ראיון |

אלשטיין: "אנחנו נמצאים באי.די.בי רק שני רבעונים. בניית אמון לוקחת זמן"

יום לאחר ההודעה על הזרמת הון של 176 מ' ש' לאי.די.בי מבעלי השליטה, זינקה מניית הקבוצה ב–11% ■ אדוארדו אלשטיין: "קנייה של קונצרן כמו אי.די.בי זו הזדמנות של פעם ב–100 שנה. איש כבר לא יבנה קונצרן כזה מגוון בישראל עוד פעם"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

 בתוך חצי שנה מוטי בן משה ואדוארדו אלשטיין לקבוצת אי.די.בי סכום דמיוני של כ–1.4 מיליארד שקל. כ–900 מיליון שקל זרמו לחיזוק ההון של אי.די.בי פיתוח ועוד 300 מיליון נמסרו ישירות לבעלי החוב של אי.די.בי אחזקות. למרות הסכום העצום הזה, בשוק ההון ובמערכת הבנקאית היחס אל שני בעלי השליטה החדשים באי.די.בי נותר חשדני.

החשדנות הזו מצאה את ביטויה באמצע החודש שעבר עם נפילה של 30% בתוך חודש במניית אי.די.בי לשפל של 3.4 שקלים. גם עליית התשואות באג"ח של החברה לרמה של 9% היתה איתות מדאיג.

היום, בעקבות של 176 מיליון שקל מבעלי השליטה, רשמה מניית אי.די.בי זינוק של 11% וחזרה ל–4.3 שקלים. "בשוק רוצים לראות תוצאות ומהר, אבל אנחנו כאן לזמן ארוך", אמר אתמול אלשטיין בראיון ל–TheMarker מביתו שבארגנטינה. "בניית אמון לוקחת זמן ואנחנו נמצאים בחברה רק שני רבעונים".

אלשטיין מביע אופטימיות אבל בשוק מביעים אי נוחות מקשיי התקשורת בין אלשטיין ובן משה, המונעים מהם עד כה לקבל החלטות מהותיות, בעיקר בכל הנוגע לאיוש משרות בכירות בקבוצה. נראה שחלק לא מבוטל מההחלטות הניהוליות בקבוצה תקוע או מתעכב בגלל חוסר הסכמות בין השניים. ההחלטות שכן מתקבלות — כמו הזרמת ההון האחרונה ומשיכת הדיווידנד מדסק"ש — נעשות תחת לחץ.

ההון שהזרימו בעלי השליטה שנעשה לפי מחיר של 5.5 שקלים למניית אי.די.בי, הרחק מעל מחיר השוק.

אדוארדו אלשטייןצילום: מוטי מילרוד

הוא נועד לאותת למשקיעים על אמון השניים בחברה. הוא יתווסף לכ–150 מיליון שקל בעקבות הדיווידנד מדסק"ש ולכ–205 מיליון שקל שיש בקופה. כך לאי.די.בי פיתוח שוב יהיה שקט תעשייתי של כמה חודשים. אולי עד אז ימצאו אלשטיין ובן משה דרכים קצת פחות יקרות מבחינתם כדי לשפר את רמת האמון כלפיהם מצד שוק ההון הישראלי.

נכון להיום, כאשר האג"ח של אי.די.בי עדיין נסחרות בתשואות לפדיון של 6.5%–7.7%, אין להם אפשרות של ממש למחזר את החובות של החברה בריביות סבירות והם נאלצים להמשיך להביא כסף מהבית לשם כך. אלשטיין, כך נראה, לא מוטרד מכך בינתיים.

למה החלטת לדבר אתמול עם התקשורת בישראל? האם מתחיל עידן חדש באי.די.בי? יש לך מסר חשוב למשקיעים ולבעלי האג"ח?

"לא מדובר בחדשות דרמטיות. אנחנו עושים מה שהתחייבנו. לקחנו את השליטה באי.די.בי פיתוח לפני חצי שנה והתחייבנו להזרים לה יותר ממיליארד שקל. כעת החלטנו להקדים את ההזרמות כדי לשפר את התזרים ולהראות שעתיד החברה עומדת לנגד עינינו".

"לא עוסק בעתידנות"

השקעתם הרבה כסף ועמדתם בהבטחותיכם עד כה. אבל אנשים בשוק אומרים שהם מצפים להחלטות ניהוליות שבינתיים לא מתקבלות. הראיה לכך היא שאת החברה עדיין מנהלים האנשים שמינה בעבר נוחי דנקנר, גם בחברות המטה וגם בחברות התפעוליות.

"אני מאמין שצעדים ושינויים גדולים לא צריכים להיעשות בחופזה. אנחנו לא רוצים לעשות שינויים דרמטיים — לא ברבעון אחד או שניים — שאחר כך נצטער עליהם".

כשאתה מסתכל היום על הנכס שקנית בישראל ועל ההשקעה הגדולה שעשית — ממה אתה הכי מודאג?

"אי הוודאות הכי גדולה מבחינתנו היא מתן ההיתר לשליטה בכלל ביטוח. פגשתי את המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר. הפגישה היתה חיובית מאוד. הגשנו לה את כל המסמכים הנדרשים. יש לי אמון ברגולטורים בישראל ואני אופטימי בעניין קבלת היתר השליטה. היתה לי חברת ביטוח בארגנטינה יחד עם שותפים ידועים בהם מייקל שטיינהרט. אין סיבה שלא אקבל היתר שליטה גם בכלל ביטוח. זה יהיה לטובת ציבור החוסכים שאנחנו נשלוט ונשביח את החברה. לגבי שאר החברות, צריך רק סבלנות".

משיחות עם משקיעים בחברה וגורמים שהיו אתכם במגע מצטיירת תמונה שגם היום אתה ושותפך, מוטי בן משה, לא מצליחים למצוא שפה משותפת ואתם מתקשים לקדם תהליכים נחוצים. האם כך נראים הדברים גם מנקודת מבטך?

"מוטי ואני מקיימים דיאלוג ומדברים בינינו. במונחי תקשורת בינינו אולי הדברים צריכים להשתפר. אבל אי אפשר לומר שאנחנו לא עושים. אנחנו באמת משתדלים ועושים לא מעט דברים חיוביים. בניית אמון לוקחת זמן ובינתיים אנחנו בחברה רק שני רבעונים".

בשוק הישראלי רבים מעריכים שאתם תיפרדו בקרוב, אולי אפילו בשנה הקרובה, ומחכים לראות מי מביניכם יפעיל ראשון את מנגנון הבמ"בי להיפרדות (במב"י — קנה אותי או שאקנה אותך). מה דעתך על כך?

"אני לא עוסק בעתידנות ואני לא יכול לומר כמה זמן נהיה ביחד — 50 שנה או 25 שנה. ברור שיש בינינו הבדלי תרבות, גיאוגרפיה והיסטוריה. ועדיין אנחנו מצליחים לעשות הרבה גם ביחד. כשיש הסכמות בינינו הדברים זזים מהר יותר וכשלא מסכימים על משהו אז לא. כל עוד אנחנו לומדים לכבד זה את זה כך מתקבלות תוצאות טובות יותר. יש לנו אינטרס משותף והבייבי הזה שקוראים לו אי.די.בי מחזיק אותנו ביחד. אנחנו נשמח לקדם אותו בכל תהליך הצמיחה".

אי.די.בי פיתוח עדיין חברה מאוד ממונפת עם המון הלוואות. לאילו רמות מינוף היא צריכה לרדת לדעתך?

"בארגנטינה החברות שאנחנו מנהלים מתנהלות סביב רמות מינוף של כ–20% מהמאזן. לא בטוח שנגיע לרמות מינוף כאלה באי.די.בי ברמת חברות המטה. ההזרמות שאנחנו עושים נועדו להוריד את המינוף ולהפוך את אי.די.בי והחברות הבנות לנזילות יותר. אף חברה עוד לא נפלה מזה שהיה לה יותר מדי הון".

בשוק הופתעו מכך שחיים גבריאלי, שהיה יד ימינו של נוחי דנקנר, נשאר מנכ"ל אי.די.בי פיתוח. למה החלטתם להשאיר אותו בתפקידו?

"במשך ששת החודשים האחרונים, וגם בימים אלה, חיים הקדיש ומקדיש כמעט 24 שעות ביממה כדי לסייע לחברה. אנחנו מרוצים מאוד ממה שהוא עושה, וכל עוד הוא ימשיך לעשות זאת הוא יהיה חלק מהקבוצה. נכון לעכשיו הוא נשאר בקבוצה".

דיברתם הרבה על צמצום עלויות, בין השאר באמצעות איחוד מטות ומעבר למשרדים זולים יותר. בינתיים גם באי.די.בי פיתוח וגם בחברה הבת דסק"ש מטות הניהול נותרו מנופחים. לא קיצצתם עד כה כלל בעלויות השכר של הקבוצה.

"אנחנו רוצים לעשות זאת לאט, ולא באופן דרמטי. שינויים גדולים עושים לאט. מה שחשוב זה הכיוון החיובי והזהירות. המהירות של ביצוע השינויים לא קובעת לנו כי אנחנו פה לעשרות שנים".

אתם טוענים שהשווי של החברות התפעוליות ושל הקבוצה גבוה יותר מהשווי שלהן בשוק. אם כך, למה אתה ובן משה לא קונים מניות של אי.די.בי פיתוח בשוק? אולי אתם מחמיצים כאן הזדמנות?

"יש לנו כבר שליטה בחברה אז אנחנו לא זקוקים לכך. אנחנו מעדיפים להפנות משאבי הון דווקא פנימה לתוך החברה, כדי להבריא אותה ולא כדי לקבל עוד כמה אחוזים ממנה דרך קנייה בשוק. חוץ מזה, אנחנו פועלים בשקיפות מלאה ולא רוצים לבצע פעולות שלא לטובת ציבור בעלי המניות".

נכון להיום כל אחד מכם מופסד על הנייר מההשקעה באי.די.בי כ–600 מיליון שקל. האם יש לך רגעים שבהם אתה מתחרט על ההשקעה הזו?

"ממש לא. במהלך 24 חודשים האחרונים ביליתי יותר ממחצית מהזמן שלי בישראל. מאז גיל 20 אני חולם לבצע השקעה מהותית בישראל. לקח כמה עשרות שנים עד שזה קרה. קנייה של קונצרן בסדר הגודל הזה אפשר לעשות רק פעם ב–100 שנה. הרי אף אחד לא יוכל לבנות שוב קונצרן כזה מגוון בישראל עוד פעם. מבחינה כספית כבר עשיתי השקעות בהיקפים גדולים יותר. אבל מבחינת השקעת זמן ומשאבי ניהול מדובר בהשקעה הכי מהותית. השקענו כבר 1.5 מיליארד שקל ויש לנו מספיק משאבים כדי להמשיך לתמוך באי.די.בי. אנחנו לא חוגגים מזה שבינתיים אנחנו מפסידים, אבל ידענו שזה מה שיקרה בהתחלה. זה מה שבדרך כלל קורה בהשקעות. הייתי כבר במצבים של להיות מופסד ב–90% אבל בזמנים רעים אני מתפקד יותר טוב. אני אוהב לקחת חברות עם עם אתגר ולהשביח אותן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker