הישג לכת"ב: מדיוויישן תמסחר תרופה לסרטן של קיורטק ותממן הקמת מפעל בישראל

העסקה תייצר לכלל ביוטכנולוגיה הכנסה של 5 מיליון דולר והכנסות עתידיות של מאות מיליוני דולרים, בהתאם לעמידה באבני דרך בניסויים

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמי גינזבורג

פרשת ההטיה של תוצאות הניסוי של חברת אנדרומדה בתרופה לסוכרת נעורים פגעה קשות במנייתה של החברה האם לשעבר שלה, כלל ביוטכנולוגיה, שמכרה אותה להיפריון האמריקאית. בעקבות הפרשה איבדה כת"ב בתחילת ספטמבר כמחצית משוויה. מאז אפריל האחרון צנחה מניית כת"ב ב–70%.

לצד הטיפול במשבר אנדרומדה, מנהלי כלל ביוטכנולוגיה ממשיכים במאמציהם לבצע עסקות נוספות, שמטרתן למסחר תרופות של חברות מוחזקות שלה. ביום שישי דיווחה כלל ביוטכנולוגיה על עסקה בחברה המוחזקת (53%) קיורטק, שעשויה להכניס לה מאות מיליוני דולרים. העסקה עשויה להועיל גם לחברה האם של כלל ביוטכנולוגיה, כלל תעשיות, המחזיקה ישירות ב–25% ממניות קיורטק.

קיורטק, המעסיקה 20 עובדים וממוקמת באזור התעשייה ביבנה, פיתחה נוגדן הקרוי PD-1 המשמש לריפוי כמה סוגי סרטן. מנכ"ל החברה, מיקי שיקלר, הצטרף אליה בסמוך להקמתה ב–2001. החברה השלימה עד כה ארבעה ניסויים של שלב 2, שבהם השתתפו כמה מאות מטופלים, ובדקה, בין השאר, את יעילות התרופה בסרטן העור ובסרטן גרורתי של המעי הגס. כדי למסחר את התרופות ולהעבירן לניסויי שלב 3 היקרים (עלות כל ניסוי כזה, שבו משתתפים מאות חולים, נאמד ב–100 מיליון דולר) נזקקה קיורטק לשותפה בעלת כיסים עמוקים. לשם כך היא בחרה במדיוויישן האמריקאית.

מדיוויישן, הממוקמת בסן פרנסיסקו, קליפורניה, מתמחה בפיתוח תרופות למחלת הסרטן. שווי השוק של מדיוויישן הוא כ–8 מיליארד דולר. לחברה היו בשנה האחרונה הכנסות של 390 מיליון דולר ורווח נקי של 23.7 מיליון דולר.

ההסכם בין החברות קובע כי התשלום המיידי שתקבל כלל ביוטכנולוגיה בעסקה יהיה 5 מיליון דולר. בשלב הניסויים תקבל כת"ב סכומים נוספים בהתאם לעמידה באבני דרך, עד לסכום מקסימלי של 85 מיליון דולר.

לאחר שהתרופה תקבל אישור לשיווק תקבל כת"ב תשלומים נוספים משני סוגים. תשלום אחד יתקבל בהתאם לעמידה ביעדי מכירות שנתיים, ויוכל להגיע לסכום מקסימלי של 245 מיליון דולר. היקף המכירות המינימלי לקבלת תשלומים אלו יהיה 400 מיליון דולר. בנוסף, תקבל כת"ב תמלוגים מכל תרופה שתימכר בשיעור של 5%–11%. ניסויי שלב 3 ומסחור התרופה אמורים להימשך כמה שנים.

מלבד התשלומים הישירים לכת"ב התחייבה מדיוויישן לקחת על עצמה את האחריות להשלמת הפיתוח של התרופה ומסחורה. החברה תממן את שלבי הניסויים הנותרים, וכן תממן את הקמת המפעל לייצור התרופה בישראל. לקיורטק יש כיום מפעל לייצור תרופה, אך עד כה הוא ייצר רק את הכמויות הקטנות שנדרשו לניסויים. כעת נערכת קיורטק להרחבת המפעל והתאמתו לדרישות רשות המזון והתרופות בארה"ב (FDA). בתמורה להתחייבותה תקבל מדיוויישן זכויות שיווק בלעדיות לתרופות שיפותחו.

העסקה בין הצדדים כוללת גם התחייבות של כלל ביוטכנולוגיה להעמיד ערבות למדיוויישן להבטחת עמידתה של קיורטק במצגיה והתחייבויותיה. בסביבת כת"ב מסבירים כי ההתחייבות אינה קשורה לכשלים שהתבררו בעסקת אנדרומדה (שבגינן תיאלץ כלל ביוטכנולוגיה למחוק רווח הון של מאות מיליוני שקלים שבו הכירה בדו"חות), אלא היא חלק מהסכמים סטנדרטיים הקשורים לרצון של קיורטק להשאיר את הייצור בישראל. מדיוויישן תוכל להחליט עד 19 בדצמבר אם ברצונה להמשיך או להפסיק את ההתקשרות בהסכמים עם קיורטק.

הסכם טוב יותר מהסכם העבר עם טבע

כת"ב השקיעה בקיורטק מאז הקמתה כ–8.5 מיליון דולר, והחברה רשומה בספריה בשווי של 157 מיליון שקל. כת"ב מסרה כי היא בוחנת כעת את ההשלכות החשבונאיות של ההסכמים, ובהתאם לכך תעדכן את שוויה של החברה בספריה. סביר להניח ששוויה של קיורטק יעלה כתוצאה מהחתימה על ההסכם.

לקיורטק היה בעבר הסכם מסחור תרופה עם טבע הישראלית. ואולם, הסכם זה בוטל לפני כשנה וחצי בעקבות החלטת טבע לצאת מתחום הפיתוח של תרופות לסרטן. בסביבת כת"ב טוענים כי ההסכם הנוכחי עם מדיוויישן טוב בהרבה מההסכם עם טבע, גם בשל העובדה שמדיוויישן מתמחה בתרופות לסרטן, וגם בגלל ההתחייבות של מדיוויישן לממן את המשך הפיתוח ואת הקמת מפעל הייצור.

לדברי שיקלר, הנוגדן שעליו מבוססת התרופה של קיורטק ניתן לחולים באמצעות עירוי לווריד: "כשתאים סרטניים תוקפים את הגוף, מערכת החיסון בגוף מתחילה להילחם בהם, אבל כשהמחלה מתפתחת מערכת החיסון נכנסת למעין 'שיתוק', ומפסיקה לפעול. הנוגדן שקיורטק פיתחה מבטל את השיתוק הזה, ומחדש את הפעולה של המערכת החיסונית".

לדברי שיקלר, מאחר שזהו נוגדן טבעי, תופעות הלוואי של התרופה הן מעטות יחסית. הוא ציין בסוף השבוע החולף כי בעקבות ההסכם והתוכנית להרחבת מפעל הייצור קיורטק נערכת לגיוס עובדים נוספים.

מיקי שיקלר
צילום: ללא קרדיט

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker