הסטטיסטיקן הממשלתי: מס הכנסה לא מספק נתונים בסיסיים ולכן תחזיות גביית המסים אינה נכונה

פרופ' שלמה יצחקי: הנתונים שמס הכנסה לא מעביר לידיעת הציבור ולמשרד האוצר לא מאפשרים לבדוק את מידת ההשפעה של הצעדים הכלכלים שיוזם האוצר כמו הפחתות מסים או ביטול פטורים

ניצן כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ניצן כהן

הסטטיסטיקן הראשי, פרופ' שלמה יצחקי, אומר היום כי מס הכנסה אינו מעביר נתונים בסיסיים לידיעת הציבור ולידיעת מקבלי ההחלטות, ולכן גם תחזיות גביית המסים והכנסות המדינה הכתובים בספרי התקציב אינם נכונים. יצחקי אומר כי מדובר בנתונים על התפלגות הגבייה לפי שנים, כלומר על בסיס מצטבר, התפלגות החובות של הציבור למס הכנסה והרכב הכנסות הציבור.

יצחקי מסביר כי בכל שנה גובה מס הכנסה כספים שחלקם נובעים מחובות משנים עברו. מס הכנסה אינו מספק את הנתונים לציבור איזה חלק מאותה גבייה היה על חשבון השנה בה שולם החוב ואיזה חלק שולם על חשבון שנים עברו. "בצורה כזו קשה עד בלתי אפשרי להכין תחזית גביית מסים וקשה גם לבחון השפעה של שינויים במשכורות ובשיעורי המס על הכנסות המדינה ממסים".

עוד אומר יצחקי כי מס הכנסה אינו מעביר נתונים מדויקים אודות חובות הציבור למס הכנסה ואיכותם. "מצבת החובות של הציבור למס הכנסה צריכה להיות מוצגת לציבור ולמשרד האוצר בדיוק כמו בבנקים. כמה מהחובות הם בהסכמה כלומר הם ישולמו בעתיד, כמה הם חובות שלא יגבו בשל התיישנות וכמה מהחובות נמצאים בשלבי התדיינות שונים".

נתון מהותי נוסף שלטענת יצחקי אינו מועבר לידיעת הציבור הוא מה הרכב ההכנסות של הציבור הישראלי בכל רמת הכנסה. לדוגמה, נותן יצחקי נתון שקיים בעולם המערבי: ברמת הכנסה שנתית של 50-100 אלף שקל בשנה מה חלק ההכנסה הנובעת מעבודה, כמה מההכנסה השנתית של אדם נובעת מרווחי הון וכמה מקצבאות וכן הלאה.

"מדובר בנתונים משמעותיים שבעבר סופקו על ידי מס הכנסה וכבר שנים נמנעים במס הכנסה מלהעביר את הנתונים האלה. ללא הנתונים האלה קשה עד בלתי אפשרי לבנות תחזית הכנסות אמיתית ואף לבחון תהליכים כלכלים שעוברים על הציבור" אמר יצחקי.

מאגף המסים המאוחד נמסר כי בתקופה הקרובה תתקיים פגישה בין איתן רוב לפרופ' יצחקי בה יוחלט לאילו נתונים זקוק יצחקי שאינם מסופקים ויוחלט על דרכי העברת מידע.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker