אני רק שאלה

מהו "שוק עמוק" של אג"ח, ולמה הוא חשוב?

בשנה האחרונה התוודענו למושג חדש - "שוק עמוק" של איגרות חוב. יוסף שטח שואל מה פירושו של מושג זה, ובמה הוא נבדל משוק סחיר או נזיל

עמי גינזבורג

המושג שוק עמוק הוא בעל משמעות חשבונאית. שוק עמוק, באופן כללי, הוא שוק שקיימת בו נזילות גבוהה וסחירות גבוהה לאג"ח של חברות בדירוג גבוה (AA ומעלה). בכדי להחליט אם השוק הוא אכן עמוק צריך להחליט מהם הפרמטרים שבהם מוגדרים המושגים "נזילות" ו"סחירות".

במדינה שבה הרגולטורים מחליטים שמתקיים בה "שוק עמוק" באג"ח, חברות יכולות להשתמש בריבית (תשואה) הממוצעת שנקבעת בשוק לאג"ח הקונצרניות לצורך חישובי היוון שונים של התחייבויותיהן.

להחלטה מהסוג הזה יש משמעות חשבונאית רבה. גובה ריבית ההיוון משפיע במידה דרמטית על ערכי התחייבויות לטווח ארוך כמו התחייבויות של חברה לפנסיה של עובדיה. כשלחברה יש התחייבויות של עשרות מיליארדי שקלים לעובדיה בגין תשלומי פנסיה עתידיים, כל עלייה של 1% בריבית ההיוון תפחית את השווי הנוכחי של ההתחייבויות האלה במיליארדי שקלים. הפחתת התחייבויות תעלה את ההון העצמי של החברה ותשפר את איתנותה הפיננסית.

עד השנה היה מוסכם שבישראל לא מתקיים "שוק עמוק" לאג"ח קונצרניות. זו היתה מוסכמה כללית, שהאוצר ומשרדי רואי החשבון הגדולים אימצו אותה. באופן הזה נערכו גם הדו"חות הכספיים של כל החברות במשק. לכן, התחייבויות הפנסיה של גופים גדולים כמו חברת החשמל ובנק לאומי הוונו לפי הריביות של אג"ח ממשלתיות, שהן תמיד נמוכות יותר מאשר הריביות של אג"ח קונצרניות.

ואולם בשנה האחרונה נעשו בישראל כמה עבודות מחקר כדי לבדוק אם השוק בישראל הוא עמוק מספיק. חלק מהעבודות הראו שהשוק בישראל אכן עמוק, אך בבנק ישראל ובמשרד האוצר הגיעו למסקנה שונה.

ההחלטה בעניין זה הופקעה מידיו של המוסד לתקינה חשבונאית, ורשות ניירות ערך היא שאמורה להכריע. הרשות פירסמה באחרונה טיוטת החלטה שתומכת בקביעה שאכן קיים שוק אג"ח עמוק בישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker