתמונה שצייר לה זיסר והשקיעה 200–300 מיליון שקל באלביט הדמיה, יותר מ–100 מיליון שקל באג"ח של פלאזה סנטרס ועשרות מיליוני דולרים באינסייטק — יצירת תשואות נאות למשקיעיה על השקעה זו היא במשימה מאתגרת במיוחד.

ג'רמי בלנקצילום: מוטי מילרוד

חוב של מיליארד שקל לבנק הפועלים

נושה גדול נוסף שהיה מעורב בהסדר החוב של אלביט הוא בנק הפועלים. החברות הפרטיות של זיסר מרכזי שליטה ואירופה ישראל חייבות לבנק כמיליארד שקל, ובנוסף אלביט חייבת לו כ-200 מיליון שקל.

בעוד שראשי הפועלים - המנכ"ל ציון קינן וראש חטיבה העסקית דאז שמעון גל - הצליחו להשיג עבור הבנק הסדר מיטבי, שכלל שיעבודים בשווי הגבוה משמעותית מגובה החוב, לגבי חובו של זיסר הסיפור שונה לחלוטין. זהו חוב ענק, שהתברר כאחת מעסקות האשראי הגרועות ביותר שביצע בנק ישראלי כלשהו מול לווה פרטי אחד. זאת, כשבמחצית הראשונה של 2008, בזמן שקינן כיהן כראש החטיבה העסקית בהפועלים, מיחזר הבנק את חלקו בחוב ולקח על עצמו את חלקו של בנק לאומי בהלוואת הענק שגובתה במניות אלביט 
(שאז נסחרו לפי שווי של מיליארדי שקלים).

יותר משלוש שנים וחצי כבר חלפו מאז שפורסם בתקשורת הסכסוך בין זיסר לראשי הפועלים. תחילה הצהירו ראשי הפועלים בכל הזדמנות כי הם ילכו עם זיסר עד הסוף, ולא יהססו להכריז עליו כפושט רגל. בפועל, הפועלים אמנם משמש, באמצעות עו"ד גיורא ארדינסט, כונס הנכסים של מרכזי שליטה ואירופה ישראל, אך אף שהבנק מחזיק בערבות אישית של זיסר, הוא מתמהמה עם מימושו ומאפשר לזיסר לשמור על רמת חיים גבוהה כבעבר.

מוטי זיסרצילום: עופר וקנין

מהסיבות השמורות לו, הפועלים אפילו לא ניסה למקסם את התמורה המגיעה לו בעת המכרז שניהל לאומי למכירת אחוזתו של זיסר בפתח תקוה, והסכים שהיא תימכר למקורביו של זיסר תמורת כ–28 מיליון שקל. העסקה היתה אמורה להשאיר להפועלים כ–11 מיליון שקל, אך בינתיים היא בוטלה על ידי השופט איתן אורנשטיין.

מקורבים להפועלים הביעו בסוף שבוע תמיהה על הפרסומים בתקשורת שלפיהם בנו של זיסר, דוד זיסר, מוביל קבוצת משקיעים שתשקיע עם רשת רדיסון עשרות מיליוני יורו במלון פאר באמסטרדם. בראיון ל-MarkerWeek, ארדינסט הודה למעשה שהבנק בינתיים לא עושה דבר לגביית חובותיו של זיסר: "הבנק לא מגיש תביעה על חוב של מיליארד שקל בגלל האגרה הגבוהה שיש לשלם על כך לבית המשפט. עדיין לא ברור מה נכון לעשות. יש עוד ערפל, כרגע לא ננקטים הליכים ברמה האישית, וההחלטה תיעשה ברמה עניינית, 
בלי סנטימנטים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker