ערן אזרן

"אני אגיד דבר בסיסי ומאוד לא פופולארי: המחירים הבנקאיים בארץ לא מטורפים. יכול להיות שיותר תחרותיות היתה עוזרת, אבל עיקר הבעיה נמצאת בהבנה של הלקוחות שניתן לנהל משא ומתן עם הבנק", כך אמר היום (ג') אלי יונס, מנכ"ל בנק מזרחי טפחות והחשב הכללי לשעבר, בכנס השנתי של אגף החשב במשרד האוצר, שנערך בירושלים.

"משום מה הלוקוחות של הבנקים אינם בודקים מה התנאים שנותן המתחרה. זה לא כמו כשבוחרים נעליים. השיקול הראשון בבחירת בנק הוא 'איפה ההורים שלי מנהלים את החשבון' והשיקול השני הוא הקרבה לסניף. עניין החינוך הוא מרכזי. דווקא שם בנק ישראל והממשלה יכולים לתת יותר דגש. אם תיכנסו לבנק ותרצו לפתוח חשבון חדש, הבנק מוכן לשכב על הגדר. השאלה היא אם יש לצרכן אומץ לעשות – וזה עניין של חינוך".

יונס, שכיהן כמנכ"ל מזרחי טפחות – הבנק ששולט בשוק המשכנתאות בישראל, הדגיש שגם עם תוכנית מע"מ 0%, היכולת של הדור הצעיר לקנות דירה נמוכה. "השאלה היא איך מוצאים פתרון לצעירים שרוצים לקנות דירה, ולדעתי זו שאלה של היצע. זה כמובן קשור לכמות הקרקעות שהמדינה משחררת", אמר.

לשאלה האם תוכנית מע"מ 0% תתרום להפחתה במחירי הדיור סירב יונס להתייחס. "אישור התוכנית הוא עניין פוליטי לחלוטין. אני לא רוצה להיכנס לוויכוח שבין ראש הממשלה לשר האוצר", אמר.

אלי יונסצילום: אייל טואג

יונס הדגיש שהעלייה במחירי הדיור בשנים האחרונות נבעה בעיקר מהעלייה במחירי הקרקעות. "זה היה הרכיב המרכזי שגרם לעלייה. למעשה, המרווח הקבלני והיזמי כמעט לא גדל בשנים הללו", אמר. יונס ציין שעד 2004 מחירי הדיור בישראל ירדו בצורה ריאלית, וזאת הודות לגל הבנייה בשנתות ה-90. ואולם, "בשנת 2007 היתה פתאום הפתעה, ועד היום מתקשים להתאושש ממנה", אמר.

לדברי יונס, השאלה המרכזית היא מדוע המדינה לא משחררת עוד קרקעות וכך מורידה את המחירים. על פי יונס, התשובה לכך היא התלות בתקבולים מהקרקעות לתקציב המדינה. "התקציב נשען על הכנסות הקרקע. זה כמובן קשור גם לתקציב הביטחון. המדינה התמכרה לשיטה, ועד שהיא לא תחליט על סדר עדיפויות תקציבי אלטרנטיבי – היא תתקשה לפתור גם את בעיית הדיור".

יונס ציין שהפתרון לבעיית הדיור נמצא בהגדלת היצע הקרקעות, "כפי שעשו בשנתות ה-90", ושינוי סדר העדיפויות התקציבי. "צריך למצוא דרך להסתדר עם הירידה בהכנסות המדינה מהקרקעות - ולא על ידי העמקת הגירעון", הדגיש.

"אני מבין שבמדינה כמו ישראל, דירה בבעלות אישית נותנת תחושה של ביטחון, אבל אני לא חושב שירידה במחירי הדירות היא הדגל שאותו צריך להניף. השאלה המרכזית צריכה להיות האם אנחנו נותנים מענה לרצונות של משקי הבית, במיוחד אלה בצעדים הראשונים שלהם. אפשר לבנות עוד, אפשר לספק פתרונות דיור חלופיים, ואפשר לדאוג שאדם יוכל לשכור דירה כל ימי חייו", סיכם יונס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker