הנגידה קרנית פלוג: "לא תהיה ברירה אלא להעלות את גיל הפרישה לנשים"

נגידת בנק ישראל: "יציאת הנשים לפנסיה בגיל מוקדם מביאה לכך שיש להן פחות חיסכון פנסיוני" ■ פלוג ציינה כי מהשוואה בין לאומית עולה כי בישראל גיל הפרישה של נשים נמוך יחסית, וגם אחרי שיעלה ל-64 בשנת 2017

אסא ששון
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"יציאת הנשים לפנסיה בגיל מוקדם מביאה לכך שיש להן פחות חיסכון פנסיוני. יתרה מכך נשים חיות יותר ולכן לא תהיה ברירה אלא להעלות את גיל הפרישה לנשים", כך אמרה היום נגידת בנק ישראל קרנית פלוג בכנס פנסיה ואוריינות פיננסית באוניברסיטת באר שבע. הכנס נערך במרכז לפנסיה ואוריינות פיננסית, שנוסד על ידי פרופ' אביה ספיבק ודוד לייזר ונועד לתת מענה מחקרי לתחום הפנסיה.

הנגידה ציינה כי מהשוואה בין לאומית עולה כי בישראל גיל הפרישה של נשים נמוך יחסית, וגם אחרי שיעלה ל-64, כפי שאמור לקרות החל מ-2017, יהיה נמוך משמעותית מאשר במרבית מדינות אירופה, שחלקן נמצאות במהלך הדרגתי של העלאה. לעומת זאת גיל הפרישה של הגברים בישראל, 67, דומה לגיל הפרישה במדינות אירופה שהעלו את הגיל.

נגידת בנק ישראל, קרנית פלוגצילום: תומר אפלבאום

לדברי הנגידה, הפער הגדול בין גברים לנשים בישראל מעורר שאלה לגבי יכולת הנשים לחסוך מספיק לגיל הפרישה. ככל שנדחה את ההחלטה על העלאה נוספת של גיל הפרישה לנשים, נצטרך לאחר מכן לעשות זאת באופן מהיר יותר, ובעייתי יותר.

הנגידה הדגישה כי לאור המגמות השונות, השאלה המעניינת היא מה יקרה לגובה קצבת הפנסיה בעת הפרישה? לדבריה, נשים עם הכנסה נמוכה יחסית של 7,500 שקל, שיפרשו בגיל 62, לאחר שהחיסכון הפנסיוני שלהן הניב תשואה ריאלית ממוצעת של 2% לשנה, והיקף ההפרשות שלהן ממשכורתן החודשית היה 17.5% - הפנסיה שיקבלו תגיע ל-54% משכרן - כלומר כ-4,000 שקל. לעומת זאת, גברים עם  הכנסה דומה, עם שיעור הפרשה של 17.5%, ותשואה ריאלית של 2% בממוצע, הפנסיה שלהם תהיה 66% בלבד משכרם.

דוגמה נוספת שנתנה הנגידה וממחישה את הפער בין נשים לגברים: גברים שיפרשו בגיל 67 שמשתכרים 7,500 שקל, שהחיסכון הפנסיוני שלהם הניב תשואה ריאלית ממוצעת של 4% לשנה, והיקף ההפרשות שלהם ממשכורתם החודשית עמד על 19.5%, הפנסיה שלהם תתקרב לכמעט 100% משכרם. לעומת זאת, נשים עם הכנסה דומה, עם שיעור הפרשה של 19.5%, ותשואה ריאלית של 4% בממוצע, הפנסיה שלהן תהיה 76% משכרם.

כלומר, אמרה הנגידה, גובה הפנסיה מושפע במידה ניכרת הן מגיל הפרישה והן מהיקף ההפרשות לחיסכון, וגם מהתנאים בשווקים הפיננסיים (התשואה הממוצעת במהלך תקופת החיסכון).

המפקחת על הביטוח ושוק ההון במשרד האוצר דורית סלינגר אמרה כי "בטווח הזמן הקרוב אנו עומדים להוציא הנחיה כי כאשר יש מצטרף חדש לקרן פנסיה, הקרן תהיה מחויבת להציע לו לרכז את הקרנות ממקומות העבודה הקודמים שלו. הריכוז גם יוזיל את דמי הניהול שלו וגם ימנע את המצב בו הוא שוכח את הקרן. כתוצאה מכך הוא הופך ללא פעיל וכך הוא משלם את דמי הניהול הגבוהים ביותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker