ת"א נסגרה בירידות: מדדי התל בונד צנחו, דסק"ש ואי.די.בי נפלו

ת"א 25 ירד ב-0.5% ות"א 100 נחלש ב-0.6% ■ תל בונד 20 ירד ב-1% ■ ירידות גם באג"ח הממשלתיות ■ מניית כלכלית ירושלים ירדה ב-6% ■ כן פייט זינקה ב-28%

עמרי זרחוביץ'

יום מסחר סוער בבורסה בתל אביב הסתיים בהתחזקות הירידות במדדי המניות המובילים ובירידות חדות במדדי התל בונד, שצנחו בעד 1.1% בהובלת אג"ח אדמה ואפריקה שהתשואה עליהן עלתה ב-4% ו-10% בהתאמה. לירידות במדדי התל בונד תרמו גם הירידות במדדי האג"ח הממשלתיות בעקבות הורדת תחזית דירוג האשראי. ביטול ההנפקה של אדמה, שהביא לירידות באג"ח החברה, גרם גם לצניחה של מניות אי.די.בי ודסק"ש בעד 24%.

המסחר במדדי המניות המובילים התנהל במהלך היום בירידות קלות שהתחזקו לקראת סוף המסחר: ת"א 25 ירד ב-0.5%; ת"א 100 ירד ב-0.6%. מדד הבנקים נחלש ב-0.56%; נדל"ן 15 השיל 1.2% מערכו. מדד וויקס (מדד הפחד) עלה ב-8.7%. מחזור המסחר הסתכם ב-643 מיליון שקל.

צילום: עופר וקנין

דסק"ש ואי.די.בי התרסקו ב-24% ו-17% בהתאמה בעקבות ביטול הנפקת אדמה. מניות כלכלית ירושלים ואפריקה ירדו ב-6.3% ו-4.5% בהתאמה על רקע המצב ברוסיה. גם איגרות החוב של החברות ירדו: אג"ח כ"ו של אפריקה נפלה ב-7.6% והתשואה עליה עלתה ל-10%, ואג"ח כ"ז ירדה ב-7.5% והתשואה עליה זינקה ל-10.1%. אג"ח י"ג של כלכלית ירושלים ירדה ב-4% והתשואה עליה עלתה ל-5%.

בשוק הסולידי, מדדי תל בונד (20, 40, 60) ירדו ב-0.5%-1%, בהובלת אג"ח מסדרה ב' של אדמה שירדה ב-5.8%, ואיגרות החוב של אפריקה. תל בונד שקלי נחלש ב-0.38%. מדד אג"ח ממשלתי שקלי נחלש ב-0.08%, ומדד אג"ח ממשלתי צמוד ירד ב-0.17%. איגרת שקלית ל-10 שנים מסוג שחר נחלשה ב-0.09% והתשואה עליה עלתה ל-2.15%. איגרת צמודה מסוג גליל שנפדית בסוף ספטמבר 2023 ירדה  ב-0.19%, והתשואה עליה עלתה ל-0.53%.

על פי גורמים בשוק, לא היו במהלך המסחר פדיונות חריגים בקרנות הנאמנות בעקבות הורדת תחזית הדירוג או בשל האירועים האחרונים סביב החברות שמובילות את הירידות בשוק המניות והאג"ח.

אליעזר פישמןצילום: מוטי מילרוד

רן שמואלי, מנהל השקעות באלומות ספרינט בוטיק השקעות, הסביר הבוקר כי "שינוי תחזית דירוג החוב של מדינת ישראל מחיובית לנייטרלית תגרום לתנודתיות במסחר באיגרות החוב כאשר הסוחרים יתמחרו מחדש את הסיכון בעקום הממשלתי ואחריו גם בעקום הקונצרני. בנוסף, שוק המניות המקומי צפוי להגיב בחיוב להמשך הזרמות הכספים מצד הבנקים המרכזיים, לביצועי השווקים בחו"ל במהלך הסופ"ש ולהתחזקות הדולר, אך יעיבו עליו המשך ההסלמה באירועים הביטחוניים והדיבורים על בחירות קרובות".

מניות נוספות שבלטו במסחר הן טאואר, שחזרה מוול סטריט עם פער ארביטראז' חיובי, התחזקה ב-4.4% במחזור גבוה. מניית נייר חדרה, שצנחה ביום חמישי ב-14% לאחר שפירסמה דו"חות, וירדה ב-3.2%. מניית המ-לט עלתה ב-5% לאחר דו"חות. כן פייט עלתה ב-28%, וריכזה מחזור מסחר של 9 מיליון שקל, פי 12 מהמחזור הממוצע במניה בחודש האחרון.

הורדת תחזית דירוג האשראי

חברת דירוג האשראי הבינלאומית פיץ' (Fitch) מודאגת ממצבו של המשק הישראלי. פיץ' אמנם אישררה שלשום את דירוג האשראי של ישראל ברמה של "A", אך  הורידה את תחזית הדירוג של ישראל על החוב החיצוני מ"חיובית" ל"יציבה". בנוסף, הותירה פיץ' את התחזית על החוב במטבע מקומי כ"יציבה".

הורדת תחזית הדירוג של ישראל היא המהלך ממנו חששו קברניטי המשק בחודשים האחרונים. ההורדה נובעת מההאטה במשק, מהגדלת תקציב הביטחון, ולא פחות מכך מהגדלת יעד הגירעון בתקציב המדינה ל-2015. בישראל חוששים מהשלכות החלטת פיץ' על מעמדה של ישראל בשווקים הבינלאומיים, ועל ההחלטות הקרובות של שתי חברות דירוג האשראי הבינלאומי הגדולות האחרות, מודי'ס וסטנדרט אנד פורס.

אורי גרינפלד, הכלכלן והאסטרטג הראשי של פסגות, התייחס להורדת תחזית הדירוג בסקירתו השבועית, וכתב כי "בפיץ' מצביעים אמנם על המגבלות התקציביות כתוצאה מ'צוק איתן', על בעייתיות המצב הגיאו-פוליטי של ישראל ועל התקציב הבעייתי שצפוי ב-2016. ואולם מצד שני הם מציינים את הגמישות הפיננסית הגבוהה במשק, את העודפים במטבע חוץ ואת הגז שיתמוך בעודף בחשבון השוטף. בנוסף, בפיץ' מציינים כי ישראל היא כלכלה מגוונת ומתקדמת עם הון אנושי איכותי שתומך בהיותה אומה חדשנית ומחמיאים לישראל על העלייה בשיעור ההשתתפות בכוח העבודה של נשים חרדיות וגברים ערבים ועל פעולות הממשלה להגברת התחרותיות במשק הישראלי".

דודי רזניק, מנהל מחקר אג"ח בלאומי שוקי הון, כתב בסקירתו השבועית כי "הורדת תחזית הדרוג פיץ' מ'חיובית' ל'יציבה' מהווה כרגע רק תמרור אזהרה, בשלב זה לא נראה כי לצעד תהיה השפעה מהותית על התשואות המקומיות, אם כי היא מחזקת את הכוחות הפועלים להיחלשות השקל".

רזניק התייחס גם להחלטה על הריבית שתפורסם מחר מחר על החלטת הריבית וכתב כי "לאור מכלול הנתונים האחרונים הכולל עלייה ביצוא, עלייה בייצור התעשייתי וצמיחה שלילית, אולם תוך עלייה בסך השימושים במקורות ברבעון השלישי של השנה, סביר כי ריבית בנק ישראל תיוותר ללא שינוי בהחלטות הקרובות".

מה עוד היה בסופ"ש?

בשבוע שעבר עלה מדד ת"א 25 ב-0.5% ומתחילת השנה הוסיף כ-9.3% לערכו. מדד ת"א 100 התחזק ב-0.2% ומתחילת השנה עלה בכ-7.0%. בלט בשבוע שעבר מדד התקשורת, שירד ב-2.5% ומתחילת השנה התחזק בכ-5.3%.

בשוק המט"ח, הדולר ירד ביום שישי ב-0.34% ושערו היציג נקבע על 3.833 שקלים. היורו ירד ב-0.3% ושערו היציג נקבע על 4.808 שקלים. בנק אגוד העריך בסקירתו השבועית שפירסם ביום שישי כי "התחזקות השקל מול הדולר צפויה להימשך כל עוד תחול רגיעה במצב הביטחוני ויאושר התקציב". עוד ציינו בבנק כי "התחזקותו של הדולר מול המטבעות העיקריים בעולם נעצרה, אך אין מדובר בשינוי מגמה".

ביום שישי נסגרו בורסות וול סטריט בשיא ומדד S&P 500 השלים שבוע חיובי חמישי ברציפות, לאחר ההודעות של הבנקים המרכזיים של סין ואירופה. מדד דאו ג'ונס עלה ב-0.5% ונסגר ברמתו הגבוהה מעולם זו הפעם ה-28 השנה, בדרכו לעלייה שבועית של 1%; מדד נאסד"ק טיפס ב-0.2% ועלה ב-0.5% בסיכום שבועי; מדד S&P 500 טיפס ב-0.5% ונסגר בשיא זו הפעם ה-45 השנה. בסיכום שבועי עלה המדד ב-1.2% - שבוע חיובי חמישי ברציפות - וגבוה כעת ב-12% מרמתו בתחילת 2014.מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker