שוק האג"ח לא מתרגש מהשינויים בדירוג האשראי של הבנקים הגדולים

חברות הדירוג הפתיעו באחרונה פעמיים את משקיעי האג"ח של הבנקים: S&P העלתה את הדירוג המקומי של הפועלים, לאומי והבינלאומי - וכעבור שבועיים הודיעה מודי'ס על הורדת אופק הדירוג של שני הבנקים הגדולים ■ מדוע לא היתה לכך השפעה של ממש על השוק?

דורון מולקנדוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
דורון מולקנדוב

בשבועות האחרונים הפתיעו חברות דירוג האשראי את המשקיעים בבנקים בישראל. הראשונה שעשתה זאת היתה S&P מעלות, שערב סוכות על העלאת דירוג האשראי המקומי של הפועלים ולאומי לדירוג מושלם וכן על העלאת הדירוג של הבנק הבינלאומי. לעומת זאת, בשבוע שעבר הודיעה מידרוג (מוד'יס) על הורדת אופק הדירוג הבינלאומי של אותם בנקים מ"ניטרלי" ל"שלילי" – הודעה שמשמעותה כי החברה מעריכה שהצעד הבא יהיה הורדת דירוג ולא העלאתו.

S&P מעלות העלתה את הדירוג של הפועלים ולאומי ל-AAA (בסולם הישראלי, הנמוך מהסולם העולמי) ואת הדירוג של הבינלאומי ל–AA פלוס. במקביל, S&P העולמית העלתה את הדירוג הבינלאומי של הפועלים ולאומי מ–BBB פלוס ל–A מינוס. העלאת הדירוג הוסברה בירידה בסיכונים הכלכליים של ישראל ובתחזית להמשך שיפור בשנים הקרובות - שיפור בהלימות ההון של הבנקים וכן ירידה בריכוזיות תיק האשראי של הבנקים הגדולים.

ההחלטה של מודי'ס שבועיים לאחר מכן להוריד את אופק הדירוג של הבנקים הגיעה על רקע ציפייה להחמרת הרגולציה בנוגע למה שמכונה "תאגיד בנקאי כושל". הכוונה היא לתקנות חדשות ששוקלים בפיקוח על הבנקים, שלפיהן בנקים שייקלעו לקשיים פיננסיים יידרשו ליידע את הנושים לגבי היקף האשראי.

המפקח על הבנקים אמור לפרסם בקרוב נייר עמדה בנושא זה, לאחר שכמה מדינות בעולם אימצו תקנות דומות בעקבות המשבר ב–2008. במודי'ס לא רואים זאת באור חיובי, מכיוון שבמקרה של חילוץ בנקים בהפסדים או על סף חדלות פירעון, התערבות כזאת תעביר חלק גדול יותר מהנטל מהממשלה למחזיקי האג"ח. מודי'ס השאירה על כנו את הדירוג העולמי לבנקים, A2 להפועלים ולאומי (שקול ל–A במעלות) ו–A3 לבינלאומי (שקול ל–A מינוס).

לפי אילו מההחלטות אמורים משקיעי האג"ח לפעול? אפשר היה לצפות לעליות עם פרסום העלאת הדירוג, מכיוון שצעד כזה עשוי לפתוח לגופים מסוימים אפשרות השקעה באג"ח, שבהן לא יכלו קודם לכן להשקיע בגלל דירוג שאינו גבוה דיו. ואולם אם נבחן את הביצועים של מדד תל בונד צמודות בנקים בהשוואה למדדים קונצרניים אחרים לאחר פרסום ההודעה על העלאת הדירוג של מעלות, נראה כי לא היתה לה השפעה של ממש. ב–7 באוקטובר, היום שבו פורסמה ההחלטה של S&P, עלה מדד צמודות בנקים ב–0.1%, בדומה לשינוי בתל בונד 40 ו–60 ובתל בונד צמודות.

הפרסום היה יום לפני ערב סוכות, כך שייתכן שלא כל המשקיעים הספיקו להגיב לחדשות. כשבוחנים את הביצועים של המדדים הקונצרניים ביום המסחר הראשון שלאחר מכן (12 באוקטובר, היום הראשון של חול המועד סוכות) מדד צמודות בנקים אמנם עלה ב–0.2%, בעוד שאר המדדים עלו ב–0.1% בלבד, אך קשה לייחס זאת רק להחלטת הדירוג. בעוד השווקים בישראל היו סגורים במשך החג, השווקים בעולם סערו כשמשקיעים ברחו ממניות, ושבו לאג"ח ממשלתיות ואג"ח בדירוגים גבוהים - ייתכן כי העליות החדות יותר באג"ח של הבנקים היו קשורות לכך.

הורדת האופק היתה עשויה להוביל לירידות באג"ח הבנקים, בעיקר של משקיעים שמעדיפים אג"ח קונצרניות בדירוג גבוה ובסיכון נמוך ככל האפשר. גם הפעם לא נראה שהמשקיעים באג"ח של הבנקים הגיבו באופן משמעותי. בארבעת ימי המסחר הבאים ירד תל בונד צמודות ב–0.5%, לעומת ירידה של 0.6% בתל בונד 60 וירידה של 0.4% בתל בונד 40.

בסיכום חודשי, מתחילת אוקטובר הניבו כל המדדים הקונצרנים המובילים תשואות שליליות. הבנקים אמנם ירדו פחות מרוב המדדים האחרים (0.3%, לעומת 0.4%–0.5% בתל בונד צמודות או בתל בונד 60), אך לנוכח ההתפתחויות בעולם והנהירה לאג"ח שנחשבות בטוחות קשה לייחס זאת להחלטות של חברות הדירוג.

המסקנה העולה מהבדיקה הקצרה הזאת היא כי לפחות בכל הקשור באג"ח של הבנקים, המשקיעים לא מתרגשים מההודעות של חברות הדירוג. בעידן של אחרי המשבר הגדול של 2007–2008 מסקנה כזאת מפתיעה לכאורה. למה רק לכאורה? כי נראה שדווקא לאור התשואות הנמוכות כיום, האג"ח בדירוגים הגבוהים, בעיקר של הבנקים, נרכשות בעיקר על ידי הגופים המוסדיים, שיודעים לדרג עצמאית את האג"ח האלה, ואין להם צורך מיוחד במעקב של חברות הדירוג.

בהקשר הזה, נראה כי המוסדיים גם לא מוטרדים מהאפשרות שהבנקים לא יפרעו את חובותיהם או מהחששות שהביעה מודי'ס. ניסיון העבר בישראל מלמד שבכל פעם שבנק פשט רגל והולאם, הממשלה דאגה לפירעון התחייבויותיו. כך היה בפרשות ויסות המניות בשנות ה–80 ובפרשת הבנק למסחר בתחילת שנות ה-2000. ואם החשש המרכזי בנוגע ליכולת הפירעון לא קיים, הרי שהחלטות כמו שינוי בתחזית דירוג או שינוי קטן בדירוג עצמו פחות משמעותיות לשוק.

הכותב הוא מנהל קרנות 
בהראל פיא. הראל עשויה להחזיק או לסחור בני"ע המצוינים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker