פרמיית השליטה של דיויד פדרמן

כמה היה מקבל פדרמן לו היה מציע את שירותיו לחברה שבה אינו בעל שליטה?

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

"למר פדרמן ידע וניסיון עשיר ורב שנים בניהול חברות והשבחת ערכן. תרומתו של פדרמן כיו"ר כאו"ל (כרמל אולפינים), כסגן יו"ר החברה ובהמשך כיו"ר החברה, כדירקטור בחברות־הבנות האחרות של החברה וכחבר בוועדות שונות של דירקטוריון החברה, סייעה לחברה ולחברות־הבנות לבסס את חוסנן, לשפר את תוצאותיהן העסקיות ולבצע מהלכים אסטרטגיים ארוכי טווח".

במלים מפרגנות אלה בחרו חברי ועדת הדירקטוריון של בזן (בתי זיקוק לנפט חיפה) לנמק מדוע הם ממליצים לאשר את חידוש החוזה של דיויד פדרמן בשלוש שנים תמורת דמי ניהול חודשיים של 170 אלף שקל בעבור כהונתו בתפקיד סגן יו"ר בזן ויו"ר החברה־הבת כרמל אולפינים. מאז אשתקד פדרמן מכהן גם בתפקיד יו"ר בזן במקומו של עקיבא מוזס וגם בתפקיד סגן יו"ר בזן הנמצאת בשליטת החברה לישראל (37.08%) ופטרוכימיים (29.67%), שבה מחזיקים פדרמן ושותפיו, אלכס פסל ויעקב גוטנשטיין.

פדרמן גם מבקש לאשר לו מענק שנתי תלוי ביצועים של 1.5–2 מיליון שקל בשנה. כלומר, חבילת התגמול של פדרמן עשויה להגיע ליותר מ–3 מיליון שקל בשנה. בעלי המניות מקרב הציבור של בזן (33.25%) יתכנסו ב–1 בדצמבר 2014 לאסיפה שבה יהיה עליהם לאשר או להתנגד לתנאי השכר הנדיבים שמבקש פדרמן. לקראת האסיפה, יצטרכו בעלי המניות של בזן, שעמם נמנים גופים מוסדיים מהגדולים במשק, לפשפש ברקורד של פדרמן בשנים האחרונות כבעל השליטה ומהדמויות הניהוליות המובילות בבזן ובפטרוכימיים.

דיוויד פדרמן
דיויד פדרמןצילום: תומר אפלבאום

החברה שבאמצעותה פדרמן שולט בבזן, פטרוכימיים, הגיעה לחדלות פירעון, ושווייה צנח לפחות מ–20 מיליון שקל. החוב שהחברה אינה יכולה לפרוע מסתכם בכ–2 מיליארד שקל; החברה חייבת כסף לבעלי האג"ח (כ–1.5 מיליארד שקל), לבנק הפועלים ולקרן המנוף בראשית.

בעוד הפועלים ובראשית יראו בסופו של דבר את הכסף בחזרה, מחזיקי האג"ח סופגים תספורת ממוצעת של 30%–40%. מדוע זה קרה? בגלל השקעה ממונפת ולא מוצלחת שביצעה פטרוכימיים בבזן. האחזקה בבזן היא הנכס היחיד שנותר לפטרוכימיים. גובה ההחזר למחזיקי האג"ח תלוי במחירה של בזן. פדרמן אינו תורם ממקורותיו האישיים להסדר, ולמרות זאת, הוא נשאר בעל השליטה בחברה, מכיוון שהאחזקה בבבזן דורשת היתר שליטה, שכן בתי הזיקוק הם נכס אסטרטגי של המדינה.

ומה קורה בבזן? בשנים האחרונות סבלה החברה ממינוף גבוה, ממרווחי זיקוק נמוכים, מעיכובים ותקלות בבניית הפצחן המימני ומעיכובים באספקת גז טבעי; כל אלה תורגמו להפסדים כבדים ולצניחה של עשרות אחוזים בשווי מניית החברה. לפני כשנה גרמו "צרות" אלה לחשש מהסדר חוב בחברה ולתשואות דו־ספרתיות באג"ח.

בזן גם עברה החלפה של שלושה מנכ"לים ועצרה חלוקת דיווידנדים. מצב זה אילץ את החברה לישראל ופטרוכימיים להזרים מאות מיליוני שקלים לבזן, לבצע בה תוכנית התייעלות, הסדר מול הבנקים וצעדים פיננסיים מול הבנקים המממנים ובעלי האג"ח של החברה־הבת, כרמל אולפינים.

מאז השתפר מצבה, ובזן חזרה להיות חברה סולבנטית ואף גייסה חוב בשוק. בשנה האחרונה בזן נהנתה מעלייה במרווחי הזיקוק, ובשלושת החודשים האחרונים עלתה מניית בזן ביותר מ–20% - לשווי חברה של 4 מיליארד שקל. התשואות לפדיון האג"ח של החברה ירדו לרמות חד־ספרתיות - מה איפשר לבזן למחזר חוב של כ–900 מיליון שקל בריביות נמוכות.

מצבה של בזן טוב יותר, אבל קשה להצביע על תרומתו של פדרמן למצבה. מתוקף היותו יו"ר נדרש פדרמן למצוא מחליף למנכ"ל בזן, אריק יערי, שהתכוון לפרוש לפני כשנה. ואולם, יערי עדיין נשאר בתפקידו, ונראה כי פדרמן ושותפיו בחברה לישראל לא הצליחו למצוא מועמד מתאים לתפקיד.

לפדרמן קל ונוח לדרוש שכר מנופח מבזן - זו פרמיית השליטה שהוא מבקש לגזור לעצמו. ומה היה קורה אילו פדרמן היה מציע את שירותיו לחברה שבה אינו בעל שליטה, תמורת שכר של 170 אלף שקל בחודש? עם איכות הניהול שהוא הציג עד כה, נראה כי אין צורך להשיב על כך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker