יקיר גבאי מנפיק אג"ח 
באירופה ב-500 מיליון יורו

התמורה תשמש את גרנד סיטי לפירעון חוב ולהתרחבות ■ למוסדיים ישראליים יוקצו אג"ח ב–75 מיליון יורו

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בשעה שנדל"ניסטים אמריקאים הפועלים בארה"ב ומחפשים אפיקי מימון זולים יותר, מגייסים חוב בתל אביב, איש העסקים הישראלי יקיר גבאי, העומד בראש אימפריית נדל"ן ומלונאות שהקים בגרמניה לפני כעשר שנים, מגייס חוב בעיקר באזורים שבהם הוא פועל, אבל גם דואג לכך שהמשקיעים המוסדיים הישראליים ישתתפו בגיוס.

גרנד סיטי פרופרטיז, הפועלת בתחום המגורים להשכרה בגרמניה, משלימה בימים אלה באירופה גיוס חוב גדול בסכום של 500 מיליון יורו ערך נקוב (כ-2.4 מיליארד שקל) באמצעות הנפקה של סדרת אג"ח ד' חדשה שתירשם למסחר בבורסת אירלנד. חלקם של המשקיעים מחו"ל מתוך סכום הגיוס הכולל יהיה כ–85%; חלקם של המשקיעים הישראליים, חברות ביטוח הגדולות וחברות הגמל של בתי השקעות, יהיה כ-15% - כלומר כ-75 מיליון יורו. הגיוס אמור להסתיים בסוף השבוע.

את הגיוס בחו"ל מובילים בנקי השקעות מורגן סטנלי, דויטשה בנק וגולדמן סאקס, ואת הפצת האג"ח למשקיעים הישראליים מובילה ברק קפיטל חיתום, הנמצאת תחת ניהולו של צביקה מנס. התמורה שתתקבל מהגיוס תשמש את גרנד סיטי פרופרטיז לפירעון מוקדם בהצעת רכש חליפין למחזיקי אג"ח מסדרה ב' שהיקפה מגיע לכ–350 מיליון יורו; העודפים ישמשו את החברה להרחבת פעילותה.

יקיר גבאיצילום: תומר אפלבאום

האג"ח מסדרה ד' ייפרעו בתשלום אחד בסוף אוקטובר 2021. האג"ח יונפקו בניכיון, ששיעורו ייקבע באמצעות מכרז על המרווח מעל היורוסוואפ לשבע שנים, המגיע כיום ל–0.7%. לפי הערכות, האג"ח יישאו ריבית שנתית (יורו) של כ–2.5%. האג"ח מדורגות ע"י S&P העולמית ברמה של BB פלוס - דירוג המקביל לדירוג AA מינוס בישראל. כמו כן, נקבעו אמות מידה פיננסיות, ונקבעה מגבלה של העברת שליטה.

לפני כשנתיים הנפיק גבאי את גרנד סיטי פרופרטיז בבורסת פרנקפורט לפי שווי של כ–150 מיליון יורו. מאז ההנפקה - על רקע הריביות הנמוכות בשווקים והביקושים הגבוהים בשוק הנדל"ן למגורים - ביצעה החברה מסע רכישות אגרסיבי שלווה בהנפקות הון וחוב בסכום של כ-1.5 מיליארד יורו.

גרנד סיטי פרופרטיז מחזיקה כיום בפורטפוליו של יותר מ-42 אלף דירות למגורים, הממוקמות בעיקר באזור מדינת המחוז נורדריין וסטפליה שבה נמצאות קלן ודיסלדורף, וכן בברלין. הפורטפוליו ייצר במחצית הראשונה של 2014 הכנסות מהשכרת נכסים של כ–95 מיליון יורו - קפיצה של פי־שלושה לעומת 2013.

בשקלול השערוכים ורווחי ההון סיימה החברה את מחצית 2014 ברווח נקי של כ–122 מיליון יורו - זינוק של כ–110% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. בסוף יוני 2014 הסתכם הונה העצמי של החברה בכ–900 מיליון יורו ומינף מאזן של כ–2.3 מיליארד יורו. הכנסות החברה ב–2014 עשויים להגיע לכ–240 מיליון יורו, וה–FFO (הרווח התפעולי תזרימי בניכוי השפעות חד־פעמיות) צפוי להגיע לכ–83 מיליון יורו. המודל של גבאי מתמקד ברכישת נכסים בפשיטת רגל, השבחתם והעלאת השוויים באופן משמעותי. התנופה בפעילות החברה באה לידי ביטוי בזינוקים של יותר מ–250% בביצועי המניה שמחירה כיום הוא כ–10.53 יורו; המחיר מגלם שווי שוק של כ–1.2 מיליארד יורו - כ–5.7 מיליארד שקל.

נכס של גרנד פרופרטיז בגרמניהצילום: מתוך ערוץ היוטיוב LearSphere

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker