פסגות: מניית כלל ביטוח נסחרת ב-71% מתחת לשווייה

למרות העליות בשבוע שעבר במניות חברות הביטוח - בית ההשקעות פירסם המלצות "קנייה" למניות חמש חברות הביטוח הגדולות

אסא ששון

בשבוע שעבר פירסמו חברות הביטוח את דו"חותיהן הכספיים לתשעת החודשים הראשונים של 2014. לאחר פרסום הדו"חות עלה המדד של חברות הביטוח ב–5%. למרות העליות, פירסם בית ההשקעות פסגות המלצות קנייה למניות של חמש חברות הביטוח הגדולות.

מנהל מחלקת המחקר של בית ההשקעות, טרנס קלינגמן, סבור כי מניות חברות הביטוח נסחרות בדיסקאונט עמוק יחסית למחירן בשוק. כך, הוא מעריך כי מחירה של מניית כלל ביטוח צריך לעלות ב–71% כדי להגיע לשווייה הכלכלי, ואילו מניית הראל נסחרת ב–53% מתחת לשווייה.

הסברו של קלינגמן לשוויים הגבוהים שבהם מעריך בית ההשקעות את המניות הוא כי "הרווחים המצטברים בתשעת החודשים הראשונים מהווים 93% מתחזית הרווח השנתית שלנו למגדל ו–91% להפניקס, כך שאנו מעלים את התחזיות שלנו לחברות אלו. בכלל ובמנורה הרווח המצטבר היה 72% ו-77% בהתאמה, כך שאנו מתקנים כלפי מטה את תחזיות הרווח שלנו לחברות אלה. לא חל שינוי לגבי התחזית שלנו להראל.

"ברבעון הרביעי אנו צופים התמתנות ניכרת ברמת ההפרשות לחיזוק עתודות ביטוח חיים - וקיימת גם אפשרות של קיטון ההפרשה אם עקום הממשלתי יתחדד. מנגד, שוק האג"ח הקונצרניות עשוי להסב הפסדי השקעות בנוסטרו לאור פתיחת המרווחים מול האג"ח הממשלתיות".

על התמחור הנמוך של החברות בבורסה המקומית אמר קלינגמן: "מדד הביטוח באירופה נסחר לפי מכפיל הון של 1.3, ומכפיל רווח חזוי של 11 - גבוה משמעתית מענף הביטוח בישראל, אף שלאורך זמן חברות הביטוח המקומיות מציגות תשואה גבוהה יותר על ההון. מכפיל ההון הממוצע של חברות הביטוח בישראל הוא 0.83, ואינו יקר במונחים היסטוריים".

טרנס קלינגמן

לגבי 2015 מעריך קינגמן כי "היא מסתמנת כשנה מאתגרת. לא ניתן לצפות להמשך רווחי השקעה בתחום האג"ח, כך שההישענות על רווח חיתומי או תפעולי ייהפך לקריטי עבור החברות. בנוסף, הרגולציה תמשיך להטיל אי־ודאות לגבי רמת הרווחיות בחלק מהמוצרים, כמו רפורמה בתחום ביטוח הבריאות, ולגבי רמת ההון הנדרשת.

"להערכתנו, המשקיעים ישמרו על מרווח ביטחון רחב יחסית כלפי מניות חברות הביטוח, והדבר יבוא לידי ביטוי בדיסקאונט עמוק מול השווי הכלכלי, עד להתבהרות המגמות בשוק החוב ובתחום הרגולציה. עידכנו את מחירי היעד כדי לשקף את השינויים במודל ה–NAV שחלו בעקבות פרסום תוצאות הרבעון השלישי. אנו מורידים את המלצתנו לכלל ביטוח לתשואת יתר לנוכח החלטת ההנהלה לא לחלק דיווידנד למרות צבירת עודפי הון ניכרים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker