הראל תלווה לקרסו 330 מיליון שקל לפעילות בתחום המרכזים המסחריים

האשראי יינתן לחברה הבת קרסו נדל"ן לתקופה של 12 שנה, שבה יוקמו ויופעלו המרכזים ■ תמורת האשראי ישועבדו הזכויות בנכסים

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

קבוצת הביטוח והפיננסים הראל, שבשליטת יאיר המבורגר, תעניק הלוואה פרטית (מסוג Tailor Made) של 330 מיליון שקל לחברת קרסו נדל"ן שהיא חלק מקבוצת קרסו וחברה אחות של חברת קרסו מוטורס הציבורית הנסחרת לפי שווי שוק של כ–1.3 מיליארד שקל. האשראי ישמש את קרסו נדל"ן לצורך הקמה והשבחה של מרכזים מסחריים של החברה בישראל, שישמשו בטוחה להלוואה.

הצדדים סיכמו את פרטי העסקה והחתימה הסופית צפויה להתבצע בתקופה הקרובה. ההלוואה שתינתן תהיה לכ-12 שנה; בתקופה זו נכללים שנתיים של הקמה ולאחר מכן כ-10 שנים של הנבה. את העסקה מטעם הראל מובילים אמיר הסל, ראש חטיבת ההשקעות, ואיציק טוויל, ראש מחלקת אשראי הלא סחיר. מטעם קרסו נדל"ן מובילים את העסקה המנכ"ל, דן פרנס, וסמנכ"ל כספים, ראובן קידר.

קרסו נדל"ן היא חברה פרטית רווחית העוסקת בכל תחומי הנדל"ן המרכזיים בישראל: מגורים, מסחר, בנייני משרדים ומבנים לחברות היי־טק. היקף המאזן של החברה מוערך ב–1.5 מיליארד שקל והונה העצמי מוערך ב–450 מיליון שקל. בתקופה האחרונה בחנו בקרסו אפשרות של הנפקת מניותיה (IPO) של החברה בבורסה, אך בשלב זה החליטו להמתין עם המהלך ולהמשיך להרחיב את פעילותה.

יאיר המבורגר

באמצעות החברה הבת קרסו מרכזים מסחריים מקימה קרסו נדל"ן מרכזים ייחודיים בשכונות מגורים ברחבי הארץ, ששטח כל אחד מהם 3,000–5,000 מ"ר בממוצע. כיום כולל הפורטפוליו של החברה שבעה מרכזים מסחריים ביבנה, אבן יהודה, חדרה, אשדוד, מעלה אדומים וצומת חולון. לאחרונה השלימה קרסו נדל"ן עסקה שבמסגרתה בית ההשקעות הגדול בישראל פסגות, המנוהל על ידי חגי בדש, ישקיע כ–120 מיליון שקל במרכזי מסחר שכונתיים שתקים קרסו נדל"ן בשנים הבאות ביבנה, אבן יהודה, מעלה אדומים וחדרה. השווי הכולל הצפוי של המרכזים המסחריים שבהם תשקיע פסגות הוא כ-240 מיליון שקל, וחלקה של פסגות בפרויקטים יסתכם בכ–50%.

הראל, המנוהלת על ידי שמעון אלקבץ ומישל סיבוני, קיבלה בשנים האחרונות החלטה אסטרטגית להיהפך לשחקן מוביל בקרב הגופים המוסדיים בתחום הנדל"ן והתשתיות. בהתאם לכך השקיעה הראל כמה מיליארדי שקלים באופן ישיר בנדל"ן בישראל ובחו"ל, רכשה מניות של חברות במצטבר במאות מיליוני שקלים והעניקה הלוואות פרטיות בהיקף מצטבר של כמה מיליארדי שקלים בנדל"ן. בשנה שעברה גם הקימה פעילות ייעודית של מימון וליווי פרויקטי נדל"ן החל משלב ההקמה ותוך פיקוח צמוד במהלך תקופת ההקמה. פעילות זו מנוהלת על ידי יעקב ניצן, לשעבר מנהל פעילות נדל"ן בבנק אוצר החייל.

הפעילויות הללו נועדו לגוון את תיק ההשקעות של הראל במטרה להשיג לעמיתיה תשואות עודפות לאורך זמן בתקופת ריביות אפסיות השוררות זה כמה שנים בשווקים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker