רוני אליאס הוא הבכיר ב-UBS שחשוד כי סייע לישראלים להעלים מס

אליאס נעצר בחודש יוני האחרון, יחד עם חשודים נוספים, בחשד שסייע לבעלי חשבונות בשוויץ להתחמק מתשלום מס בישראל ■ חוקרי רשות המסים איתרו רשימה שכללה פרטים של לקוחות נוספים, שככל הנראה היו מעורבים בפרשה

שרון שפורר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון שפורר

רוני אליאס הוא הישראלי הבכיר בחברת UBS שנעצר . אליאס, החשוד בכך שסייע לישראלים להתחמק מתשלום מס, עבד בעבר בלאומי שוייץ. מחשבו האישי של אליאס, שנמצא במהלך החקירה, הכיל רשימות של מאות חשבונות שהתנהלו בבנק, אולם שמות בעלי החשבונות היו מקודדים. לדברי מקור ברשות המסים, צוות החקירה השתמש באמצעים טכנולוגיים חדשניים, ובדרך זו הצליח לפענח חלק ניכר מהרשימה ולהגיע לשמותיהם של חלק מבעלי החשבונות.

חשודים נוספים בפרשה, שנעצרו כבר בחודש יוני האחרון, הם בעל רשת מרפאות במזרח אירופה, החשב של הרשת, יועץ ההשקעות בבנק השווייצי, ועשרה ישראלים שמחזיקים בחשבונות בנק בשווייץ. כל החשודים שוחררו בערבות. מרשות המסים נמסר כי החקירה בפרשה נמשכת בימים אלה וכי צפויים מעצרים נוספים.

במסגרת מעקב וחקירה אחר שני ישראלים החשודים במעורבות בפרשה, הצליחו חוקרי הרשות לשים את ידם על רשימות לקוחות שככל הנראה היו אף הם מעורבים בפרשה. גורם ברשות טוען כי מאז פענוח הרשימות מתבצעות מדי יום חקירות של בעלי חשבונות ורשימת הנחקרים מתארכת מדי יום.

משרדי UBS בברן, שוויץצילום: בלומברג

לאחר מעצרו של אליאס לא ניתן היה לפרסם כל פרט אודות החקירה, זאת עקב צו איסור פרסום - שהוסר רק היום על ידי השופטת אורית קנטור מבית משפט השלום בחיפה. ברשות המסים בוחנים כעת את האפשרות לפתוח בהליכים פליליים נגד הבנק השווייצי בחשד כי לקח חלק בהעלמות המס כאשר סייע ללקוחות הישראלים להסתיר את המידע מרשויות המס.

מאות מיליוני יורו שאינם מדווחים

על פי הערכות, בנקים גדולים בשווייץ מנהלים חשבונות של אלפי ישראלים בהיקף המסתכם במאות מיליוני יורו, ורובם המכריע של הכספים המוחזקים בחשבונות אינם מדווחים לרשות המסים.

מבחינת רשות המסים, אזרח ישראלי שחייב בהצהרת הון נדרש לדווח גם על כל נכסיו בישראל ובעולם. גם שכיר שלא מגיש הצהרות הון וירש, למשל, חשבון בנק בחו"ל שנושא תשואות, חייב בכל שנה להגיש דו"ח ולכלול גם את הרווחים מאותן הכנסות בחו"ל. הדיווח נדרש גם בשנה שבה נוצר לו הפסד ואף כדאי לו לעשות זאת, כדי שיוכל לקזז בשנים הבאות את ההפסד כנגד הכנסות הוניות מחוץ לישראל.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker