כנס "קשרי משקיעים": כולם מדברים על צמיחה, מניות עולות ופוטנציאל - שוק ההון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

כנס "קשרי משקיעים": כולם מדברים על צמיחה, מניות עולות ופוטנציאל

300 משקיעים באו אתמול לשמוע 20 מנהלים של חברות ציבוריות מדברים על צמיחה ועל פוטנציאל עתידי; המצגות עשו את שלהן - ומניותיהן של משתתפות הכנס הוסיפו אתמול 450 מיליון שקל לשווי השוק שלהן

תגובות


מאת יורם גביזון ועידו אלון

מגדלי עזריאלי בתל אביב כבר מזמן לא איכלסו מאות אנשי שוק הון אופטימיים בקומה אחת. אתמול הגיעו כ-300 מהם לכנס לקוחות שאירגנה חברת "קשרי משקיעים" שבניהולו של רוני גבריאלוב. גם מנהלי 20 חברות ציבוריות בתל אביב ובוול סטריט הגיעו לקומה העשירית במגדלי עזריאלי כדי לשדר אופטימיות. וברוח הימים, כשהמדדים בתל אביב נסחרים ברמות שיא, גם אתמול דיברו כולם על צמיחה, מניות עולות ופוטנציאל.

ליפמן בוחנת רכישה של חברת Dionne הבריטית

חברת ליפמן שעוסקת בפיתוח מסופים לקריאת כרטיסי אשראי וכרטיסים חכמים עשויה לרכוש את חברת Dionne הבריטית שבבעלות משפחת זבדלודוביץ - כך עולה מדברים שאמר אתמול בכנס מנכ"ל חברה ליפמן, יצחק אנג'ל.

אנג'ל סירב להתייחס להערכות אלה, אך אמר שמכירותיה של Dionne מסתכמות ב-40 מיליון דולר בשנה, כש-25 מיליון דולר מתוכן הן בבריטניה והיתר בפינלנד ובדרום אפריקה. לדבריו Dionne היא החברה השלישית בגודלה בבריטניה לאחר Ingenico הצרפתית ו-Verifone האמריקאית שמוכרות שתיהן בהיקף של 40 מיליון דולר.

אנג'ל אמר שאסטרטגיית הצמיחה של החברה מתבססת על הרחבת נוכחותה בשווקים קיימים, כניסה לשוקי מוצר חדשים כמו שיווק מסופים לקריאת כרטיסי אשראי לרכישת כרטיסי הגרלות במסעדות מזון מהיר ובמוניות וכן חדירה לשווקים חדשים שהראשון שבהם יהיה בריטניה ב-2004.

אנג'ל אמר שבעקבות גיוס ההון ותחושתה שהיא חלשה יחסית באירופה בכוונתה להיכנס למדינות רבות יותר ביבשת הישנה בהן בצרפת, אנגליה ואיטליה.

לדבריו ליפמן מחפשת חברה בעלת נוכחות בבנקים, הנהלה טובה שעל ידי רכישתה והחלפת הטכנולוגיה שלה בטכנולוגיה של ליפמן ניתן יהיה להגדיל את נתח השוק בקצב מהיר. הוא הוסיף כי אסטרטגיית הצמיחה של החברה תתמקד ברכישה באירופה בשנה-שנתיים הקרובות.

אנג'ל אמר שהחברה מעריכה שתוכל לבצע רכישה שתגדיל את הרווח למניה בתוך שנה בהיקף של 50 עד 70 מיליון דולר על פי מכפיל מכירות של 1.0 עד 1.5. הוא העריך שהחברה שתופסת כיום את המקום הרביעי בעולם תעקוף את החברה שבמקום השלישי, חברת הייפרקום (HYC), שסיימה את 2003 במחזור של 233 מיליון דולר.

היות שהאנליסטים צופים לליפמן רווח של 32 מיליון דולר במחזור מכירות של 145 מיליון דולר ב-2004 נראה שאנג'ל מתכנן רכישה גדולה במיוחד.

מי עדן - תזרים של 75 מיליון שקל בישראל

כשאני מדבר עם משקיעים אני שומע שתי טענות עיקריות כלפי מי עדן, אומר המנכ"ל גדי קוניא: אי אפשר להבין את הדו"חות הכספיים שלכם, וכל הזמן אתם מפסידים. קוניא ניסה להבהיר במצגת שלו את נבכי הדו"חות הכספיים של החברה ומדוע הוא סבור שהחברה אינה נידונה להפסיד. קוניא סבור שמחיר המניה צריך להיות בתחום שבין 90 ל-110 שקל ולא 68 שקל, מחירה כיום.

מי עדן מחזיקה ב-42% מהמניות במיזם המשותף לה ולחברת דנונה. המיזם שפועל ב-18 מדינות מחזיק ב-20% משוק המים המינרליים בכדים באירופה. קוניא העריך שמספר לקוחותיו של המיזם יצמח מ-350 אלף ב-2003 ל-380 אלף ב-2004 ול-560-500 אלף ב-2007, ומחזור המכירות שלו יגדל מ-155 מיליון יורו ב-2003 ל-170 מיליון יורו ב-2004, ו-240 עד 280 מיליון יורו ב-2007.

קוניא העריך כי המיזם יסיים את 2007 ברווח תפעולי תזרימי (ebitda) של 20%-15% מהמחזור, והזכיר שנתוני המיזם ב-2007 יקבעו את המחיר שלפיו עשויה מי עדן למכור את מניותיה במיזם לדנונה.

לדבריו, הערכות אלו שמרניות עד ריאליות, כשהפער בין הטווח התחתון לעליון נובע מרכישות שבכוונתה לבצע. מחיר העסקה ייקבע על פי שקלול של מכפיל 3.5 על המכירות (50%) ומכפיל של 18.4 על ה-50%) EBITDA) בקיזוז חובות הפעילות.

קוניא אמר שיש פוטנציאל רב לרכישות, שכן 46% מהשוק מוחזקים על ידי 4-3 חברות בינוניות, כלומר שמספר לקוחותיהן קטן מ-100 אלף, וממספר רב של יזמים קטנים שרבים מהם מנסים למכור את עסקיהם לנסטלה או לדנונה.

לדבריו, ביצועיו של המיזם עשויים להיות טובים יותר באופן משמעותי אם החברה תצליח לפרוץ את המחסום של משקי הבית. לדבריו 90% ממתקני המים המינרליים של החברה באירופה שווקו לעסקים, בעוד שבישראל 80% מהלקוחות במגזר המים המינרליים בכדים הם משקי בית.

קוניא התייחס לפעילות השיווק של מים מינרליים בכדים בישראל, ואמר שהחברה מחזיקה בנתח של 70% עד 75% מהשוק. הכנסות חברת מי עדן בר שמרכזת פעילות זו הסתכמו ב-249 מיליון שקל ב-2003 והרווח התפעולי שלה היה 22% מהמחזור, בעקבות שיפור מתמיד ברווחיות ב-4 השנים האחרונות. הוא ציין שתזרים המזומנים של מי עדן בר הוא 75 מיליון שקל בשנה, כשהתזרים הפנוי כלומר תזרים המזומנים מפעילות שוטפת בניכוי השקעות ברכוש קבוע, הגיע ל-30% מהמחזור.

"נפרדנו ממועקה גדולה", תיאר קוניא את המשמעות של המיזוג התפעולי בין מי עדן ליפאורה במגזר המים המינרליים באריזות קטנות. לדבריו הפעילות המשותפת שנשענה על הוצאות קבועות של 50 מיליון שקל לשנה תחסוך למי עדן 7 מיליון שקל בהוצאות מטה, תגיע לאיזון תפעולי בתוך שנה, והיא צפויה לייצר רווח תפעולי תזרימי של 10% מהמחזור. קוניא העריך שערך ההחזקה במיזם המשותף יגיע ל-270-200 מיליון יורו, כשהפעילות בישראל תייצר תזרים מזומנים של 85 מיליון שקל בשנה, וחברת פאוזה שמרכזת את השיווק של קפה לוואצה ומדיחי הכוסות פרש קאפ למשרדים תניב תזרים מזומנים של 7 מיליון שקל בשנה.

אלוני חץ תשקיע 300 מ' ד' בחברה ציבורית

איש הנדל"ן נתן חץ הגדיל את ערך השקעתו של מי שהפקיד בידיו 1,000 שקל בהנפקתה של חברת אלוני חץ ב-93' ל-30 אלף שקל. חץ שדיווח לאחרונה על מו"מ למכירת שמונה נכסים באנגליה תמורת 215 מיליון ליש"ט וברווח של 42 מיליון ליש"ט, הודיע לראשונה חד משמעית שאין בכוונתו לחזור לשוק הנדל"ן באי הבריטי בשנים הקרובות. לדבריו עלות הגיוס בבריטניה מגיעה ל-6.5%, בעוד שאת נכסיו הוא ימכור בתשואה של 7%. מרווח זה מבטא שינוי מהותי ביחס שבין הסיכוי בהשקעה בנדל"ן הבריטי לבין הסיכון.

לדבריו עם השלמת העסקה למכירת הנדל"ן המניב באנגליה יהיו בידי החברה 500 עד 600 מיליון שקל אותם תוכל להשקיע מהונה העצמי. הוא העריך שהחברה תאתר ב-2004 שוק חדש במערב אירופה כמו השוק הגרמני, האיטלקי או השווייצי. חץ אמר שהחברה תתמקד ברכישת נתח משמעותי של עד 300 מיליון דולר מחברה ציבורית שנסחרת בשווי שוק של מיליארד דולר.

חץ התייחס להשקעתה של אלוני חץ (15.9%) בחברת FCR, בעלות של 127 מיליון דולר קנדי. לדבריו החברה הקנדית משלמת דיווידנד שוטף של 10% ברוטו. הוא העריך ש-FCR נסחרת בתמחור חסר, ושהמניה תעלה בתוך 181 חודשים ל-20 עד 21 דולר קנדי למניה לעומת 16.25 דולר כיום. FCR רכשה אתמול שני נכסים בוונקובר תמורת 42 מיליון דולר קנדי.

אלוני חץ מחזיקה ב-44% ממניותיה של חברת זיקית שהיא זרוע ההשקעות בנדל"ן מניב בישראל. חברה זו חתמה על חוזה להקמת בית חולים עבור חברת אסותא שבבעלות קופת חולים מכבי. בית החולים שישתרע על שטח של 34 אלף מ"ר יושכר ל-25 שנים ויניב שכר דירה שנתי של 8 עד 9 מיליון דולר ותשואה של 10%. להערכתו הפרויקט יונפק או שהחברה תאג"ח את זרם ההכנסות הצפויות מהחוזה.

תדירגן במו"מ עם שלוש חברות במזרח אירופה

חברת תדירגן שמייצרת חלקי מנוע ומכלולים מוגמרים ליצרני כלי רכב מנהלת בימים אלו משא ומתן עם שלוש חברות במזרח אירופה. מנכ"ל תדירגן, דן שמשינס, הצביע של כיווני הצמיחה העתידיים של החברה שצמחה בקצב שנתי ממוצע של 18% ב-5 השנים האחרונות.

לדבריו החברה תמשיך את חדירתה לארה"ב, בין היתר באמצעות מו"מ עם חברת משאיות, תרחיב את סל המוצרים ותשתף פעולה או הקמת חברה בסין. להערכתו החברה תגיע למחזור של 100 מיליון דולר בתוך 4-3 שנים לעומת מחזור של 24 מיליון דולר ב-2003, כתוצאה מהכפלת כושר הייצור של המפעל ורכישת חברה בעלת מחזור מכירות דומה לזה שלה.

"טלמטיקס יכולה להיות יותר גדולה מאיתוראן"

משקיעי איתוראן עשויים למצוא את השורות הבאות מוכרות, אולי מימי הבועה של שנת 2000. שכן אתמול אמר מנכ"ל משותף בחברה, אייל שרצקי, כי "החברה הבת טלמטיקס וויירלס יכולה להיות יותר גדולה מאיתוראן".

חברה בת זו נחשבה להבטחה גדולה כשנרכשה ב-2000 תמורת 7 מיליון דולר, אך ארבע שנים לאחר מכן, שרצקי משוכנע כי היא הבשילה וראויה לעבור לקדמת הבמה. טלמטיקס עוסקת בקריאה מרחוק של מוני מים.

"כרגע אנחנו מתחילים את החדירה לשוק החשמל. בנוסף, המערכות שלנו גם נמצאות בניסוי על ידי ממשלת ארה"ב, ובאמצעות הפתרון שלנו משאיות יוכלו לעבור במסלול המהיר והמערכת תקרא מרחוק את הפרטים שלהן. כל הניסויים הללו נעשים עם טלמטיקס בלבד, ומדובר ב-400 כבישים בארה"ב. יש פה חלום ענק שיכול להתממש בשנים הקרובות, וכבר החל משנה הבאה", אמר שרצקי. אך בניגוד לשנות הבועה הוא מבהיר כי החברה אינה עוסקת בפרויקטים שאינם רווחיים. לדברי שרצקי תוך 24-18 חודשים תוכל איתוראן להציף ערך בטלמטיקס וויירלס.

איתוראן מספקת מערכות איתור ומניעת גניבות של כלי רכב, ופועלת בישראל, ברזיל ארגנטינה וארה"ב. "ברזיל וארגנטינה יהיו שווקים גדולים מישראל עבורנו. בברזיל נגיע ל-70 אלף לקוחות עד סוף 2004, ובארגנטינה עד סוף השנה כבר נחזיר את כל ההשקעה ונגיע ל-32 אלף מנויים", הוא אמר. לדבריו, ב-2005 בסיס המנויים בחו"ל יהיה זהה בגודלו לישראל.

ראלקו: ההכנסות יוכפלו בשנתיים ל-180 מ' ש'

בשבועות האחרונים ציבור מחפשי ה"טיפים" החל לגלות עניין במניה קטנטונת בשם ראלקו. שינוי הבעלות שהיה בחברה השתלב יפה בקווי המוצרים החדשים שראלקו מתכננת להשיק, ועורר מעט עניין סביב החברה הקטנה. אתמול עשה יו"ר החברה ירון רוזיאק (המחזיק ב-21% מהחברה) צעד נוסף, כשאמר כי "פעילות החברה תוכפל בתוך שנתיים".

ראלקו עוסקת ביבוא ושיווק של מוצרי חשמל במותגי שארפ וזאנוסי. מוצריה ההיסטוריים כגון מקררים ומיקרוגלים יספקו לה הכנסות של 90 מיליון שקל ב-2004. אבל רוזיאק שם כיום את מבטחו בשיחת הסלון של החודשים האחרונים, טלוויזיות ה-LCD הדקות. ראלקו מתחילה לשווק את טלוויזיות ה-LCD במותגי שארפ, מתוך מטרה לקחת נתחי שוק מהחברה הנתונה בקשיים ישפאר שבשליטת אילון הרציקוביץ, או ממשווקות טלוויזיות הפלסמה כגון ניופאן שבשליטת צבי גיור או סקאל וקבוצת ח.י שבשליטת יוסי סרודי.

"אבני היסוד של מוצרי האלקטרוניקה הם מזגנים, מקררים וטלוויזיות. אנחנו התמקדנו עד כה רק במקררים, וכעת נכנסים עם טלוויזיות ה-LCD. לעומתן, טלוויזיות הפלסמה מהוות בכל העולם נישה וגם בישראל זה יהיה כך".

ירון רוזיאק מצטט בכך נתונים עולמיים אך בוחר להתעלם מההצלחות השיווקיות הנאות של ניופאן עם מותג הפלסמה טושיבה ושל ח.י עם מותג הפלסמה LG. "השוק לא יגדל, רק חמשת השחקנים הראשונים ישתנו - ואנחנו נגיע לשלישייה הראשונה", הוא מצהיר.

לדבריו, החברה מסוגלת להגיע לרווח נקי המקובל בענף - 5%-3% מהמחזור - שכאמור עתיד לצמוח בתוך שנתיים ל-180 מיליון שקל. בעקבות זאת עלתה אתמול המניה בכ-10%, גם אם במחזורים הנמוכים המאפיינים אותה של 33 אלף שקל, והיא נסחרת כעת בשווי שוק של 27 מיליון שקל.

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עדכונים שוטפים משוק ההון בישראל ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם