דו"ח מעודכן למאגר "אפרודיטה" הקפריסאי גוזר לו שווי של 1.5 מיליארד דולר

מאגר אפרודיטה נמצא ברובו המכריע בשטחי קפריסין, והוא מוחזק על ידי קבוצת דלק (30%) ונובל אנרגי' (70%) ■ לאחר פיענוח שלושה קידוחים שבוצעו בשטחי המאגר, נמצא שהיקף המשאבים עלה בכ-12% ל-4.5 TCF גז טבעי ו-9 מיליון חביות קונדנסט – כמחצית ממאגר תמר

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שותפויות חיפושי הגז של קבוצת דלק, אבנר ודלק קידוחים, וחברת האנרגיה האמריקאית נובל אנרג'י פירסמו היום (ג') דו"ח מעודכן לגבי רזרבות הגז והקונדנסט (חומר גלם לייצור נפט) במאגר אפרודיטה הקפריסאי.

הדו"ח, שמתבסס על פענוח של שלושה קידוחים, מצביע על גידול של 12% ברזרבות הגז ל-4.5 TCF ועלייה של 11% בהיקף קונדנסט ל-9 מיליון חביות. לשם השוואה, מאגר לווייתן הענקי מכיל כ-22 TCF גז טבעי וכ-20 מיליון חביות קונדנסט.

בהנחה ששווי אפרודיטה מתומחר באופן דומה למאגר לווייתן השכן והסיכונים בו דומים, הרי שהגידול בכמויות משקף למאגר שווי נוכחי (מהוון) של כ-1.4-1.8 מיליארד דולר. שותפויות הגז השותפות באפרודיטה מגיבות לדיווח בעליות: דלק קידוחים עולה ב-0.6%, קבוצת דלק מוסיפה 0.5%, ושותפות הזדמנות ישראלית - שחלק משטחי המאגר גולש לרישיון שבו היא שותפה– עולה ב-1%. אבנר נסחרת ללא שינוי.

מאגר אפרודיטה מוחזק על ידי קבוצת דלק (30%) ונובל אנרגי' (70%), המחזיקות גם בתגליות הגז הגדולות תמר ולווייתן שאל מול חופי שיראל. עד עתה בוצעו בשטחי המאגר שלושה קידוחים: השניים הראשונים, A-1 ו-A-8, בוצעו בשטח הימי של קפריסין ("בלוק 12"), וקידוח נוסף בוצע ברישיון "ישי" (חלק מרישיונות פלאג'יק), שבשטח מדינת ישראל. בקידוחים התגלה שרובו המכריע של המאגר נמצא בשטחי קפריסין, ושהוא גולש רק במעט לתוך שטחי "ישי". ב"ישי" בוצע לפני כשנתיים קידוח על ידי המיליארדרים טדי שגיא ובני שטיינמץ והזדמנות ישראלית בעלות של 103 מיליון דולר.

לפי האומדן "הטוב ביותר" (best estimate) בדו"ח המשאבים, שהוא האומדן המקובל לבחינה של היקף משאבי גז ונפט, כמות הגז המוכחת באפרודיטה ("משאבים מותנים") היא 3.5 TCF גז, בהשוואה ל-1.75 TCF בדו"ח הקודם. כ-1 TCF נוספים של גז סווגו כ"משאבים מנובאים", כלומר כאלה שלשם הוכחתם נדרשות פעולות נוספות בשטחי המאגר (למשל: קידוח רביעי). בדו"ח הקודם היקף המשאבים המנובאים עמד על 2.27 TCF. פענוח תוצאות הקידוחים אף העלה את כמות המשאבים באומדן הנמוך (Low Estimate) בכ-23% ובתרחיש הגבוה (High Estimate) ב-1%.

יפותח בשיתוף עם לווייתן

חידוש נוסף שמספקות קבוצת דלק ונובל אנרג'י נוגע לאופן פיתוחו של אפרודיטה. אם עד עתה דובר כי המאגר יספק בעיקר את צרכי המשק הקפריסאי והיצוא ממנו ייעשה בהתבסס על תהליך הנזלה (LNG) על אדמת קפריסין, הרי שקבוצת דלק ונובל בוחנים אפשרות לכרוך את פיתוחו של אפרודיטה עם פיתוחו של מאגר לווייתן השכן, אף הוא בשליטתן (85%). אפשרות זו מסמנת כעת כאפשרות המרכזית של פיתוח המאגר.

בדיווח למשקיעים הוסבר כי לאור כמות המשאבים הגבוהה יחסית וההיקף המצומצם של שוק הגז בקפריסין, הרי שרוב המשאבים באפרודיטה מיועדים ליצוא. לפיכך, השותפות בוחנות, ביחד עם ממשלת קפריסין, יצוא של גז דרך צינור תת מימי לשווקים באזור, שעיקרם הוא השוק המצרי. לפי התוכנית המסתמנת, השותפות יחברו את אפרודיטה לתשתית ההולכה של לווייתן, שנמצא מרחק של עשרות קילומטרים בלבד, ומשם – אל השווקים האזוריים.

הלקוחות הפוטנציאליים לגז הקפריסאי ולגז של מאגר לווייתן, הן בעיקר חברות אנרגיה בינלאומיות שפועלות במצרים ומחזיקות במתקני הנזלה של גז במדינה. בין החברות הן בריטיש גז ויוניון פנוסה הספרדית, שכבר חתמו על מזכרי הבנות ראשוניים לאספקה של גז ממאגר לווייתן ותמר הישראליים בהתאמה. מתקני ההנזלה של שתי החברות מושבתים מאז ההפיכה במצרים ב-2011. במזכרי ההבנות שנחתמו, נקבע כי בריטיש תרכוש כ-3.7 TCF גז מלווייתן במשך 15 שנים, בתמורה מצטברת של 30 מיליארד דולר; יוניון מעוניינת ב-2.4 TCF גז תמורת 20 מיליארד דולר לתקופה דומה.

אסדת הקידוח לווייתן ביםצילום: אלבטרוס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker