כלל ביטוח מעניקה הלוואה של 300 
מיליון שקל לגן הטכנולוגי בירושלים

הנכס כולו ישועבד לכלל ביטוח, כולל הקרקע - שעדיין לא מוצה כל פוטנציאל 
ההשבחה שלה ■ בשוק הנדל"ן מעריכים כי שווי הגן הטכנולוגי הוא 600 מיליון שקל

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסא ששון

כלל ביטוח, המנוהלת בידי איזי כהן, נתנה הלוואה של עד 300 מיליון שקל לג.ט.י (הגן הטכנולוגי ירושלים). הגן הטכנולוגי הוא שבשליטת קבוצת ישרס (74%) והרשות לפיתוח ירושלים (26%).

ההלוואה תינתן בשני שלבים. השלב הראשון, שבו תינתן הלוואה של 200 מיליון שקל, מותנה בהתקיימות התנאים המוקדמים להסכם ההלוואה. השלב השני, שבו יינתן חלקה הנוסף של ההלוואה, 100 מיליון שקל, כפוף להתקיימות תנאים מתלים. כביטחון להחזר ההלוואה ישועבדו לטובת כלל ביטוח זכויותיה של ג.ט.י במתחם מלחה. כל הנכס ישועבד לכלל ביטוח, ובכלל זה כל המקרקעין שטרם מוצה כל פוטנציאל ההשבחה שלו. הערכות בשוק הנדל"ן הן כי שוויו של הגן הטכנולוגי בירושלים הוא כ–600 מיליון שקל.

איזי כהןצילום: עופר וקנין

ההלווואה תהיה ל–7.5 שנים, שתחילתן במועד מתן ההלוואה. הריבית בגין ההלוואה תהיה בשיעור שנתי השווה לתשואת אג"ח ממשלתית בתוספת 2.2%, אך בכל מקרה לא פחות משיעור שנתי של 2.28%. הריבית הסופית תיסגר במועד העברת הכספים.

ישרס היא מקבוצות הנדל"ן הוותיקות בישראל. היא נסחרת בבורסה לפי שווי של 907 מיליון שקל. הגן הטכנולוגי הוא ממתחמי המשרדים הגדולים ביותר בירושלים, הוא נפרס על פני שטח כולל של 60 דונם, וכולל כ–60 אלף מ"ר להשכרה בחמישה בניינים. הפארק הוא כמעט בתפוסה מלאה, ומושכר לחברות היי־טק ולממשלה.

רמות הריבית הנמוכות בשוק דוחפות את חברות הביטוח למתן הלוואות פרטיות, כלומר כאלו שנתפרות במיוחד ללווה. למעשה, הלוואות אלו הופכות את הגופים המוסדיים למעין בנק. כך, עמיתי קופות הגמל, קרנות הפנסיה וביטוחי המנהלים, יכולים ליהנות מתשואה גבוהה יותר מאשר האג"ח הממשלתיות.

נכון להיום עסקות האשראי הפרטי הן חלק משמעותי מפעילות ההשקעות של כלל ביטוח ומפעילות האשראי הכוללת בפרט. כלל ביטוח פועלת בשנים האחרונות באופן עצמאי או כמארגנת הלוואות ו/או כחלק מסינדיקציה. ההלוואות הפרטיות הן התחום הצומח ביותר בחברות הביטוח, והן תולות בו תקוות רבות כדי להתגבר על רמות התשואה הנמוכות בשוק. ההלוואה נוהלה בידי קובי שלום, סמנכ"ל בכיר בכלל ביטוח ומנהל תחום השקעות ואשראי לא סחיר, ואריק רוט, מנהל מערך האשראי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker