בארה"ב לא קונים את הסיפור הסיני של אי.די.בי

האמריקאים מעדיפים להמתין לתוצאות שלא יגיעו לפני 2017–2016

יורם גביזון

קריסה של 9% במניית דסק"ש ביום חמישי בישרה את אחד הכישלונות הצורבים של קבוצת אי.די.בי בעידן אדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה. תמחור הנפקתה של אדמה, שתוכנן להתבצע כעבור כמה שעות, בוטל לאחר שהמשקיעים האמריקאים ביקשו מהחברה להוריד את מחיר ההנפקה ל–12–14 דולר למניה. אדמה, שתיכננה לגייס 376–423 מיליון דולר ב–16–18 דולר למניה, שמשקף שווי חברה של 2.6–2.9 מיליארד דולר לאחר ההנפקה, דחתה את הבקשה וההנפקה בוטלה. אדמה היא בשליטת כמצ'יינה הסינית (60%) ודסק"ש (40%).

לדברי מנהלי אדמה, ההנפקה בוטלה אף שהחברה קיבלה ביקושים בהיקף מספיק - משום שהמשקיעים האיכותיים דרשו ממנה להוריד את המחיר. לפי הערכות, משקיעים ישראלים הזרימו ביקושים של 250 מיליון דולר, כך שאת הסיבות לכישלון ההנפקה אין לחפש במשקיעים המקומיים, שכה הופתעו לרעה מטווח המחירים שנקבע להנפקה, שהביאו ביום פרסומו לקריסה של 41% בדסק"ש.

יש שלושה גורמים אפשריים לתגובה הצוננת של השוק האמריקאי לאדמה. כמעט מלוא תמורת ההנפקה (325 מ–400 מיליון דולר) יועדו לשמש אותה לרכוש מכמצ'יינה את הבעלות המלאה בחברות Anpon, Maidao ,Huaihe, ולהגדיל את אחזקתה ב–Sanonda מ-11% ל-31%. בנוסף, אדמה היתה אמורה לקבל על עצמה חוב של 300 מיליון דולר של החברות הנרכשות. עסקת בעלי עניין, שבה מעבירים המשקיעים החדשים את מלוא תמורת ההנפקה לבעל השליטה, אינה הדרך הטובה ביותר להתחיל יחסים עם שוק ההון האמריקאי, בעיקר חברה סינית, וכשמערכת ההתחייבויות בין כמצ'יינה לחברות הנרכשות אינה שקופה ואינה ברורה לגמרי. סביר להניח שהמשקיעים האמריקאים התייחסו בחשדנות מסוימת לקפיצה ברווחיות של החברות שאמורות היו להירכש בכספם מרווח תפעולי 82 מיליון דולר ב–2013 כולה ל–111 מיליון דולר בינואר־ספטמבר 2014.

אדווארדו אלשטיין ומוטי בן משהצילום: מוטי מילרוד

גורם אחר לכישלון, שציינו עמי אראל, סגן יו"ר אדמה, וחן ליכטנשטיין, מנכ"ל אדמה, היה תנאי השוק הלא נוחים: הירידה במחירי המניות של החברות המתחרות על רקע החשש להרעה בתוצאותיהן ב–2015 בעקבות הנפילה במחירי הסחורות החקלאיות. אחת מנקודות השפל מבחינת אדמה במסע המצגות למשקיעים היתה כנראה המלצה לחסל את האחזקות במנייתה של FMC שבוע לפני ההנפקה ושבועיים לאחר שהחברה האמריקאית פירסמה תוצאות מאכזבות.

FMC אכן ספגה ירידה של 25% מתחילת 2014. ואולם, סינג'נטה, שבניגוד לאדמה היא בעלת מרכיב משמעותי של פיתוח מקורי של חומרי הדברה וזרעים מהונדסים, ירדה ב–17% ב–2014. הבעיה בהסבר הזה הוא שגם לאחר הירידה, ובהנחה שהשוק יעיל, FMC נסחרת במכפיל שווי פעילות (מניות בתוספת חוב פיננסי נטו) לרווח EBITDA ב-12 החודשים האחרונים של 11.8, בעוד המשקיעים שביקשה אדמה לגייס סירבו לרכוש את מניותיה במכפיל של 7.7 וביקשו הנחה משמעותית, כנראה של 20%. זאת אף שאדמה הציגה תוצאות טובות מאלו של רוב החברות האגרוכימיות, והחיבור שלה עם בסיס הייצור הזול של כמצ'יינה יהפוך אותה תוך שלוש־ארבע שנים לעמידה הרבה יותר ללחצי מחירים.

הסבר אפשרי לכך הוא שהשוק האמריקאי אינו קונה את הסיפור הסיני של אדמה, ומעדיף להמתין לתוצאות שבכירי אדמה הדגישו שלא יגיעו לפני 2017–2016. הסבר חלופי, שלו רמז ליכטנשטיין, הוא שהמשקיעים האמריקאים הגדולים המחזיקים ב–FMC ב–500–800 מיליון דולר אולי מעדיפים שלא להגדיל את חשיפתם למגזר האגרו־כימיה לטובת חברה לא מוכרת. זאת בלי שיקבלו הנחה ניכרת, שתספק להם מרווח ביטחון. כישלון ההנפקה יחייב את אדמה לממן בדרך חלופית את רכישת החברות הסיניות, למשל ניצול המזומנים שבקופתה והגדלת המינוף או הנפקת מניות לכמצ'יינה לפי טווח המחירים שיועד להנפקה באופן שעלול לדלל את דסק"ש - וליצור מתח בין בעלי המניות בחברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker