בתוך חודשיים: הפניקס השלימה 
עסקות נדל"ן ב-1.4 מיליארד שקל

החברה מכרה באחרונה, יחד עם שותפים, שני מקבצי דיור בפלורידה, הכוללים 600 יחידות, תמורת 62 מיליון דולר, כשחלקה היה 30 מיליון דולר. ההשקעה הניבה להפניקס רווח כולל של 10 מיליון דולר ■ הפניקס גם רכשה את מתחם יקב כרמל מזרחי בראשל"צ ב–165 מיליון שקל

מיכאל רוכוורגר

קבוצת הביטוח הפניקס, המצויה בשליטת קבוצת דלק של יצחק תשובה, השלימה בחודשיים האחרונים כמה עסקות בתחום הנדל"ן בהיקף כספי מצטבר של כ-1.4 מיליארד שקל. מדובר בעסקה של מימוש נכסים ברווח נאה בארה"ב, וכן רכישת שלושה נכסים.

את פעילות הנדל"ן בהפניקס מנהל שלמה גוטמן, המשנה למנכ"ל הפניקס השקעות, הצפוי בקרוב להצטרף כשותף נוסף בקרן ריאליטי המתמחה בהשבחת נדל"ן בישראל. הפניקס צפויה להיות משקיע עוגן בקרן החדשה של ריאליטי. תיק הנדל"ן המנוהל בידי הפניקס מסתכם כיום ב-4.3 מיליארד שקל - גידול של פי ארבעה בשלוש שנים. נכסים בולטים של הפניקס הם: קניון רננים, קניון סביונים, בית ריטליקס ברעננה, בית פריסקל בהרצליה, מתחם מגה ברמת החי"ל, מגדלי שקל בבני ברק, וכן כמה נכסים בארה"ב ובאירופה.

נכס נדל"ן חברת הפניקס צילום: הפניקס

ל–TheMarker נודע כי הפניקס, המנוהלת בידי אייל לפידות, מימשה באחרונה יחד עם שני שותפים זרים,שני מקבצי דיור בעיר ג'קסונוויל, פלורידה, הכוללים 600 יחידות, בתמורה כוללת של 62 מיליון דולר (240 מיליון שקל). חלקה של הפניקס מתוך סכום זה היה 30.4 מיליון דולר (116 מיליון שקל). ההשקעה בנכסים האלו הניבה להפניקס רווח כולל של 10 מיליון דולר (כ–38 מיליון שקל), מה שמשקף שיעור תשואה פנימי שנתי (IRR) של יותר מ-20% על השקעתה.

הפניקס רכשה את המקבצים יחד עם שותפים מקומיים ברבעון הרביעי של 2012. הם ממוקמים בקרבת מרכז העיר והנמל. בעקבות בניית מרכז רפואי אוניברסיטאי ותוספת שטחי מסחר נהנה האזור מגידול ניכר במספר המשרות, וכנגזר מכך מגידול בביקוש להשכרה.

בנוסף, בספטמבר 2014 רכשה הפניקס מידי חברת הנדל"ן מצלאוי את בניין המשרדים והמסחר בית המניפה (כיום הוא נקרא "בית תהל") באור יהודה תמורת 62 מיליון שקל. הנכס משתרע על פני שטח של יותר מ–7,000 מ"ר, באזור התעשייה הדרומי של אור יהודה, וכולל כ-200 חניות תת־קרקעיות.

שלמה גוטמן

הבניין מאוכלס בידי שני דיירים: ת.ה.ל, שהיא חברת תשתיות המים שבבעלות קרדן אן.וי שבשליטת יוסף גרינפלד, אבנר שנור ואיתן רכטר, השוכרת כ–90% מהבניין; והקריה האקדמית קריית אונו, המשכירה את יתרת הנכס. החוזים הם לתקופות ממושכות. הפניקס נכנסה לעסקה הזאת אחרי שראתה כי יש פוטנציאל להעלות את דמי השכירות בשל העובדה כי השוכרים משלמים כיום מחירים הנמוכים ממחירי שוק.

נוסף על כך, הפניקס רכשה את מתחם יקב כרמל מזרחי בראשון לציון (הממוקם מול מבנה העירייה) תמורת 165 מיליון שקל. הרכישה היתה יחד עם חברת השקעות בנדל"ן JTLV של עמיר בירם (לשעבר מנכ"ל בריטיש ישראל), רוני בירם וגיל דויטש; אריאל רוטר (בנם של גבי ואתי רוטר, בעלי השליטה בחברת האופנה קסטרו) ומשקיעים פרטיים נוספים. שטח היקב הוא 36 דונם. בכוונת השותפים להשקיע 130 מיליון שקל נוספים בעבודות שימור, ובהפיכת המקום למתחם בילוי פתוח לציבור, שיכלול מסעדות, בתי קפה, בוטיקים וגלריות. בנוסף, בכוונת הקבוצה לקדם שינויי ייעוד למגורים בחלק מהמתחם.

הפניקס גם השלימה באחרונה עסקה גדולה עם שותפים מקומיים, שבה נרכשו שישה מקבצי דיור הכוללים 1,928 דירות בערים אטלנטה, יוסטון ודאלאס, בתמורה כוללת של 210 מיליון דולר (800 מיליון שקל). חלק הפניקס בעסקה מוערך ב–40% (כ–300 מיליון שקל), והיא נעשתה בשיתוף עם בית ההשקעות פסגות (40%) ועם שותף אמריקאי (20%) - חברת אטלנטיק פסיפיק. מתוך ה-800 מיליון שקל, השותפים יקבלו הלוואות נון־ריקורס (שהבטוחה היחידה בגינן היא הנכס עצמו) מידי פרדי מק בהיקף של 490 מיליון שקל. היתר יגיע מהון עצמי. הנכסים הנרכשים נהנים מתפוסה גבוהה של 95%. המחיר ששולם בידי הפניקס ושותפיה בעסקה הוא כ–20% מתחת לעלות הבנייה של הנכסים, ביחס למחירי השחלוף (בנייה מחדש) כיום.

מהפניקס נמסר בתגובה; "אנחנו ממשיכים ביישום האסטרטגיה להגדלה והשבחה של תיק הנדל"ן, כפועל יוצא מגיוון אלוקציית ההשקעות של החברה. בשלוש השנים האחרונים בוצעה פעילות אינטנסיבית להרחבת פרוטפוליו הנדל"ן של הפניקס. בתקופה זו היקף הנכסים המנוהלים צמח כמעט פי ארבעה, תוך בניית פורטפוליו נכסים איכותיים וביצוע עסקות, שבחלקן בעלות אופי שונה מפרופיל ההשקעה המקובל אצל המוסדיים. אנחנו משוכנעים שמגמה זו תימשך 
גם בעתיד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker