לאומי והפועלים פורסים לטאואר חוב של 420 
מיליון שקל עד 2018

הסכם החדש מתייחס ליתרת החוב של טאואר כלפי שני הבנקים בהיקף של 111 מיליון דולר (420 מיליון שקל), שהיה אמור להיפרע במלואו בשנתיים הקרובות, וכעת ייפרס עד אוקטובר 2018

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

הבנקים לאומי והפועלים הגיעו להסכם מימון חדש עם חברת טאואר סמיקונדקטור, יצרנית השבבים ממגדל העמק המצויה בשליטת החברה לישראל הנשלטת בידי עידן עופר. ההסכם החדש מתייחס ליתרת החוב של טאואר כלפי שני הבנקים בהיקף של 111 מיליון דולר (420 מיליון שקל), שהיה אמור להיפרע במלואו בשנתיים הקרובות, וכעת ייפרס עד אוקטובר 2018.

בהסכם החדש יקטנו בצורה משמעותית הפירעונות של טאואר לבנקים ב–2015 ו–2016 - מ–101 ל–24 מיליון דולר. ההלוואה החדשה תישא ריבית שנתית של ליבור פלוס 3.9%. לוח הסילוקין החדש של ההלוואה כולל פירעון של 10 מיליון דולר בכל אחת מהשנים 2014 ו–2015, 14 מיליון דולר ב–2016, 56 מיליון דולר ב–2017 ו–21 מיליון דולר ב–2018.

ציון קינן, רקפת רוסק עמינח

ההסכם עם הבנקים כולל גם מנגנון להאצת תשלומי קרן במקרים מסוימים של עודפי מזומנים נטו, אם וכאשר ייווצרו, וכן הוא כולל הסכם תשלום עמלות בנקאיות ויחסים פיננסיים מסוימים, המתאימים לתוכנית העסקית של החברה. עבור שני הבנקים העסקים הנוכחיים עם טאואר הם בבחינת מזעור נזקים של האשראי הלא מוצלח שהעניקו לחברה בעבר.

טאואר, בניהולו של ראסל אלוונגר, עוסקת בפיתוח וייצור של מוליכים למחצה לתעשיית האלקטרוניקה. הענקת האשראי המקורי לטאואר נעשתה לפני יותר מעשור. אז העניקו לאומי והפועלים לחברה כ–500 מיליון דולר. טאואר נטלה את האשראי, בעיקר לצורך פיתוח מפעל השבבים השני שבו הושקעו כמה מיליארדי שקלים גם של בעלת השליטה, החברה לישראל.

ואולם, עקב ההפסדים שרשמה לאורך השנים, נאלצה טאואר לבצע ב–2008 הסדר חוב מקיף, שבו מחקו כל אחד משני הבנקים חוב של 100 מיליון דולר. מנכ"לית לאומי, רקפת רוסק עמינח, שימשה אז ראש החטיבה העסקית של לאומי, אך בשל היותה ידידה אישית של עופר, היא לא טיפלה באשראי זה כפי שאינה מעורבת בכל עסקי החברה לישראל וחברות הבנות שלה עם לאומי.

לאחר המחיקה נותר לטאואר חוב של כ–200 מיליון דולר. כחלק מאותו הסדר, הזרימה החברה לישראל לטאואר הון. בסופו של התהליך שנחתם ב-2010, קיבלו הבנקים כנגד חלק מחוב (שנמחק ונותר) שטרי הון (ללא מועד פקיעה וללא זכות הצבעה), הניתנים להמרה למניות, כולל פריסת חוב של 160 מיליון דולר (כ-600 מיליון שקל) מחדש ל–2013–2015.

בשנים האחרונות טאואר ניהלה מו"מ מול הבנקים כדי להגיע להסדר ולהימנע מהמרת שטרי ההון, וכנגזר מכך את הדילול במניה. ואולם, הצדדים לא הגיעו להבנות, ובסופו של דבר בקיץ 2012 אישרה רשות ניירות ערך האמריקאית (SEC) לשני הבנקים להמיר חלק משטרי ההון שהם מחזיקים למניות, כך שכל אחד מהבנקים קיבל 14% מטאואר. לאומי ניצל את העליות במניית טאואר, שעלתה בשנה האחרונה ב–74% לשווי חברה של 1.86 מיליארד שקל, ומכר יותר מחצית מאחזקתו ברווח של עשרות מיליוני שקלים. הרווח ימזער את ההפסדים שנגרמו מעסקת האשראי הלא מוצלחת. כעת אחזקותיו של לאומי בטאואר ירדו אל מתחת ל–5% (הבנק הפסיק להיות בעל ענין), הפועלים עדיין נותר עם אחזקה של 9% בטאואר.

נכון לסוף יוני 2014, בקופת טאואר היו מזומנים בסך 192 מיליון דולר. מלבד החוב ללאומי והפועלים טאואר חייבת 820 מיליון שקל לבעלי האג"ח להמרה מסדרה ד', האמורה להיפרע בשני תשלומי קרן בסוף דצמבר 2015 וסוף דצמבר 2016. לפי הערכות, טאואר תפעל למחזור חוב לתקופה ארוכה יותר.

"לאחר בחינה מדוקדקת של התוכניות העסקיות, המודלים והתחזיות הפיננסיות שלנו, הוכיחו הבנקים המלווים שלנו את אמונם בחברה באמצעות מתן הלוואה ארוכת טווח זו. בהתבסס על הצמיחה האורגנית שאנחנו צופים במכירות, וכן בהתבסס על המהלך האסטרטגי שעשינו השנה בעסקה עם פנסוניק - הלוואה ארוכת טווח זו מחזקת את המיצוב שלנו בשוק", אמר אלוונגר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker