למכור או לקנות: מה תעשה הקדמת הבחירות לשוק ההון הישראלי?

אורי גרינפלד מפסגות: "ההשפעה העיקרית של הליכה לבחירות היא על סביבת האינפלציה" ■ אלכס זבז'ינסקי ממיטב דש: "לא צפויה תגובה שלילית של חברות הדירוג עד שתקום ממשלה חדשה"

עמרי זרחוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
עמרי זרחוביץ'

הקדמת הבחירות עלולה להשפיע באופן משמעותי על הכלכלה הישראלית. הסיבה העיקרית לכך היא אי אישור תקציב המדינה ל-2015 וכן הקפאת רפורמות כלכליות או ביטולן. אי הוודאות באה לידי ביטוי גם במסחר בבורסה בתל אביב, וכן בעלייה חדה בשער הדולר.

אורי גרינפלד, כלכלן ואסטרטג ראשי של פסגות, אמר היום כי "ההשפעה העיקרית של הליכה לבחירות היא על סביבת האינפלציה. רפורמות ממשלתיות להוזלת יוקר המחיה עלולות להתעכב, מה שעשוי לייצר מעט לחצים אינפלציוניים. בנוסף, אי הוודאות לא ממש צפויה לתרום לחוזקו של השקל כך שגם מצד המטבע ההשפעה היא בעיקר אינפלציונית".

גרינפלד הוסיף כי "תקציב הממשלה עדיין מתנהל בגירעון תקציבי מבני של כמעט 4%, והממשלה הבאה תיאלץ להחליט אם להמשיך להתנהל בגירעון גבוה ולהסתכן בהפחתות דירוג או לבצע התאמות תקציביות להקטנת הגירעון. מהניסיון, במידה וההחלטה תהיה להקטין את הגירעון הרי שחלק נכבד מההתאמות יבוצעו דרך העלאת מסים עקיפים שמייצרת גם היא לחצים אינפלציוניים".

אורי גרינפלדצילום: עופר וקנין

אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש, ציין היום כי "אי אישור התקציב ל-2015 משמעותו: עצירה רפורמות חשובות בתחום החברה. לעומת זאת, בתחום הכלכלי לא כלל התקציב המתוכנן רפורמות משמעותיות, מלבד חוק מע"מ אפס, השנוי במחלוקת שעלותו היתה גבוהה מאוד ותועלתו מוטלת בספק. אי אישור החוק יגרום להגברת הביקושים של כל אותן זוגות הצעירים שהמתינו לאישורו, מה שעשוי להניע גל חדש של עליות המחירים בשוק הדיור.

"מבחינת השווקים הפיננסיים, אי הוודאות הנוכחית צפויה להגביר את פיחות השקל ולגרום להתייקרות המחירים של המוצרים המיובאים ועלייה באינפלציה. לא צפויה תגובה שלילית של חברות הדירוג על רקע נסיבות כלכליות עד אשר תקום ממשלה חדשה ותכריז על כוונותיה בקשר לגירעון התקציבי".

"מניסיון העבר אפשר ללמוד כי לרוב במהלך חצי שנה אחרי הבחירות שוק המניות עמד ברמה גבוהה יותר מאשר לפני הבחירות", הדגיש זבז'ינסקי. בית ההשקעות מיטב דש ערך בדיקה לגבי ביצועי מדד ת"א 25 בשש מערכות הבחירות האחרונות. מהבדיקה, שבחנה את ביצועי המדד מחצי שנה לפני הבחירות ועד חצי שנה אחריה, עולה כי התשואה הממוצעת של המדד חיובית ועמדה על 6%.

עידן אזולאי, מנהל השקעות ראשי בבית ההשקעות אפסילון, התייחס להקדמת הבחירות ואמר כי "באופן די צפוי, השוק מגיב באופן חריף יחסית לבחירות הקרבות כפי שניתן לראות בשוק המט"ח ואיגרות החוב. במבט לעתיד, אני מניח שההשפעה על כלכלת ישראל תורגש אם בכלל רק בטווח הקצר והיא תתבטא יותר בכך שפרמיית הסיכון על הנכסים עלולה לעלות. עם זאת, יש לזכור שאנחנו עדיין לא צופים שינוי בריבית בקרוב וגם לא השפעה על האינפלציה, כך שבסופו של יום אני מניח שהמגמה של זרימת כסף לנכסים אג"ח קונצרני ומניות תימשך".

עדו קוק, מנכ"ל בית ההשקעות IBI, התייחס לכלכלת הבחירות שבפתח וציין כי "התקציב צפוי להתנהל לפי 'טייס אוטומטי', ללא פריצות תקציביות של הוצאות שעד היום היה נראה שיעברו כדי לשמר את הקואליציה. תוכנית מע"מ אפס תוקפא, כך גם תוכניות אחרות שצפויות היו לעלות מיליארדים. לכן צד ההוצאות בתקציב צריך להטריד אותנו עכשיו פחות. הסיכון לגירעון נותר מצד ההכנסות, קרי מסים, וזאת בשל ההאטה בישראל".

אלכס זבז'ינסקיצילום: אמנון גוטמן

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים: "מלבד העלות הישירה של הקדמת הבחירות, 2.5-2 מיליארד שקל, לבחירות מוקדמות צפויה גם עלות נוספת, שאינה בהכרח פחות גבוהה - אי הוודאות לגבי הרכב הממשלה הבאה והתוכניות שהיא תקדם (או תעצור) עלולות לגרוע מהשקעות במשק (כמו שראינו את פגיעת אי הוודאות בנושא תוכנית מע"מ אפס לזכאים על התחלות הבניה) בנוסף, בחירות פעמיים בשנתיים לא משדרות יציבות שלטונית (בלשון המעטה), דבר שעלול להעיב על דירוג האשראי וביטחון המשקיעים במשק.

"מנגד, חוק התקציב השנה לא יגיע להצבעה, משמעותו תקציב של 1 חלקי 12 מהתקציב הנוכחי, כלומר, הגירעון הצפוי בשנת 2015 יהיה נמוך ממה שתוכנן. בנוסף, יש סיכוי גבוה שהתקציב הראשון של הממשלה החדשה יהיה מרסן וייתכן ויכלול העלאת מסים (כנראה ישירים), בדומה לתקציב הראשון של מרבית הממשלות בעבר. הבחירות המוקדמות תומכות בהמשך פיחות השקל. דבר שצריך לתמוך גם בעליה בציפיות לאינפלציה - שאינה מתומחרת כרגע בשוק. מבחינת שוק האג"ח, העדר תקציב וריסון ההוצאה תומכים בגיוס חוב נמוך יותר בשנת 2015".

עידן אזולאיצילום: אייל טואג

יונתן כץ וכלכלני לידר שוקי הון סבורים כי "ההשפעה על האינפלציה צפויה להיות זניחה כי צעדים כגון הוזלת מחירי החשמל והמים כבר אושרו. השפעה על שער החליפין צפויה להיות זמנית, ופיחות של השקל צפוי להימשך אך בגלל סיבות אחרות. השאלה הגדולה שתשפיע על השווקים היא איזו ממשלה תקום לאחר הבחירות? ממשלת ליכוד עם החרדים תתקבל בצורה שלילית עם סבירות גבוהה לנסיגה בתחומים רבים כגון הקיצוץ בקצבאות הילדים ותמיכות לישיבות". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker