אלון גלזר: "תוצאות חברות הביטוח הן כאילו טובות"

אלון גלזר מלידר שוקי הון מסביר שחברות הביטוח עדיין נהנות מרווחים בשוק ההון, אבל נאלצות לבצע הפרשות בגין אותם רווחים ■ חברות הביטוח מסכמות את ינואר־ספטמבר ברווח מצרפי כולל של 1.9 מיליארד שקל - ירידה של 13% לעומת התקופה המקבילה

אסא ששון

חברות הביטוח מסכמות את תשעת החודשים הראשונים של השנה עם רווח מצרפי כולל של 1.9 מיליארד שקל - ירידה של 13% לעומת הרווח בתקופה המקבילה ב–2013. הירידה ברווח הכולל היא בעיקר תוצאה של הפרשות חד־פעמיות בסך 1.1 מיליארד שקל שחברות הביטוח רשמו בינואר־ספטמבר.

מקור ההפרשות העיקרי הוא סביבת הריבית הנמוכה שהביאה לכך ששיעור ההיוון של העתודות לקצבה וגמלאות חייב לחזק את הבטוחות להתחייבויות של חברות הביטוח. חיזוק הבטוחות להתחייבויות הוא בעיקר בגין חוזי ביטוח שאינם תלויי תשואה ושמגובים בכ–73% אג"ח מיועדות (ח"ץ). מאחר שלא כל ההתחייבויות מגובות, יש להכין להן כרית ביטחון. בשל הריביות הנמוכות החברות נאלצו להפריש הון נוסף על מנת לעמוד בהתחייבותיהן העתידיות.

מנכ"ל כלל ביטוח, איזי כהן, הסביר כי "סביבת הריבית האפסית היא החשיפה הכי גדולה של הענף. זה הפסד טכני וברגע שהריביות יעלו - הרווחים יחזרו. השימוש בשיעורי היוון נמוכים מגדיל את כל ההפרשות בקצבאות, כשרמת הסיכון לא השתנה - כלומר, הרזרבות העודפות האלו אינן נחוצות. ברגע שהריבית תעלה, יירשם רווח הון. לא מצאנו אוזן קשבת באוצר. אם היו מאשרים לנו שוק עמוק ונותנים לנו להשתמש בריביות קונצרניות - לא היינו צריכים להפריש כל כך הרבה".

אלון גלזרצילום: עופר וקנין

השנים האחרונות היטיבו עם חברות הביטוח. בשיחה עם המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, היא אמרה כי ״בעקבות החלת פנסיית חובה נוצר מצב שבו קצב ההפרשות לפנסיה גבוה יותר מקצב הצמיחה״. במלים אחרות, חברות הביטוח ימשיכו ליהנות מתזרים גבוה של כספים לחסכונות הפנסיוניים.

סלינגר הוסיפה כי ״סך הנכסים המנוהלים בחיסכון הפנסיוני הוא כ–1.1 טריליון שקל וב–2020 סכום זה יוכפל לכ–2.2 טריליון שקל״. מדובר בסכום אדיר שאמור להבטיח לחברות הביטוח דמי ניהול שמנים במשך שנים רבות. קשה לתאר ענפים אחרים במשק שתחזית הצמיחה שלהם כוללת הכפלה של נכסי הבסיס. אם לנסח את הדברים בעדינות, הרי שהמדינה דאגה לצד הביקוש של חברות הביטוח.

אם לא די בכך, סלינגר - ולמעשה מדינת ישראל - אינה מאפשרת להקים בקלות חברת ביטוח חדשה. מי שרוצה להקים חברת ביטוח נאלץ לקבל רישיון מאגף שוק ההון באוצר, כשזה לא ממהר לתת את האישורים בקלות. בנוסף, יש דרישות הון עצמי גבוהות מאוד, מה שהופך את היכולת של חברות חדשות לחדור לתחום לנמוכה מאוד - כלומר, המדינה מגבילה את צד ההיצע.

התוצאה היא שחברות הביטוח צמחו להיות אימפריות פיננסיות שההון המנוהל על ידן מעניק להן הרבה מאוד הכנסות וכוח. עם זאת, הונן נוהל בשוק ההון וכתוצאה מכך לתנודתיות בשוק זה יש השפעה רבה על חברות הביטוח.

כך, בחברת הביטוח מגדל תרומת הרווח מתחום חיסכון ארוך טווח מהווה כ–96% מהרווח הכולל שלה. את תשעת החודשים הראשונים של השנה סיכמו חברות הביטוח עם רווח כולל בתחום חיסכון ארוך הטווח של מיליארד שקל - ירידה של 35% לעומת ינואר־ספטמבר 2013. עיקר הירידה מקורה בהפרשות בגין ההתחייבויות הפנסיוניות.

תחום נוסף שסבל השנה הוא ביטוחי הבריאות. הרווח הכולל בתחום הסתכם ב–444 מיליון שקל בינואר־ספטמבר - ירידה של 15% לעומת התקופה המקבילה, לאחר שבשנים האחרונות ביטוחי הבריאות היו מנוע הצמיחה העיקרי של החברות. הסיבה העיקרית לכך היא מסקנות ועדת גרמן, שאמורות לפגוע בביטוחי הבריאות של החברות.

אלון גלזר, סמנכ"ל המחקר בלידר שוקי הון, הסביר: "התוצאות של חברות הביטוח הן כאילו טובות. הן עדיין נהנות מרווחים ששוק ההון הניב להן, אבל נאלצות לבצע הפרשות בגין אותם רווחים. גורם חיובי נוסף הוא האינפלציה הנמוכה. חלק מהתשלומים שמעבירות החברות לחוסכים הם צמודים למדד - ולכן מדד נמוך מיטיב עמן".

אלא שלא רק המדד היטיב עמן, גם מצב המשק הטוב יחסית והאבטלה הנמוכה. גלזר מוסיף: "הן נהנו מהמצב של משק טוב, שכן כאשר המצב במשק טוב - אזי אין ביטולים של פוליסות, האבטלה הנמוכה משמעותה לחברות הביטוח שיש יותר עובדים שמפרישים להם לפנסיה ושיש יותר הפרשות לביטוחי מנהלים. כלומר, חברות הביטוח נהנות מזה שהכלכלה טובה יותר. פן נוסף של כלכלה טובה יותר הוא שאנשים מנסים פחות לרמות את חברות הביטוח. בתקופות שבהן המשק במצב קשה, רואים יותר ניסיונות להוציא כסף מחברות הביטוח."

למרות התמונה החצי־ורודה, גלזר מצרף כמה סימני אזהרה, בעיקר בכל הקשור לעתיד חברות הביטוח: "הבעיה בתוצאות של חברות הביטוח היא שאנחנו יודעים שזה לא יכול להחזיק הרבה זמן. אחד ממקורות הרווח העיקריים של חברות הביטוח הוא שוק ההון (החסכונות הפנסיוניים א"ש). שוק ההון לא יספק את התשואות הטובות שהיו בשנים האחרונות לאורך זמן. למעשה, סביבת הריבית הנמוכה רק טומנת בחובה הפסדי הון בתחום האג"ח. איום נוסף הוא הרגולציה שמאיימת על החברות. ראינו את ועדת גרמן ומסקנותיה, שעלולות לפגוע ברווחיות חברות הביטוח בתחום ביטוחי הבריאות.

"בנוסף רבים קוראים להפחתת דמי הניהול בפנסיה ובחיסכון ארוך טווח, והצרכן נהפך לבררן יותר. עם זאת, קשה לי לראות כרגע את האיומים הרגולטוריים כמהותיים, שכן כמו שהממשלה מקרטעת - כך היא תתקשה ליישם את החקיקות הנדרשות בתחום", מסכם גלזר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker