ליכט על הכופר של לאומי: "ההסדרים מתייחסים לבנק - אין פטור לנושאי משרה"

חברות הכנסת גלאון וזנדברג: "בשורה התחתונה בכירי בנק לאומי, ביניהם גליה מאור, הלכו הביתה עם בונוסים שמנים, בעוד שהציבור נשאר לשלם את הקנס בגלל החלטות שבכירים אלה לקחו"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"ההסדרים המתגבשים מול משרד המשפטים האמריקאי ומול מדינת ניו יורק מתייחסים לבנק בלבד, ואינם מקנים לנושאי משרה או עובדים אחרים פטור או חסינות", כך השיב המשנה ליועץ המשפטי, עו"ד אבי ליכט, לחברות הכנסת זהבה גלאון ותמר זנדברג (מרצ) שפנו אליו בנושא תשלום הכופר של בנק לאומי. עם זאת, ציין ליכט כי "אסור לחברה להעביר תשלום שמטרתו לשחרר נושאי משרה מקיום הליך פלילי או בתמורה להתחייבות שלא לנקוט בהליכים פליליים נגדם".

ליכט נעתר לבקשתן של גלאון וזנדברג והציג בתששובתו עמדה עקרונית, שלפיה "תשלום שמעבירה חברה במטרה לשחרר את נושא המשרה מקיום הליך פלילי דומה במהותו לשיפוי נושא משרה בגין תשלום קנס או כופר שהוטל עליו במישרין. אנו סבורים כי תשלום כזה מנוגד להוראות חוק החברות ולתכלית הוראותיו. חברה אינה רשאית להתקשר בהסדר אכיפה במסגרתו היא מתחייבת לשאת בחבות העולה על החבות הנובעת מן האחריות הישירה של התאגיד בגין העבירות. זאת בתמורה להתחייבות של רשויות האכיפה שלא לנקוט בהליכים  פליליים  נגד נושאי המשרה בתאגיד".

עם זאת, ליכט טוען בתשובתו כי ההסדרים עם הבנק לא נותנים פטור או חסינות לנושאי המשרה וגם אם הבנק היה רוצה, אזי לפי הדין בישראל הוא לא יכול לשלם כופר בתמורה לפטור לנושאי המשרה. בתשובתו הוא כותב: "בעקבות מכתבכם, פניתי לבנק ישראל לשם קבלת מידע בנושא. נמסר לי כי מהבהרות שקיבל הפיקוח על הבנקים מבנק לאומי עולה כי ההסדרים המתגבשים עם משרד המשפטים האמריקאי ורשות הפיקוח הפיננסית של מדינת ניו יורק מתייחסים לבנק בלבד. עוד נמסר לנו כי הסדרים אלה אינם מקנים לנושאי המשרה או לעובדים אחרים פטור או חסינות כלשהם".

גלאון וזנדברג אמרו בתגובה: "בנקים לא מקבלים החלטות, אלא אנשים. מי שאיפשר ללקוחות אמריקאים להעלים מס מהרשויות היו נושאי המשרה בבנק ולא הבנק כיישות עצמאית, לכן הם אלה שצריכים לשאת בתשלום. בשורה התחתונה, בכירי בנק לאומי, ביניהם גליה מאור, הלכו הביתה עם בונוסים שמנים, בעוד שהציבור נשאר לשלם את הקנס בגלל החלטות שבכירים אלה לקחו. אפשר לדבר עד מחר על הגבלות השיפוי בגין אחריות אישית, אבל בסופו של דבר הכסף של הבכירים נמצא בחשבונות הבנק שלהם ואת הקנס ישלמו מהחשבונות של הציבור".

עו"ד אבי ליכטצילום: אמיל סלמן

לדברי גלאון וזנדברג, "חוות הדעת העקרונית של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, לפיה חברה אינה רשאית להגן באמצעות תשלום על עובדים ונושאי משרה אשר חשודים בעבירה פלילית, רק מדגישה את הצורך לבחון את האחריות האישית של נושאי המשרה בבנק לאומי במקרה זה. לפי הדו"חות הרבעוניים של בנק לאומי, הבנק הפריש ברבעון השלישי 476 מיליון שקלים, שמצטרפים לקרוב למיליארד שקל שכבר הופרשו על מנת להגיע להסדר עם רשויות המס האמריקאיות. את הסכומים האדירים האלה משלם כלל הציבור, הן באמצעות הכסף שמושקע בבנק על ידי הגופים המוסדיים והן באמצעות כספי משלם המסים שכן ממשלת ישראל מחזיקה במניות בבנק לאומי".

בפנייתן לליכט, ביקשו חברות הכנסת גלאון וזנדברג כי יגביל את יכולתם של בנקים וגופים פיננסיים נוספים אשר נסחרים בשוק ההון להקצות תשלומי כופר שנועדו לכסות על עבירות שביצעו נושאי משרה באותם גופים, ויורה להם להטיל אחריות אישית על החשודים בעבירה. זאת, בעקבות תשלום הכופר של בנק לאומי לממשל האמריקאי, שנועד למנוע פתיחת חקירות אישיות – פליליות ואזרחיות – כנגד נושאי משרה בבנק.

גלאון וזנדברג קבעו כי "הגישה  לפיה תשלום כופר על חשבון כספי ציבור היא הדרך המהירה לפתור משברים במערכת הבנקאית היא בעייתית משני היבטים: ההיבט הראשון הוא שתשלום הכופר נעשה על חשבון לקוחות רבים שכלל לא 'הרוויחו' מהעלמת המס שבוצעה, והם בכל זאת נדרשים לשלם עליה. אמנם הדבר נכון עבור חברות ציבוריות רבות המשלמות כופר, אך זה נעשה בולט במיוחד כאשר מדובר בבנקים ובגופים פיננסיים אשר הם גם בבעלות הציבור וגם מנהלים כספי ציבור.

"ההיבט השני הוא השחרור של נושאי המשרה בתאגיד מחקירה פלילית ומהצורך לפצות עבור עבירות שלכאורה ביצעו, ולשפות את הבנק על הנזק שנגרם לו. הרי ברור הדבר שהעלמות מס בהיקפים כה גדולים לאבוצעו בתום לב, ואם יש מקרה בו נושאי משרה בבנק לאומי ידעו על העבירות המבוצעות אך העלימו עין או אפילו קידמו אותן, אז יש פגם משמעותי בשחרור שלהם מאחריות. זאת במיוחד לאור העובדה שלאמעט בכירים המכהנים כנושאי משרה בבנק כיום, עבדו בתפקידים ניהוליים בבנק גם בשנים שעברו, והן נשוא חקירת האמריקאים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker