לאחר שש שנים: מנכ"ל ישראכרט דב קוטלר פורש עם עלות שכר של 30 מ' ש'

במהלך תקופת כהונתו של קוטלר צמח הרווח הנקי של החברה ב-70% ■ קוטלר: "התמיכה של הדירקטוריון סייעה לנו להצעיד את החברה קדימה"

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיון איזסקו

בנק הפועלים הודיע היום כי מנכ"ל החברה הבת ישראכרט, דב קוטלר, יסיים את כהונתו לאחר שש שנים בתפקיד. בפגישה עם מנכ"ל בנק הפועלים ציון קינן, שהתקיימה ביום ראשון, ביקש קוטלר לפרוש בסוף ינואר 2015, מועד תום חוזה העסקתו. ככל הידוע, קוטלר עדיין לא קיבל החלטה לגבי המשך דרכו הניהולית.

ישראכרט היא חברת כרטיסי האשראי הגדולה בישראל, והיא מחזיקה בנתח של 47% משוק זה. עלות העסקתו הכוללת של קוטלר בשש השנים האחרונות מסתכמת ביותר מ–30 מיליון שקל (כולל עלות חבילת האופציות בעת הקצאתן).

בתקופת כהונתו של קוטלר הושפע הענף משתי מגמות מרכזיות ומנוגדות שהשפיעו על רווחיותה של החברה. מצד אחד מחזור הקניות שהציבור מבצע בכרטיסי אשראי צמח מכ–168 מיליארד שקל ב–2009 לכ–230 מיליארד שקל ב–2013, כשהגידול המהיר נובע בעיקר מההעדפה של הציבור להגביר את השימוש בכרטיסי אשראי, במקום תשלומים במזומן או בהוראות קבע בבנק.

מצד שני, פעילות הרגולטורים, ובמיוחד הפחתת עמלת הסליקה הצולבת על ידי רשות ההגבלים ובית הדין להגבלים עסקיים מנעו מהחברות ליהנות באופן מלא מהעלייה במחזורי הקניות. אלא שהמאבק של החברות, ובראשן ישראכרט, הצליח להוביל להתמשכות הדיונים בבית הדין להגבלים עסקיים ולהארכת התקופה שבה נהנתה החברה מעמלות סליקה גבוהות — על גבם של בתי העסק. רפורמה נוספת שהחברה לא הצליחה לעצור היא חוק ישראכרט, שפתח לתחרות את שוק סליקת כרטיסי ישראכרט, שבו החברה היתה הלכה למעשה מונופול.

בתקופת כהונתו של קוטלר, הרווח הנקי של ישראכרט רשם עלייה של 70%, מ–176 מיליון שקל ב–2008 (ערב כניסתו לתפקיד) ועד ל–299 מיליון שקל ב–2013. קינן נוהג למנות בבנק הפועלים מנהלים במהירות, ולכן ניתן להעריך כי כבר בימים הקרובים יכריז הבנק על מחליפו של קוטלר.

דב קוטלר, מנכ"ל ישראכרטצילום: עופר וקנין

מי שיכנס בנעליו של קוטלר יידרש גם הוא ככל הנראה למקד את מאמציו בתחום הדיפת הרגולציה, אם יהיה מעוניין לשמור על הרווחיות הגבוהה של החברה. בשבוע שעבר אישרה הממשלה את רפורמת הדביט, שעלולה להכניס לשוק חברות סליקה חדשות, להעניק לממונה על ההגבלים העסקיים את הסמכות לקבוע את גובה עמלת הסליקה הצולבת ולהכניס לשוק התשלומים כרטיסי חיוב מיידי (דביט) שבהם העמלות צפויות להיות נמוכות משמעותית מהעמלות בכרטיסי האשראי.

רפורמות נוספות הנמצאות על הפרק כוללות קביעת ריבית מקסימלית אחידה שתחול על הבנקים וחברות כרטיסי האשראי ועל הגופים החוץ בנקאיים. חקיקה זו תגרום לחברות האשראי לאבד את הבלעדיות החוקית שיש להן כיום במתן אשראי בריבית דו־ספרתית למשקי בית.

קוטלר התייחס לתקופת כהונתו בחברה ומסר: "בזכות עובדי ומנהלי ישראכרט הגיעה החברה לשיאים עסקיים בחמש השנים האחרונות. עבודת הצוות בחברה, שכללה גם תמיכה משמעותית של הדירקטוריון, סייעה לנו להצעיד את החברה למקום שבו היא נמצאת כיום. אני מודה לבנק הפועלים על האמון שנתן בי במשך תקופת כהונתי כמנכ"ל, וליושבת ראש החברה משך שנים ארוכות, אירית איזקסון, על תרומתה הרבה להצלחת החברה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker